Politici jedné strany: koalice i opozice zároveň

21.4.2008

Politici jedné strany: koalice i opozice zároveňV Praze není neobvyklé, že jedna část členů téže strany vládne a druhá ji za to kritizuje
Radnice Prahy 5, Prahy 11 a magistrát mají jedno společné - stojí tu proti sobě nejen politické strany, kdy jedna vládne a druhá je v opozici, ale dokonce se tu i sami členové politických stran dělí na ty, kteří vládnou, a ty, kteří je kritizují. Nejvýrazněji je vidět rozkol mezi členy jednotlivých stran na radnici Prahy 5. Zastupitelé za Občanskou demokratickou stranu tu dokonce minulý týden založili svůj "alternativní" zastupitelský klub S. O. S. ODS. V zastupitelstvu tak vedle sebe nyní fungují dva kluby ODS.

Je takové rozdělení sil běžné? "Mělo by to být neobvyklé. K podobné situaci došlo kdysi ve Frankfurtu nad Mohanem, jinak si nepamatuji, že by se někde něco podobného stalo. Ale je otázka, zda jsou obě situace srovnatelné," říká politolog Zdeněk Zbořil. 

Na radnici Prahy 11 proti sobě zase stojí dvě skupiny sociálních demokratů, které se nemohou dohodnout, zda chtějí, nebo nechtějí vládnout v koalici s občanskými demokraty. Na podzim sice vypověděli koaliční smlouvu, ale spory se táhnou dál.
Na magistrátu pak v radě, které vládne ODS, sedí po jednom radním ze Strany zelených a SNK ED. Ostatní zastupitelé těchto stran pak radu hlavního města často kritizují.

Hádky poškodí všechny

Spory mezi členy stran ovlivní volební výsledky. U velkých stran však méně

Dohodnout se s oponenty z ostatních politických stran nemusí být pro řadu politiků jediným problémem. Na pražské politické scéně totiž není ničím neobvyklým, že proti sobě stojí členové jedné a té samé strany.
Vážné neshody jsou uvnitř ODS a ČSSD v Praze 5, mezi sebou se hádají sociální demokraté v Praze 11 a v městské radě a zároveň v opozici jsou na magistrátu i členové Strany zelených a SNK ED.
Podle politologů to není nic tak překvapivého. "V české politické tradici po desetiletí funguje takzvaná subverzivní strategie, to znamená, že politici se lehce dohodnou s opozicí, ale nejsou schopni se domluvit se členy vlastní strany," popsal politolog Zdeněk Zbořil. Nejvýrazněji se tento princip zřejmě projevuje na radnici Prahy 5. Proti sobě tu navzájem stojí někteří členové ODS, rozkol vládne u sociálních demokratů a na dvě části se rozdělila i SNK ED, kdy zastupitelka Eva Hochheimerová vystoupila ze strany. Z toho nakonec vykrystalizovala jakási opoziční koalice členů stran, které stojí na zcela opačných pólech politického spektra - ODS, ČSSD, Strana zelených, komunisté a nezávislí zastupitelé. "V případě Prahy 5 je jádrem sporu s největší pravděpodobností osoba starosty Milana Jančíka, proti které se zastupitelé často vymezují," uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková.

Protestují klubem SOS ODS Šest zastupitelů ODS si navíc vytvořilo vlastní klub. Vadí jim řada rozhodnutí městské rady v oblasti hospodaření. "Tato rozhodnutí se dle našeho názoru pohybují na hranici zákonnosti a jsou v rozporu s volebním programem," napsali ve svém prohlášení zastupitelé. Na magistrátu zase společně s členy ODS v radě po jednom sedí radní za zelené a SNK ED. Častými kritiky vedení města jsou pak jejich vlastní kolegové.
Na magistrátní úrovni přitom může být podle odborníků dopad takových rozporů pro jednotlivé strany mnohem vážnější než na radnicích městských částí.
"Na úrovni krajů se totiž prolíná celostátní a regionální úroveň, odtud většinou chodí politici do parlamentu. Na této úrovni se pohybují obvykle špičky stran a problémy se pak mohou odrazit v celorepublikových volebních výsledcích," vysvětlila politoložka Vladimíra Dvořáková.
V tu chvíli jsou na tom o něco lépe takzvané velké strany. "V malých stranách je princip rozkolu stejný, ale není na ně tolik vidět. Velké strany mají výhodu, že mají více témat, na kterých se shodnou, a sporné body za nimi před volbami jakoby na chvíli uklidí do pozadí," řekl politolog Zdeněk Zbořil.

***

* Kde se strany dělí

Praha 5 Vznikla tu opozice složená z ODS, ČSSD, Strany zelených a nezávislých. Ve vedení radnice pak jsou ODS, ČSSD a SNK ED. Praha 11 Rozkol v ČSSD. Část zastupitelů chce koalici s ODS, druhá je proti. Magistrát V radě sedí společně s ODS také členové zelených a SNK ED. Mezi kritiky rady patří Strana zelených, SNK ED, ČSSD a komunisté.

 

Autor: MF Dnes 21.4.2008   |   Sekce: Zastupitelé   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5