Opozice kritizuje prodej domu

8.4.2008

Opozice kritizuje prodej domuPrávo: Kritiku ze strany opozice v páté městské části si vysloužila radnice za to, že Městskému státnímu zastupitelství v Praze prodala v roce 2003 za 40 miliónů korun dům na náměstí 14. října. Zastupitelství tehdy vyhlásilo veřejnou soutěž, v níž chtělo získat administrativní budovu pro své potřeby. Soutěž nakonec vyhrála radnice Prahy 5 a nabídla již zmíněnou budovu. Právě tato transakce ale dnes opozici vadí. "Máme jasné doklady o tom, že ze strany Prahy 5 celá věc neproběhla regulérně a zřejmě byl prodej domu uskutečněn v rozporu se zákonem," řekl Právu zastupitel Prahy 5 Lukáš Budín (SZ).

Ten byl také jedním ze signatářů dopisu určeného ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), ve kterém chtěli opoziční zastupitelé prošetření celé kauzy.
"Máme pochybnosti o tom, zda skutečně orgány činné v trestním řízení postupují při ověřování podezření na možnou trestnou činnost veřejných činitelů v Praze 5 nestranně," píší v úvodu dopisu zastupitelé za zelené a nezávislá zastupitelka Eva Hochheimerová.
Opozice se už dříve obrátila na primátora Pavla Béma (ODS) i na nejvyšší státní zástupkyni, která podnět postoupila svým "podřízeným" ze Státního zastupitelství Prahy 5. Podle opozičních zastupitelů však nedošlo k žádnému šetření a dosud také "nedostali odpověď na dopis adresovaný ministru Pospíšilovi".
"To, že se kolem toho nic neděje, nás jen utvrzuje v tom, že by mohlo mít státní zastupitelství specifické důvody k tomu, aby byly jejich pražské složky nečinné, nebo nepostupovaly nestranně," míní Budín.
Podle zdroje Práva blízkého pražské ODS jde o podezření, že prodejem domu za 40 miliónů korun, tedy o několik miliónů méně, než uvádí znalecký posudek, může jít o výhodný obchod.
"Radnice by si tak samozřejmě, jen velmi teoreticky, mohla do budoucna zavázat státní zastupitelství. Jde tedy o obavu z možné nepřímé korupce," uvedl zdroj. Opozice v Praze 5 tyto obavy dává do souvislosti s řadou kauz starosty Milana Jančíka (ODS), které se v Praze 5 u soudů řeší a ve většině případů končí ve prospěch radnice.
Navíc je možné, že celý prodej, pokud by se prokázal rozpor se zákonem, nebyl regulérní a tím by městské státní zastupitelství muselo budovu vrátit, případně ji znovu koupit podle pravidel. To ale odmítá nynější vedení Prahy 5 ústy mluvčího Radovana Myslíka. "Z naší strany bylo vše v naprostém pořádku, vyhráli jsme tendr a budovu prodali. Cena nebyla podhodnocena a není ani pravda, jak tvrdí opozice, že nebyl záměr prodeje vyvěšen na úřední desce," řekl Právu Myslík.
Sám ministr spravedlnosti na dotaz Práva, "proč už více než dva měsíce jeho úřad neodpovídá na podnět opozice v Praze 5", odkázal na tiskovou mluvčí Zuzanu Kuncovou. Ta Právu potvrdila, že dopis skončil na stole jednoho z náměstků.
"Nyní už je připraven k odeslání, v odpovědi odkazujeme stěžovatele na Nejvyšší státní zastupitelství, které má toto na starosti, ministerstvo to nemůže ovlivnit," řekla Právu s tím, že včera měl dopis s odpovědí odejít.

Máme jasné doklady o tom, že ze strany Prahy 5 celá věc neproběhla regulérně Lukái Budín, zastupitel Prahy 5

Autor: Právo: Jakub Mračno   |   Sekce: Zastupitelé   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5