Doporučení vyřazených kandidátů pro druhé kolo senátních voleb

23.10.2008

Karel Berka, kandidát za Občané za svá práva v Praze občanské sdružení www.obcanepraha.cz

1/ Můj názor je, že oba kandidáti jsou představiteli dvou buržoazních stran, buržoazní strany občansko-demokratické, a buržoazní strany sociálně-demokratické, které společně ničí pokus naší země o demokracii tím, že v rozporu s ÚSTAVOU. čl. 101, se nekonaji svobodné volby do kraje Praha v roce 2008. Rozhodnutí prezidenta republiky č. 262 ze 16. července 2008 jasně hovoří o tom, že hl.m.Praha nemá proti jiným krajům žádnou výjimku a proto byla povinnost splnit rozhodnutí prezidenta republiky a volby v kraji Praha 17. a 18. října 2008 uskutečnit. Na toto podávám v řádném termínu ústavní stížnost. Kopii Vám zašlu ke zveřejnění.
2/ Na Praze 5 je koalice dvou výše uvedených buržoazních stran, na základě dohody mezi předsedou Obvodního výkonného výboru ČSSD v Praze 5 ing. Paroubkem a zástupci ODS na Praze 5. Tak jako se dříve podepisoval císař František Josef, "panovník z boží milosti", tak přesně stejně by se měl pan Jančík podepisovat: Starosta Prahy 5 Jančík, "ustanovený z vůle pana Paroubka".
3/ Menším zlem je zvolit kandidáta z ČSSD. Alespoň bude ŠANCE na možnou změnu.


Joh Bok, kandidát za KDU-ČSL                              

Změna je zdravá i když pro mnohé nepříjemná.

Jelikož volby do senátu ve volebním obvodě č. 21 dopadly tak, jak dopadly, nezbývá než konstatovat, že většina,(tj. ti co nešli k volbám) opět projevila nezájem o věci veřejné. Ti co volili, dali přednost partajím namísto osobnostem, ač jsou osobnosti transparentnější a adresné. Jakoby anonymita stran vyhovovala většině, co chodí k volbám.

Bez radikálních změn na politické scéně nemůže ani dojít k změnám systémovým, nemůže se zásadně změnit prostředí, v němž se tak dobře daří korupci. Tyto volby zase potvrdili, že jen ti, kteří disponují finančními prostředky, mají šanci zvítězit. Mohou si dovolit vysoké náklady na volební kampaň. Peníze refundované státem, neboť každá strana, která se dostane do parlamentu, dostane za každý voličský hlas příslušnou finanční částku, jsou to opět penězi daňových poplatníků. Jsou to občané, ať volí, či nevolí, kteří v nemalé míře financují i volební kampaně stran u moci.

Pokud by nebyl na Praze 5 u moci starosta Jančík, bylo by zcela jedno, koho z kandidátu do senátu z druhého volebního kola zvolit. Oba jsou akademicky vzdělaní, oba mají přibližně stejnou předlistopadovou historii, nijak neoplývají charismatem a ani jeden z nich nepůsobí jako mimořádná osobnost. Jelikož nynější senátor Škaloud, který obhajuje svůj mandát se nikdy nijak nepostavil proti manýrám a praktikám  starosty Jančíka, ba naopak jej politicky podporuje a protože v době, kdy byl on sám starostou na Praze 5, právě za pomoci Jančíka a jeho pohunků, podlým a sprostým způsobem ukončil smlouvu o pronájmu Portheimky s panem Richardem Krausem, který jí nechal celo zrekonstruovat, uvedl do podoby, kterou dnes má a zpřístupnil veřejnosti a obratem ji pronajal za nevýhodných podmínek lidem s Jančíkem ekonomicky propojeným, je nutné volit pana profesora Ing. Jiřího Witzanyho.

Nezadal si se socialisty i přesto, že kandidoval za ČSSD. Je novou alternativou. Přestože by jeho zvolením  posílila oranžová v Senátu, je na čase, aby ODS za svojí aroganci, za lhostejný k praktikám a korupčním skandálům některých jejich představitelů a reprezentantů na všech stupních státní správy, dostala za vyučeno. Třeba ji to nakonec pomůže k vlastní katarzi a pochopení, že občané nedelegují  moc do rukou jimi zvolených delegátů proto, aby ji oni zneužívali  k vlastnímu prospěchu, či ku pro spěchu těch, s nimiž jsou spřízněni volbou, ale aby sloužili za danou odměnu celé společnosti, ku prospěchu všech.
Vážení spoluobčané, vážené voličky a vážení voliči, dejte hlas panu profesorovi Witzanymu, dejte hlas změně a to i přesto, že ti, kteří reprezentuji změnu, nejsou těmi, kteří odpovídají vaším představám. Je nutné rozhýbat stojaté vody a to je nyní ve vaší moci.

Helena Illnerová, kandidátka za Stranu Zelených

Žádné doporučení nemám. Voliči mají dost informací, aby se rozhodli dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Přeji jim k tomu hodně štěstí.

Strana Zelených

Zelení na Praze 5 a 13 si uvědomují, že volby do senátu nejsou zdaleka u konce a cítí povinnost vyzvat občany/voliče volebního obvodu č. 21 k účasti i ve druhém kole voleb, i když v něm už nemají svoji kandidátku, za jejíž podporu v prvním kole voličům touto cestou velmi děkují. Výběrem své kandidátky Zelení ukázali, že si přejí Senát posílit o silné osobnosti. V souboji stranického matadora Miroslava Škalouda, jehož volebním manažerem je kontroverzní starosta Milan Jančík, Zelení doporučují podpořit nezávislého profesora Jiřího  Witzanyho.

František Nešetřil

Nehodlá nikoho doporučovat.

Klára Vítková Rulíková, kandidátka za Stranu pro otevřenou společnost

Mnozí lidé za mnou v tuto chvíli přicházejí a ptají se mě, koho mají volit ve 2. kole. Nemyslím si, že zůstat doma je řešení...
Srovnám-li osobnosti obou kandidátů a programy stran, za které kandidují, nezbývá mi než konstatovat, že volba sociální demokracie je pro mne nepřijatelná. Jelikož rodinná politika je pro mne klíčovým tématem, podpořím toho kandidáta, který preferuje klasickou formu rodiny a nesouhlasí s nucenou kolektivní péčí o děti do tří let.K práci radnice Prahy 5 jsem byla a jsem v mnoha ohledech kritická, ale  je pravdou, že Senát je legislativním sborem a neměl by být o lokální politice (či místem k řešení lokálních sporů). Proto podpořím senátora Škalouda.

Věcí veřejné

Jsme přesvědčeni, že volby do Senátu PČR by měly i nadále zůstat věcným soubojem výrazných osobností. Výsledky 1. kola letošních senátních voleb byly ale ovlivněny nebývale populistickou kampaní, kterou ČSSD bez ohledu na funkci a kompetence jednotlivých institucí aplikovala jednotně na krajské úřady i Senát PČR.  
Proto bychom jako pravicová politická strana chtěli požádat naše voliče, aby ve 2. kole senátních voleb podpořili v Praze 1 Zdeňka Schwarze a v Praze 9 Tomáše Kladívka. Bohužel tuto podporu nemůžeme vyslovit kandidátovi v Praze 5 Miroslavu Škaloudovi, jehož propojení se starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem dlouhodobě škodí nejen obrazu pravicové politiky, ale poškozuje v očích veřejnosti politiku jako celek.

Autor: Redakce   |   Sekce: Volby do senátu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5