Petr Šimůnek (KSČM)

7.10.2008

Petr Šimůnek (KSČM)Třiačtyřicetiletý podnikatel v oblasti poradenství byl v letech 1996-1998 poslancem parlamentu, poté zasedal čtyři roky v pražském zastupitelstvu.

1) Čím může být občanům Prahy 5 prospěšný(á) senátor(ka)?
Například tím, že na rozdíl od stávajícího senátora, nebude současně také zastupitel, a nebude při jednání zastupitelstva MČ Praha 5 ve 100 % případů hlasovat stejně, jako starosta. A teď vážně: může pomoci nastavit podmínky pro veřejnou správu tak, aby se občané na ní mohli skutečně podílet a téměř jediným jejich právem nebylo jen jednou za 4 roky se svobodně rozhodnout, zda jít nebo nejít k volbám.


2) Mají představitelé radnice Prahy 5 Vaší důvěru? Má Vaši důvěru starosta  Milan Jančík?
Důvěra vzniká na základě konkrétních činů. Po všech těch zveřejněných kausách snad i konstatování Rady MČ, že venku svítí sluníčko, bych si raději ověřil pohledem z okna.


3) Jak vnímáte nové návrhy změn územního plánu na území Prahy 5?
Je to další, slušně řečeno, z velmi diskutabilních kroků radnice. Proč vyhodila více než 1 milion korun za jakousi studii na zastavění volných ploch v MČ? Vždyť rozhodování o tom, co s tímto územím bude, ani není v kompetenci této radnice! Osobně jakoukoliv výstavbu na volných plochách v Praze 5 uvedených ve studii považuji za nesmysl. Z mého pohledu by cílem naopak měla být podpora a rozšíření bydlení v již stojících domech. V Praze 5 to není příliš patrné, ale za posledních 20 let se mnoho bytů v centru Prahy změnilo na kanceláře. Bude-li tento trend pokračovat, bude centrum města ve dne fungovat jako jedna velká kancelář, večer jako velký bar či restaurace a nad ránem se změní v město duchů.


4) Souhlasíte se zastavěním oblasti Dívčích hradů?
Tato oblast by si určitě zasloužila revitalizaci, ale jakoukoliv další zástavbu považuji za zločin.


5) Co si myslíte o tvrzení radnice Prahy 5, že kapacita v mateřských školkách je dostatečná?
Rada MČ prosazuje pravidla, podle kterých je místo v mateřské škole jen pro dítě, které například bydlí v MČ, oba rodiče chodí do zaměstnání apod. Z pohledu Rady tedy MŠ funguje jen jako jakási šatna na děti. Pak mohou tvrdit, že kapacita je dostatečná. Mateřské školy ale poskytují předškolní vzdělávání a měly by ho poskytovat všem. Pak je jasné, že už teď například na Barrandově kapacity MŠ nestačí uspokojit všechny zájemce a v nejbližších letech nebudou stačit ani ve zbytku městské části Praha 5.


6) Jaký máte názor na zpoplatnění parkování na územní Prahy 5?
Je nutné rozlišit „zpoplatnění parkování“ od „vyřešení dopravy (v klidu) v centru města“. Malování modrých čar, kde může parkovat jen „někdo“ problém neřeší. Tento problém se musí řešit komplexně: Pokud by v centru nebylo tolik kanceláří, nebyl by důvod, aby tam tolik cizích aut vjíždělo a parkovalo. Pokud by byl obchvat Prahy a záchytná parkoviště navázaná na MHD, velká část řidičů by je používala a do centra vůbec nezajížděla, zejména pokud by v centru byla omezena rychlost jízdy. Zavedení zpoplatnění parkování považuji za jedno z nejhorších možných řešení.


7) Mělo by se podle Vás zachovat misijní centrum na Barrandově?
V každém případě! Nebo snad chcete rozšiřovat řady těch, kteří se bezcílně toulají po ulicích?


8) Bylo správné dát výpověď Domu Šance ze strany radnice Prahy 5?
Tento případ jsem sledoval a zdá se mi, že výpověď je výsledkem změny osobních vztahů mezi radnicí a vedení Domu Šance. Určitě důvodem výpovědi nebyla nutnost objekt ihned změnit zpět na mateřskou školu. Vždyť i současná jednání radnice směřují k tomu, že tam „klasická“ MŠ nevznikne.


9) Jaká byste zavedl opatření proti korupci v samosprávě?
O korupci téměř každý z vlastní zkušenosti ví, ale raději o ni nemluví, protože své tvrzení nemůže dokázat a sám by se mohl vystavit trestnímu stíhání. Je nutné změnit zákony, které tento problém odhalují. Jak? Stačí nahlédnout k některým jiným státům v Evropě a vyhodnotit, co se osvědčilo a co nikoliv.


10) Naslouchá vedení radnice v Praze 5 dostatečně názorům občanů?
Pokud se občané hodně nahlas ozvou a je jich hodně, pak ano, i když jen „na půl ucha“. Radnice hlavně spoléhá na to, že každý problém trápí jen část občanů, nikoliv většinu. Dobré mínění o své práci si proto u části občanů získává drahými mediálními kampaněmi, nákladnou propagací, akcemi typu vánoční či velikonoční trhy u Anděla, pivní slavnosti apod. Na to ale systémem „po nás potopa“ vyhazuje desítky milionů korun z prodeje obecního majetku. V polovině devadesátých let měla městská část majetek v hodnotě několika miliard korun, který se povážlivě ztenčil. Očekávám, že už jen nejvýše jedno volební období by Rada mohla tímto způsobem hospodařit, pak už nebude z čeho brát.


11) Kdybyste se místo senátorem stal starostou Prahy 5, co byste zde změnil(a)?
Celou správu městské časti od organizace a řízení až po financování. Osobně nevidím nic, na co bych chtěl navazovat. Dále bych nechal prošetřit všechny případy pochybného hospodaření, které již byly zveřejněny.


12) Co byste vzkázal občanům (voličům) v Praze 5?
Běžte k volbám a vyjádřete svůj názor. Nejhorší je svého téměř jediného práva, jak ovlivnit správu naší společnosti, nevyužít a potom jen potichu nebo nahlas nadávat.

Sekce: Volby do senátu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5