František Nešetřil (US-DEU)

7.10.2008

František Nešetřil (US-DEU)Jednašedesátiletý hlavní metrolog Českých drah byl nejprve členem ČSS, před deseti lety vstoupil do Unie svobody.

1. Čím můžete být občanům Prahy 5 prospěšný senátor?
V našem konkrétním případě je to neustále připomínat současnou neutěšenou „personální“ situaci v Praze 5 a nedopustit, aby kauzy současného vedení radnice, zosobněné současným starostou, neupadla do zapomnění do příštích voleb v roce 2010.
Z obecného hlediska tou nejdůležitější věcí je dbát o to, aby z našeho parlamentu nevycházely zákony nevalné úrovně a pochybných parametrů. Zároveň by měl aktivně využívat znalosti a názorů vycházejících z volebního obvodu pro svoji práci. K tomu je nutné, aby neseděl ve své kanceláři, ale aby za lidmi chodil, radil se s nimi a zároveň vysvětloval kroky, které v senátu učinil.

2. Mají představitelé radnice Prahy 5 Vaši důvěru? Má Vaši důvěru starosta Milan Jančík?
Pan starost Jančík nemá mou důvěru. Už jen tím jak prošel u komunálních voleb. Lidé mu dali žlutou kartu, a on, ale i jím dirigovaná ODS Prahy 5, navzdory této kartě, jej znovu „dosadila“ na „trůn“.
Pro mne jako pro představitele pravicové liberální strany, to je kaňka na principech, která by měla pravice prezentovat, nemluvě o obecných lidských hodnotách, vlastních všem demokratickým politickým stranám. Je to facka občanům Prahy 5.

3. Jak vnímáte návrhy změn územního plánu na území Prahy 5
Změny, které útočí na zbytky zeleně v našem obvodu, jsou zločinem.
Ochrana město-tvorných prvků: zeleně a ostatních atributů života schopného města je  tou nejdůležitější funkcí, kterou od nás jako od zastupitelů a politiků očekávají stanovovat spravedlivé a průhledné rámcové podmínky a zároveň chránit  to co slušné a žitelné město činí příjemným.

4. Souhlasíte se zastavěním oblasti Dívčích Hradů?
Staří Římané pokládali horizont za veřejný statek. Tak by tomu mělo být i v současné praxi. Pokud tam dojde k zástavbě, pak bude horizont, včetně krásné vyhlídky, jenom tomu, kdo tam bude bydlet.
Tyto nápady jsou jedním z důvodů, proč prosazuji a přimlouvám se o znovu zavedení institutu hlavního architekta hlavního města Prahy. Mnohá města, která učinila obdobný krok jako Praha, tj. zrušení této funkce, se z novu k tomuto institutu vrací.

5. Co si myslíte o tvrzení radnice Prahy 5, že kapacita v mateřských školách je dostatečná?
Vzhledem k současnému baby boomu, v kombinaci s likvidací školek, které tady existovaly ještě v letech devadesátých, kdy dozníval baby boom Husákových dětí, bude v průběhu několika měsíců, možná jednoho dvou let, počet školek nedostačující.

6. Jaký máte názor na zpoplatnění parkování na území Prahy 5?
Tato věc by se měla řešit v rámci celé Prahy. Pak se přelévají problémy jedné Prahy na ostatní městské části. To je nekoncepční. Když zpoplatnit, tak koho a jak. Nejsou jenom rezidenti, ale také podnikatelé a  jejich zákazníci, zásobování. Je to komplexní problém.

7. Mělo by se zachovat misijní centrum na Barrandově?
Ano. Je to velice důležité, Čechy se stávají opět po tisíci letech opět misijním územím.

8. Bylo by správné dát výpověď Domu Šance ze strany radnice Prahy 5?
Neznám bližší okolnosti. Musel bych se podívat na smlouvy a zjistit jak to vlastně je a pak bych byl schopen říci svoje stanovisko.

9. Jaká byste zavedl opatření proti korupci v samosprávě?
Na prvém místě musí být vůle aktivně proti korupci bojovat a to na všech úrovních.
Systémově je dobré omezovat množství nutných rozhodnutí a správních aktů.
Určitě je třeba zavést pro úředníky ve službě veřejnosti, psycho-sociální výuku zaměřenou na jejich činnost, aby pochopili, že nejsou vládci nad veřejností, ale ti, kteří mu slouží.
U veřejných zakázek zavést losování členů výběrových komisí, těsně před jejich prvním zasedáním. Omezit vliv formálních nedostatků, které jsou někdy vhodnou záminkou pro vyřazení „nepohodlné“ nabídky: například umožnit termín, třeba pěti dnů, pro doplnění marginálních formálních nedostatků.

10. Naslouchá vedení radnice v Praze 5 dostatečně názorům občanů?
Nenaslouchá. První nenaslouchání přišlo po volbách v podobě protlačení pana Jančíka na místo Starosty, ačkoliv lidé ve volbách jasně odlišili vztah k ODS a k němu, kterého na kandidátce šoupli hodně dozadu, až po zatím poslední kauzu, která se týká naprostého ochromení kontrolního systému městské části. ¨

11. Kdybyste se místo senátora stal starostou Prahy 5, co byste zde změnil?
Zacházel bych s rozpočtem obce jako bych to dával ze svého. K tomu člověk potřebuje mít oporu ve svých spolupracovnících, kde na prvém místě jsou odbornost a vědomí to ho co se smí a nesmí – z morálního hlediska – dělat. Tam, kde bych výběr mohl ovlivnit, tak tam bych si takové spolupracovníky vybral.

12. Co byste vzkázal občanům (voličům) v Praze 5?
Především ať jdou k volbám. A volili podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Sekce: Volby do senátu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5