Děti ulice napsaly dopis vedení Prahy 5, které zavřelo Dům Šance

5.6.2008

Děti ulice napsaly dopis vedení Prahy 5, které zavřelo Dům ŠanceČeské noviny: Koordinátor Projektu Šance László Sümegh a jeho klienti - "děti ulice" - dnes novinářům představili otevřený dopis adresovaný úředníkům Prahy 5. Píšou v něm, že vzali na vědomí rozhodnutí vedení Prahy 5 o výpovědi nájemní smlouvy Domu Šance, ale věří, že se podaří najít takové řešení, aby projekt úplně neskončil. Radnice Prahy 5 dala sdružení výpověď začátkem dubna. Dům chce mít prý v záloze pro případné otevření školky. Podle zastupitele Prahy 5 za Stranu zelených Ondřeje Velka, který dopis převzal, je ještě šance zvrátit rozhodnutí vedení města.

Dům, který zatím slouží jako centrum integrace komerčně sexuálně zneužívaných dětí do společnosti, musí sdružení opustit do července. Za každý den provozu domu po tomto datu si bude radnice účtovat pokutu 5000 korun. "Dopis jsem dostal, předám ho dneska panu starostovi Jančíkovi," řekl Velek. Jeho strana je v opozici a s rozhodnutím vedení nesouhlasí.

Příští týden chce Velek na kontrolním výboru, jemuž předsedá, znovu probrat všechny dostupné dokumenty. Naději vkládá i do zasedání zastupitelstva 19. července, kdy se pokusí zrušit výpověď nebo alespoň odsunout její platnost. Jedním z důvodů výpovědi byly prý protesty sousedů. "Údajně zde vznikla jakási petice občanů, kteří si nepřejí mít Dům Šance ve svém okolí," řekl Velek, který ale prý žádnou petici nikdy neviděl.

Zastupitelům podle Velka napsala dopis na podporu Šance také ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Oba zástupci Strany zelených prý chystají ještě dopis, který zašlou primátorovi Pavlu Bémovi (ODS).

"Nevzdáváme to, věříme zdravému rozumu," řekl dnes ČTK Sümegh. Projekt Šance a Dům Šance má podle něj hmatatelné výsledky. Do domu na Praze 5 si hledají cestu chlapci a dívky v průměru okolo 17 let, které se musejí protloukat životem na ulici. Většinou jde o lidi, kteří prošli dětským domovem nebo utekli z rozvráceného rodinného prostředí. Na živobytí si vydělávají často prostitucí. V Domě Šance mají možnost vydělat si peníze jinak, konkrétně skládáním propisek. Za jednu dostanou korunu a půl, týdně si tak mohou vydělat průměrně 1000 korun.

Typický příběh klienta Šance prožívá osmadvacetiletý Marek, který je na ulici již 11 let. ČTK řekl, že denně vyrobí asi stovku propisek. Pochází z Pardubic a nějakou dobu žil v dětském domově. Od svých 17 let, kdy utekl z domu, se protloukal různě. Měl například "německého přítele", u něhož chvíli bydlel.

Pracovní terapeutickou dílnu projektu Šance navštívilo od ledna do 23. května 2008 celkem 1079 klientů, kteří si za tu dobu vydělali 176.749 korun. Klienti se podle Sümegha díky projektu učí pracovním návykům a získávají sebevědomí. Někteří z nich již prý získali zaměstnání. Projekt Šance založil Sümegh v roce 1996.

Autor: ČTK   |   Sekce: Občanské aktivity   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5