Tady bydlí Penta, nerušit!

8.9.2008

Tady bydlí Penta, nerušit!Týden: Ta situace se v drobných obměnách opakuje v tuzemských městech stále častěji: místní smetánka si vyhlédne atraktivní lokalitu a uzavře se v ní před nezvanými hosty. Naposledy se proti obdobnému scénáři vzbouřili obyvatelé pražského Smíchova.

Když na začátku prázdnin znemožnila řidičům průjezd ulicí Na Hřebenkách na pražském Smíchově nová dopravní značka, měli starousedlíci jasno: v jednosměrném zákazu vjezdu má prsty Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta. Vlivný finančník má totiž už brzy zakotvit s rodinou právě v těchto místech. S rekonstrukcí vily po někdejším komunistickém ministru zahraničí Bohuslavu Chňoupkovi začal zhruba na přelomu roku.
Od té chvíle občané trnuli, že byznysmen bude chtít změnit k obrazu svému i okolí rezidence. A jejich obavy se zanedlouho naplnily: podle některých to byl právě Dospiva, kdo si na zdejším městském úřadě "objednal" taková omezení, aby ho v moderním hnízdečku s bazénem nerušil hluk projíždějících automobilů. "Je veřejným tajemstvím, na čí popud byla promptně schválena uzávěra silnice Na Hřebenkách. Stejný důvod má i umístění zákazu stání v ulici Nad Výšinkou. Nesídlí tady žádná významná instituce, ústav či školské zařízení a vešlo by se sem mnoho vozů," stojí v jednom z dopisů, kterými v létě zahrnuli rozezlení občané radnici Prahy 5. Právě na hranici zmíněných ulic totiž stojí nové Dospivovo sídlo.

Pro slepé, či bohaté?

Důvody, proč bylo v malebné části hlavního města nezbytné zregulovat dopravu, jsou však podle úředníků ušlechtilejší. "Na malém prostoru se nachází mateřská školka, jesle a domov pro zrakově postižené Palata," vyjmenovává mluvčí Městské části Pra- ha 5 Radovan Myslík. Najít řešení, jak zajistit větší bezpečnost pro nevidomé, se ředitel ústavu Jiří Procházka pokouší již třetím rokem. "Ještě předtím se o to snažil i můj předchůdce pan Štěrba. Naší žádosti však kompetentní lidé vyhověli až nyní," říká.
Nesouvisí tedy náhlý úspěch náhodou s novým sousedem? O tom nechce Procházka spekulovat. "S panem Dospivou jsem několikrát mluvil, chci udržovat přátelské vztahy. Domovu z toho však neplynou žádné výhody či naopak závazky," stojí si za svým ředitel. Jenže jinak to zřejmě cítí příslušníci městské policie. Když strážníci v létě dohlíželi na to, aby řidiči neopomíjeli nové nařízení, byl reportér TÝDNE svědkem toho, jak je odkláněla hlídka se slovy: "Sem nemůžete, tady je Dospivovo!"
Sám byznysmen jakýkoli náznak nátlaku na úředníky odmítá. A naopak upozorňuje, že dopravní zvyklosti řidičů na Smíchově jsou katastrofální. "Řekněte mi, co já s tím mám společného? Jezdím pouze občas okolo a vidím, že tady lidé řídí jako prasata. Na povolené třicítce to sviští klidně devadesátkou," rozčiluje se Dospiva.
Smíchovským radním nicméně starost o bezpečí nevidomých dlouho nevydržela. Minulé úterý se usnesli, že ulici Na Hřebenkách opět zprůjezdní. Zákazové značky tak vydržely pouhé dva měsíce. "To není krok správným směrem. Věřte mi, že jednou zde dojde k tragédii. Někdo přejede malé dítě či maminku s kočárkem. Ale když si to politici odhlasují, je to jejich věc," dodává Dospiva.

Stejný scénář v Ústí

Pro pobouřené obyvatele Prahy 5 je to tedy příběh s dobrým koncem. Na podobné rozuzlení však stále čekají lidé v řadě jiných měst. Nejznámějším příkladem je čtvrť v Ústí nad Labem zvaná Nové Skorotice, kterou si kompletně zabrala místní smetánka. Domy tam vedle sebe mají například ministr zemědělství Petr Gandalovič, náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (oba členové ODS) či další radní a podnikatelé. Elita si navíc do "své" čtvrti z veřejných peněz zavedla kvalitní příjezdové cesty a později zakázala vjezd nepovolaným.

(Foto: časopis Týden)

Autor: Týden 8.9.2008   |   Sekce: Doprava   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5