Kauza vily Šebor ve čtvrti Hřebenka v Praze 5

3.7.2008

Kauza vily Šebor ve čtvrti Hřebenka v Praze 5Česká televize: Náš prázdninový seriál se dnes odehrává v Praze, konkrétně jde o kauzu vily Šebor ve čtvrti Hřebenka v Praze 5. Odborníci i laická veřejnost se bojí, že architektonicky cenná vila brzy ze čtvrti zmizí. Funkcionalistický dům totiž patří investorské firmě, která v jeho okolí staví bytový komplex. Vilu postavil světově známý architekt Jacques Groag. Památkáři ale zaspali s jejím zápisem do seznamu chráněných objektů.

Autor
Na první pohled nenápadná vila Šebor na Hřebenkách je unikátem. Je totiž jedinou stavbou v Praze, kterou postavil český architekt židovského původu Jacques Groag na konci 30. let minulého století.

Zdeněk Lukeš, architekt:
Společně s Loosem projektoval také neméně slavnou vilu Moller ve Vídni. Jeho pozůstalost je uložena v londýnském Victorian Albert muzeu. Je to pocta, která se dostává jen nejvýznamnějším světovým architektům.

Hana Przywecka, obyvatelka Hřebenek:
Když jsem chodila do 4. třídy a přistěhovala jsem se sem, vila sloužila k diplomatickým službám. Bydleli tam belgičtí diplomaté.

Autor
Současný majitel, společnost ARTA, funkcionalistický dům postupně rozebírá a v jeho sousedství dostavuje bytový komplex. Obyvatelé Hřebenek už několik měsíců bojují proti demolici vily Šebor. Podle projektů, které se jim dostaly do rukou, má na jejím místě firma Arta postavit činžovní dům.

Jan Borůvka, zástupce občanského sdružení:
Byl jsem i v kanceláři hlavního architekta pro Prahu 5 a tam už je úplně nová studie zástavby dané parcely s tím, že ten pozemek je zcela přestavěn, je tam úplně jiný dům.

Autor
I když se o vile Šebor učí i studenti architektury, na seznamu chráněných památek chybí.

Zdeněk Lukeš, architekt:
Asi jim to uteklo, což si myslím, že je škoda, protože právě stavby Loosových žáků, kterých u nás působilo několik, jsou všechny zapsanými památkami a většinou jsou perfektně zrekonstruovány.

Helena Königsmarková, ředitelka, Uměleckoprůmyslové muzeum:
Nechápu, že se neudělá pasport této architektury, když se Praha architekturou chlubí.

Autor
Jenže podle Národního památkového ústavu, který vypracovával posudek ke stavebnímu řízení, vila údajně nemá žádnou zvláštní hodnotu. A památkový odbor magistrátu měl stejný názor.

Jan Kněžík, ředitel odboru památkové, Magistrát hl.m. Prahy:
Nejde tam o demolici, ale o přestavbu toho domku. Nebyly žádné náznaky k tomu, abychom neodsouhlasili přestavbu, která se přizpůsobuje svému okolí.

Autor
O interiér ještě narychlo projevilo zájem Uměleckoprůmyslové muzeum. Jacques Groag totiž patřil k vyhledávaným návrhářům interiérů.

Helena Königsmarková, ředitelka, Uměleckoprůmyslové muzeum:
Je mi strašně líto, že si stavebníci nejsou vědomi hodnoty a často zničí věci, kterých pak za 20 let litují.

Autor
Uměleckoprůmyslovému muzeu se už asi nepodaří získat do svých sbírek vybavení vily. Vyklízecí firma ho odváží v těchto dnech neznámo kam.

Záznam pořadu naleznete na: http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/02.07.2008/208411000140702-18:00-1-udalosti-v-regionech.html?index=128864

Autor: Česká televize -Události v regionech - Praha   |   Sekce: Památky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5