Requiem za starý Smíchov

21.12.2007

Právo: Snaha o zachování vzpomínek na kdysi prosperující a živou, dnes ale skomírající pražskou čtvrť. Tak popisuje smíchovský rodák a lokální patriot Jan Jungmann z Muzea hlavního města Prahy důvody, které ho vedly k sestavení unikátní fotografické publikace: Smíchov - město za újezdskou branou, zahrnující několik set historických fotografií jeho rodiště. Slavnostní křest jeho téměř 240stránkové knihy v luxusním provedení byl včera v hlavní budově muzea v ulici Na Poříčí.

Nejen Malá Strana
"Bydlím tady přes 40 let, chodil jsem na Smíchově do školy a doufám, že zde budu moci žít i nadále a nikdo mě odtud nevystěhuje," řekl Právu Jungmann. Doufá v to i přesto, že podle něj už ze slávy starého Smíchova mnoho nezbylo. "Asi před deseti, dvanácti lety se tady totiž začala bořit místa, která mi přirostla k srdci. Kdo ví, co bude dál," dodal muž, který se historií Smíchova zabývá už od roku 1999.
Podle něj je škoda, že si lidé nebo odpovědné instituce neuvědomují význam čtvrti pro historii metropole. "Je, nebo spíše byla nejméně tak vzácná jako sousední Malá Strana," tvrdí s odkazem na mnohdy necitlivé bourání a demolice, které se Smíchovu na rozdíl od památkové rezervace Malá Strana nevyhnuly.

Virtuální průvodce historií
Kniha, kterou tvoří stovky fotografií z období od roku 1868 až do 70. let 20. století, je koncipována jako virtuální procházka starým Smíchovem, Radlicemi a Zličínem. Čtenář nejdříve putuje od severu k jihu podél Vltavy od Újezdské brány, aby se pak jeho kroky obrátily opačným směrem k Radlicím a Zličínu. Autor nezapomíná ani na kdysi proslavené smíchovské zahrady a seznamuje čtenáře s tím, jak před více než 100 lety vypadala smíchovská část Petřína. Ukazuje také obrázky ze života kolem Vltavy na přelomu 19. a 20. století.

Autor: Právo   |   Sekce: Památky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Historie Smíchova Pražan odjinud 22.12.2007 17:34
Re: Historie Smíchova Alena Babůrková 2.1.2008 09:53

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5