Pražští politici přiznali miliony dluhů i zisků

2.8.2008

Pražští politici přiznali miliony dluhů i ziskůIdnes: Mezi radními jednotlivých městských částí jsou obrovské rozdíly. Alespoň z pohledu účetního, který by nahlédl do jejich rodinného hospodaření. Zatímco někteří dluží miliony, jiné nechávají i desetimilionové pohyby na jejich účtu zcela chladnými. Vyplývá to z přiznání za loňský rok, jež museli dle nového zákona o střetu zájmů odevzdat všichni uvolnění zastupitelé městských částí. Mezi politiky převažují ti, kteří si peníze půjčují, nad těmi, kteří by mohli být naopak věřiteli.

Padesát uvolněných zastupitelů čtrnácti největších městských částí dohromady dluží 118,3 milionu korun - to je stejně jako roční rozpočty Kbel, Libuše, Chuchle a Čakovic dohromady. Za stejný obnos by mohl například Dopravní podnik nakoupit dvě nízkopodlažní tramvaje Porsche.

Nejvíc se v roce 2007 spoléhali na věřitele politici z Prahy 5 - osm z nich dluží dohromady 30 milionů. Většinou si za půjčené peníze pořídili nové bydlení. Starosta Milan Jančík a skupina zastupitelů Petr Horák, Lucie Vávrová, Aleš Kohout a Věnek Fořt mají každý hypotéku na pět až šest milionů.

Nejméně dluhů nadělali zastupitelé sedmičky - jejich účty skončily v červených číslech jen půl milionem.

Nejbohatší jsou v Praze 1
Naopak investoři sedí na radnici jedničky. Šest z nich v čele se starostou Petrem Hejmou a radním Filipem Dvořákem dohromady v roce 2007 investovalo bezmála třicet milionů - Hejma ve výši devíti milionů korun, Dvořák dokonce 17 milionů.

"Do politiky jsem vstupoval už jako velmi etablovaný podnikatel. Mám za sebou dost obchodů, které mi vydělaly velké množství peněz. Více než desítky milionů korun. Mé podnikání je výhoda v tom, že je jistota, že nejsem úplatný," komentuje své hospodaření starosta Hejma.

Pro jeho kolegu z rady Filipa Dvořáka jsou peníze, jež dostane za práci pro Prahu 1, také jen "drobnými". "Mým hlavním zdrojem je příjem z podnikání," říká Dvořák, který přiznal, že jeho rodinný rozpočet těží z nákupu akcií velkých firem.

Dvořákovi mají podíl třeba v ČEZ, Telefónice O2 či Erste Bank. "Akcie nakupuje obchodník s cennými papíry, který mé ženě spravuje její finance," tvrdí Dvořák.

"Dáváme peníze na charitu"
Jak Dvořák, tak Hejma si podle svých slov nenechávají všechny vydělané peníze jen pro sebe. Z jejich podnikatelského úspěchu těží i dobročinné organizace.

"Letos přispěji Nadačnímu fondu Lucie na nákup speciálního stolu pro operace dětí," říká třeba Dvořák. Charitu podporuje i Hejma.

 Účty zastupitelů

Nejvíc dluží v Praze 5                        30 mil.
Nejméně v Praze 7                          542 tis.
Nejvíc utráceli v Praze 1                    29 mil.
Nejméně v Praze 3, 8, 12                    0
Zdroj: přiznání zastupitelů Prahy 1 až 14

Účty v zalepené obálce i na webu
Skoro osm milionů korun si mezi sebou loni rozdělili pražští politici, které město vyslalo do orgánů firem, v nichž má majetkový podíl.

Zatímco uvolnění zastupitelé, kteří berou za svou činnost v samosprávě pravidelný plat, nemají nárok na žádné odměny, ti, jež za práci v zastupitelstvu dostávají jen nízké "všimné" a mají jiné zaměstnání, pak mohou dostat i mnohasettisícové tantiémy. Tak hovoří zákon.

Nejvíce v roce 2007 inkasoval pražský zastupitel Martin Langmajer. Od společnosti Kolektory, Pražská energetika a PRE Distribuce mu na účet přišlo dohromady 2,7 milionu korun. Na slušné peníze si přišel i jeho kolega a zároveň starosta Prahy 5 Milan Jančík. Od Pražské energetiky a městské firmy TCP Vidoule dostal celkem 2,3 milionu.

Má to však háček. Jančík pobírá tantiémy přesto, že bere za svoji funkci na radnici plat. Zároveň totiž sedí na magistrátním zastupitelstvu, kde mzdu nedostává.

Tak ho město dosadilo do svých firem jako zastupitele a zákonu je učiněno zadost. Stejně jako Jančík takto pobírá odměny i starosta třináctky David Vodrážka.

Co za vysokými odměnami stojí? Podíl na rozhodování o chodu společnosti a také riziko. Kdyby firma zkrachovala, členové managementu ručí za vyrovnání dluhů i svým majetkem.

"Své účty nezveřejním"
To vše lze vyčíst z přiznání zastupitelů za rok 2007, které museli do konce června politici odevzdat. Nahlédnout do těchto přiznání, a tím i do osobního hospodaření politiků může kdokoli.

Ztráta soukromí a citlivé údaje dané všanc veřejnosti se však řadě zastupitelů příliš nezamlouvají.

"Jsem pro co největší transparentnost a měli bychom udělat maximum, aby se zpátky získala důvěra v politiky. Ale na druhou stranu bych si představoval trochu větší ochranu osobních údajů. Mohlo by to být zneužito a zákon nedostatečně tyto údaje chrání," míní starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Radní Prahy 13 Miloš Gregar se nesmířil jen se slovy. Svoje přiznání zalepil do obálky s poznámkou, že ji může otevřít pouze vyšetřovatel, pokud by byl radní podezřelý ze střetu zájmů. Všichni ostatní musí mít jeho výslovný souhlas.

"Domnívám se, že když poslanci schvalovali zákon o střetu zájmů, neměli na mysli zveřejňování údajů v novinách. To by rovnou mohly vyjít ve věstníku," odůvodňuje své kroky Gregar.

Redaktorovi MF DNES nabídl, že mu své přiznání ukáže, ale nedá přitom souhlas se zveřejněním. Zákon výslovně zakazuje zveřejnit pouze ta přiznání, jež odevzdali vysoce postavení úředníci.

"Připravujeme nápravu takto nešťastně formulovaného zákona. Zároveň hledáme možnost, jak se obrátit na Ústavní soud," dodává Gregar.

Přiznal i svatební dary
Svými účty se naopak řada politiků vůbec netají a pravidelně je zveřejňuje na svých internetových stránkách. Například primátor Pavel Bém, šéf finančního výboru městského zastupitelstva Petr Hulinský či starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Chalupa je dokonce natolik pečlivý, že do svého přiznání vypsal i všechny dary, které dostal na své svatbě - třeba přetlakový hrnec za 3 500 korun.

Peníze a pražští politici

Filip Dvořák, radní Prahy 1, zastupitel HMP
Podniká v obchodní společnosti a spolu s manželkou investuje do cenných papírů. Loni nakoupili dluhopisy a akcie v hodnotě 17 milionů.

Petr Hejma, starosta Prahy 1
Loni koupil akcie Multiprojektu za 8 milionů. Když vstoupil do politiky, rezignoval na funkce ve svých firmách, je řadovým akcionářem.


Milan Jančík, starosta Prahy 5, zastupitel HMP
Za členství v představenstvech firem s majetkovým podílem města dostal odměny 2,3 milionu korun. Je společníkem ve třech firmách a příjem má i jako koncipient.


Pavel Bém, primátor
K platu primátora, který přesahuje milion ročně, si loni vydělal i jako lékař a pedagog a člen dozorčí rady ČSA. Tyto odměny dává na charitu.

Milan Richter, radní HMP, dříve starosta Prahy 10
Ke svému platu pražského radního si připsal 412 tisíc za funkci starosty Prahy 10. Téměř milion pak vydělala jeho firma na výrobu oděvů.


Jiří Janeček, zastupitel HMP, zastupitel Prahy 11
Vlastní firmu provozující školní jídelny. Loni investoval do bydlení a auta, na něž si vzal hypotéku a leasing v celkové výši 6,7 milionu korun.

Autor: Idnes   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5