Díra v zákoně vynáší politikům miliony korun navíc

17.7.2008

Díra v zákoně vynáší politikům miliony korun navíc

Hospodářské noviny: Politici si přilepšují v představenstvech firem. Zákon o střetu zájmů to dovoluje.
I kdyby starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) nebral za svou práci vůbec žádný plat, rozhodně by netrpěl nouzí. V jeho celkových ročních příjmech totiž hraje důležitou roli částka, kterou dostává za to, že sedí v představenstvech městských firem: Pražské energetiky a Trade Centre Praha. Není to špatný přivýdělek. Jen za loňský rok přes dva miliony korun.

Podobně jako on si přilepšuje řada komunálních politiků i poslanců.

Tato praxe je přitom minimálně sporná: jde přímo proti záměru, se kterým byl před dvěma lety přijímán zákon o střetu zájmů. "Politici by za takové posty rozhodně neměli brát honoráře, jsou v těch společnostech, protože zastupují veřejnou moc," říká předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Jde o to, že pokud politici dostávají od firem vysoké odměny, může vzniknout podezření, že jsou více zavázáni štědrému podniku než státu či městu, pro něž mají pracovat.

Jenže zákon o střetu zájmů není dokonalý a nabízí politikům hned několik možností, jak se k penězům dostat. Hezky je to vidět například na pražském radním Martinu Langmajerovi (ODS), který sedí v kontrolním orgánu Pražské energetiky (PRE). Hájí v něm zájmy Prahy, ale odměnu pobírá. "Beru odměny za PRE, ale PRE nevlastní Praha, nýbrž společnost PRE Holding, takže zákon se na moji odměnu nevztahuje," argumentuje radní Langmajer. Jenže vlastníkem PRE Holding je i hlavní město. Na možnost takového "zprostředkovaného vlastnictví" ale tvůrci zákona zapomněli.

Stejné skuliny využívá v případě Pražské energetiky i starosta Prahy 5 Milan Jančík. Ten se navíc v jiném případě - angažmá v představenstvu Trade Centre Praha - trefil do další díry v zákoně: využívá toho, že je vedle starosty "pětky" také pražským zastupitelem. V představenstvu figuruje právě jako zastupitel a díky tomu odměnu dostávat smí. Sám Jančík se s HN odmítl bavit.

Podobně sporným způsobem si účastí v dozorčích orgánech přivydělávají i někteří poslanci. Rekordmankou je komunistka Milada Halíková. V dozorčí radě Severomoravských vodovodů a kanalizací inkasovala loni přes jeden a půl milionu korun.

Další možností k přivýdělkům je členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta sice není soukromá, ale ani státní, je pouze založená zákonem. Lucie Talmanová, Boris Šťastný (oba poslanci ODS) a další si tak mohou přivydělat více než 100 000 korun.

Autor: Hospodářské noviny   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Pro Jančíka není nic problém Terakota 17.7.2008 15:47
Re: Pro Jančíka není nic problém m irek 24.7.2008 20:49

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5