Zažít krachy? Nevadí.

1.5.2008

Zažít krachy? Nevadí.Ekonom: VYSOKÁ ŠKOLA KARLA ENGLIŠE - Instituce spojovaná s údajnou konkurzní mafií nestrádá. Expanduje do Prahy.
Pokud budeme v chování všech subjektů hledat účelovost a záměrnost, můžeme plně pochopit ekonomické jevy. Tato slova špičkového prvorepublikového ekonoma Karla Engliše by se dala dodnes tesat. Sotva ovšem do zdiva objektu zvaného Usedlost Hřebenka na Smíchově, kde má od letošního září začít fungovat pražská pobočka soukromé brněnské Vysoké školy Karla Engliše (VŠKE). Ať se při obhlídce rekonstruované dvoupatrové budovy snažíte sebevíc pochopit, proč radnice Prahy 5 loni pronajala tuto bývalou mateřskou školu a dům mládeže za netržní nájemné právě instituci spojované v posledních čtyřech letech s aférou zmanipulovaných konkurzů soudce Jiřího Berky, ekonomicky to nesedí.

A zvláštností je víc. Majitel a šéf dozorčí rady VŠKE Jan Harangozzo čelí před soudem v Táboře obžalobě z korupce, škola však prosperuje a počet studentů prudce stoupá. Přízeň jí zachovali sponzoři i politici. V akademické radě dál sedí například bývalý šéf ústecké Setuzy František Janů nebo Radomír Kolařík z firmy SAP, senátoři Pavel Eybert, Jan Nádvorník (oba ODS), Adolf Jílek a Milan Špaček (oba KDU-ČSL). Prorektorem pro rozvoj se loni stal bývalý hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka.

Čakovický Harangozzo
Jan Harangozzo s novináři nekomunikuje, v případě týdeníku Ekonom však učinil výjimku. VŠKE dozoruje z tmavě zařízené pracovny v jedné z budov průmyslového areálu Impera v pražských Čakovicích.
"Věřte mi, že škola není tolik zajímavá. Důležitější je obrat, který učinil svědek Thonat v kauze konkurzů, když pro Ústecký deník nedávno přiznal, že žádné spolčení nebylo, že vypovídal pod policejním nátlakem," snaží se hned na začátku svést hovor k spletitému soudnímu procesu v Táboře.
V něm spolu s ním čelí obžalobě i někdejší prorektor a člen dozorčí rady VŠKE Vladislav Větrovec, ten však na rozdíl od Harangozza školu už před třemi lety opustil. "Už se školou nic nemám," potvrzuje o chvíli později sám Větrovec, když neplánovaně přichází do Harangozzovy pracovny.
VŠKE vznikla v Brně v roce 1999, jenže zakladatelé v čele s docentem Karlem Schollem ji roku 2003 dovedli personálně i finančně do krize. "Spolužák Petr Tuhý (rovněž stíhán kvůli údajným podvodným konkurzům - pozn. red.) mě kontaktoval, zda bych do toho nešel. Kývl jsem, jedno "eseróčko" jsme měli volné," vypráví Harangozzo, jak školu koupil. "Cenu vám neřeknu," brání se upřesnění. Tehdy prý poznal i Větrovce, který už na VŠKE působil.
Mostecký rodák Harangozzo, původně restauratér a dražebník, v Brně od roku 2001 studoval a současně byl i prezidentem občanského sdružení Asociace nezávislých expertů, které organizovalo konkurzní školení.
Smíchovan Engliš
Ačkoli už rok po výměně vedení VŠKE vypukla konkurzní aféra soudce Berky (2004, kromě Větrovce a Harangozza se dotkla spolupracovníků školy žalobce Libora Nedorosta, konkurzního správce Petra Tuhého, soudce Zdeňka Sováka), rozvoj školy to narušilo minimálně.
"Naše škola je lživě mediálně napadána bez podložených důkazů," odmítla VŠKE v prohlášení jakoukoli možnost, že by byla napojena na údajnou konkurzní mafii.
Před třemi lety škola otevřela libereckou pobočku, loni na jaře jí pak radnice Prahy 5 pronajala Usedlost Hřebenka za cenu 167 tisíc korun za rok v luxusní vilové lokalitě, kde by nájem mohl být několikrát vyšší.
Jurečka: Váhal jsem
"Škola má v názvu jméno Karla Engliše. Ten bydlel na Smíchově," zdůvodnila radnice svůj postup, ačkoli na zvoncích objektu už figurují kromě VŠKE i další firmy spojené s Harangozzem: Hargo, Prologio, Czech Capital Partners či Quentin World Company.
Snaha mluvit o současné situaci na VŠKE s rektorem Ladislavem Zapletalem je marná. "Má averzi k novinářům," dává vysvětlení Harangozzo a doporučil prorektora Jurečku.
Když někdejší federální poslanec za ODS, náměstek ministra financí, exsenátor a zkušený ekonom Jaroslav Jurečka končil v srpnu 2007 v hlavní kanceláři ODS, ještě nevěděl, kam nastoupí. Mezi údajně mnoha nabídkami zvítězila VŠKE. "Chápal jsem to jako výzvu, abych naplnil své politické přesvědčení o velkém významu soukromých škol," řekl týdeníku Ekonom.
Jurečka zdůrazňuje, že Harangozza před svým příchodem na VŠKE neznal. Jednou z priorit nového prorektora je otevření pražské pobočky letos v září, přičemž není vyloučeno, že se v případě zájmu studentů o tříleté bakalářské studium přesune těžiště školy z Brna na Smíchov. Dříve avizovaný nápad zřídit pobočku v Karlových Varech Jurečka považuje za nereálný. "Pracujeme na profilu nových oborů, jedním z nich by mohlo být studium insolvenčního práva," naznačuje prorektor. Možných reminiscencí na dosud neuzavřenou konkurzní aféru se neobává.
Topolánka až později
Když v roce 2006 propukl v ODS na Praze 5 spor o "mrtvé duše", ohrožující pozici starosty Jančíka, byla to právě Hlavní kancelář ODS, která bděla nad udržením konfliktu v mezích stanov. Jurečka se však striktně ohrazuje, tyto události podle něj neměly žádný vliv na dnešní nájemní vztah mezi smíchovskou radnicí a VŠKE.
Škola, která stála v roce 2003 před krachem, je na tom dnes finančně dobře. "Naše náklady jsou z 80 procent pokryty ze školného (ročně 40 tisíc na studenta), z 20 procent sponzoringem a reklamou," říká Jurečka.
Pozoruhodný je i výběr osobností, které si VŠKE zve na přednášky: v posledních měsících vystoupili například Ivan Kočárník, Miroslav Singer, Miroslav Zámečník, Jana Bobošíková, Vlastimil Tlustý či Jiří Dienstbier.
A co třeba Stanislav Gross nebo Mirek Topolánek, jehož byl Jurečka blízkým spolupracovníkem? "U pana Grosse si nejsem jist, zda by jeho zkušenosti byly pro naše studenty zajímavé. A než oslovíme jakéhokoli premiéra, musíme ještě hodně předvést. Pak už budou ty problematické věci opravdu zapomenuty, překryjí je jiné aktivity," doufá Jurečka.
V akademické radě sedí čtyři senátoři.

Růst počtu studentů VŠKE

Brno Liberec Praha

3. ročník 75 - -

2. ročník 88 35 -

1. ročník 116 73 35 (odhad)

Harangozzo: Školu neprodám

Když se Vysoká škola Karla Engliše ocitla uprostřed aféry s údajnou konkurzní mafií, nenapadlo vás odstoupit z vedení či školu prodat?

Zdůrazňuji, že Vysoká škola Karla Engliše neměla nikdy nic společného s věcmi, které šetřila policie. Ani já osobně. Proč byla škola vtažena do hry, nechápu. Odstoupit mě tudíž nenapadlo a o prodeji jsem nikdy neuvažoval.

Jaké to je být obžalovaným majitelem vysoké školy?

Přestal jsem chodit na školní akce, kam chodí sponzoři a naši partneři. Nechtěl jsem provokovat, kvůli médiím a fotografování. Ale v mém dalším podnikání mi to nevadí. Nakonec možná i díky negativní medializaci roste ve škole počet studentů.

V radě školy působí řada politiků, svého času i starosta Prahy 5 Milan Jančík. Jak si tyto známosti budujete?

O panu Jančíkovi nebudu hovořit. Jinak ovšem zveme pravicové i levicové politiky do školního cyklu přednášek osobností. Pozvánku dostal i Miloš Zeman, ale byl zaneprázdněn, usilovali jsme i o návštěvu Václava Havla.

Autor: Ekonom   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5