Zlatý důl od ČEZ

21.12.2009

Zlatý důl od ČEZRespekt publikoval článek o podivných levných prodejích pozemků společnosti ČEZ. Hlavním prostředníkem prodeje je advokát Roman Lamka. Přestože se tato kauza Prahy 5 přímo netýká, článek kromě jiného popisuje vazby hlavního aktéra na některé politiky, mezi kterými figuruje také jméno Milana Jančíka. K těmto informacím sám starosta Jančík vydal prohlášení, které Vám rovněž předkládáme.

Chcete levně koupit parcelu uprostřed miliardové elektrárny? Tu je návod, kým musíte být a co musíte udělat. Jméno Romana Lamky (44) je naprosto neznámé. Z veřejně přístupných zdrojů o něm nelze zjistit víc, než nabízí zmínka o advokátní kanceláři, kterou tento muž vlastní. Archivy českých médií jeho jméno neznají vůbec. „Je to omyl, tady nikdo není,“ vyhrkne mužský hlas na čísle mobilu uvedeném na advokátově webu, když se na druhém konci představí novináři. A bez rozloučení končí hovor. Pak už sluchátko nezvedá opravdu nikdo. „Jakékoli Vaše další snahy o komunikaci se mnou považujte prosím za zcela bezpředmětné,“ vzkazuje pan Lamka nakonec – po několika dalších pokusech o kontakt – e-mailem do redakce Respektu. Proč je tato připomínka marných snah o rozmluvu nutná a kdo je vlastně Roman Lamka? Na druhou otázku dnes nemáme jednoznačnou odpověď.

Pokračování článku:http://respekt.ihned.cz/c1-39426760-zlaty-dul-od-cez

Úryvek, který se týká Milana Jančíka: 

Roman Lamka dále vlastní poradenskou firmu AIL, která poslední tři roky zajišťuje kompletní inventarizaci nemovitostí společnosti ČEZ - tedy i nemovitostí v areálu tří hnědouhelných elektráren na severu Čech. Firma Lamkovy ženy Petry Aramis Bohemia má pak na starost inventarizaci vybavení budov ČEZ. To znamená, že pražský advokát vidí opravdu hodně hluboko do vnitřností "systému ČEZ". A navíc není žádným nováčkem ani ve světě kontaktů s politiky. Má blízko k čerstvému místopředsedovi pražské ODS a korupčními skandály opředenému starostovi Prahy 5 Milanu Jančíkovi, jehož radnici pomáhala Lamkova firma AIL se správou obecního majetku právě v době, kdy média informovala o neuvěřitelně levných prodejích či pronájmech majetku Prahy 5 Jančíkovým spřízněným firmám. (Byla to zajímavá spolupráce: Respekt má k dispozici například dokument, podle něhož Jančík vyplácí Romanu Lamkovi z obecních peněz jeden a čtvrt milionovou odměnu za to, že radnici pomohl od firmy ČEZ získat dvoumilionovou dotaci pro obecní školku.) Spolupráce obou mužů funguje dodnes. 
 

Vyjádření MČ Praha 5 k článku v týdeníku Respekt

            MČ Praha 5 reaguje na článek v týdeníku Respekt, číslo 51, ze dne 14. 12. 2009, kde byla uveřejněna sdělení, která nejsou pravdivá. V článku „Zlatý důl od ČEZ“, autorů Tomáše Sachra a Jaroslava Spurného, který byl v týdeníku Respekt uveřejněn na straně 18, byla uvedena sdělení, týkající se Městské části Praha 5 a starosty této městské části JUDr. Milana Jančíka MBA, která se nezakládají na pravdě a významným způsobem se dotýkají jeho cti a důstojnosti. Konkrétně se jedná o sdělení v polovině článku pod mezititulkem Odměny a detektivové. Nepravdivost těchto sdělení je možné prokázat.

K odůvodnění žádosti uvádíme k jednotlivým nepravdivým sdělením uvedeným v článku „Zlatý důl od ČEZ“ následující:

 
1.      Není pravdou, že by odměna vyplacená společnosti AIL byla „jeden a čtvrt milionu korun“ jak se uvádí v článku. Podle objednávky městské části tato objednávka na poradenství v rámci zajištění podkladů, úpravu stávající dokumentace a zajištění žádosti o dotaci ČEZ a.s. na tzv. „Oranžové hřiště“ stála 39.916,- Kč. Součástí objednávky byla také prezentace. Objednávka není pro firmu AIL.
 
2.      Není pravdou, že by se pronajímal nebo prodával majetek MČ Praha 5, cituji ze článku „Jančíkovým spřízněným firmám“. Žádáme redaktory týdeníku Respekt o uvedení konkrétních firem a předložení důkazů o takovém jednání.
 
3.      Smlouva se společností AIL, s.r.o. o které se ve článku hovoří, se týká poskytování konzultačních služeb, tedy poradenství v oblasti vyhledávání vnějších finančních zdrojů, nakládání s majetkem obce a možných společných investičních projektů s třetími osobami. Byla uzavřena dne 20. 12. 2005 od 1. ledna 2006 a trvala do 31. prosince téhož roku. Nebyla tedy směřována jen na jeden projekt, jak nesprávně uvádíte v článku a byla uzavřena rok a půl před získáním tohoto projektu.
 
4.      Se zástupci Nadace ČEZ jednal starosta MČ Praha 5 JUDr. Milan Jančík MBA a výsledkem těchto jednání je krásné dětské hřiště v ulici Peroutkova. O celém projektu je samozřejmě vypracována také závěrečná hodnotící zpráva ze dne 29. 7. 2008.
 
Všechna tvrzení uvedená v označené části článku tedy velmi nepravdivě informují o MČ Praha 5 a rovněž se výrazně dotýkají profesionální cti JUDr. Milana Jančíka MBA, který je starostou Městské části Praha 5. S tohoto důvodu žádáme vydavatelství o uveřejnění omluvy a odpovědi nepravdivých sdělení.

 

Autor: Respekt: 14.12.2009   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

PF 2010 Kája 22.12.2009 11:52
Re: PF 2010 Kája 22.12.2009 12:10
Re: PF 2010 všem slušným lidem Datel 23.12.2009 12:49

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5