Akademické titulky starosty Milana Jančíka

30.11.2009

Akademické titulky starosty Milana JančíkaReportéři ČT: Možná jste to přehlédli, ale starosta Prahy 5 Milan Jančík je génius. To je jediná možnost, pokud mu máme uvěřit, že své tituly z práv získal poctivou cestou. Na magisterský mu stačily pouhé čtyři roky (obvyklé je pět), titul JUDr. stihl za další půlrok. To je určitě mimořádný výkon i na člověka, který se věnuje jenom studiu. Milan Jančík navíc vykonává nejen funkci starosty velkého pražského obvodu, ale sedí v zastupitelstvu hlavního města, řídí řadu obecních a soukromých firem. Naneštěstí se vždycky objeví nějaký ten škarohlíd, který Jančíkovi chce upřít jeho slávu. Jako teď Karel Vrána, který zjistil, že pražský starosta získal doktorát přímo u slavného tria Kindl, Tomažič, Telecký. Tedy u lidí, kteří mají na svědomí aféru na plzeňských právech.
Záznam pořadu: http://www.ceskatelevize.cz/program/1142743803-30.11.2009-21:30-1-reporteri-ct.html?online=1

Moderátor
Možná jste to přehlédli, ale starosta Prahy 5 Milan Jančík je génius. To je jediná možnost, pokud mu máme uvěřit, že své tituly z práv získal poctivou cestou. Na magisterský mu stačily pouhé čtyři roky, obvyklé je pět. Titul JUDr. stihl za další půlrok. To je určitě mimořádný výkon i na člověka, který se věnuje jenom studiu. Milan Jančík navíc vykonává nejen funkci starosty velkého pražského obvodu, ale sedí v zastupitelstvu hlavního města, řídí řadu obecních a soukromých firem. Naneštěstí se vždycky objeví nějaký ten škarohlíd, který chce Jančíkovi upřít jeho slávu. Jako teď Karel Vrána, který zjistil, že pražský starosta získal doktorát přímo u slavného tria Kindl - Tomažič - Telecký, tedy u lidí, kteří mají na svědomí aféru na plzeňských právech.

Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni:
Nepamatuju si, že bych mu předával diplom, ani magisterskej. Pamatuju si Rumla, pamatuju si Bendu, ale jeho si nepamatuju.

Autor
Neviditelným absolventem plzeňské právnické fakulty, o kterém rektor Průša hovoří, je starosta Prahy 5 Milan Jančík, jinak nepřehlédnutelná postava a čerstvý místopředseda pražské ODS spojený s řadou skandálů. Také jeho vysokoškolská studia budí určitá podezření.

Lukáš Budín (SZ), zastupitel MČ Praha 5:
Sloučil si dva ročníky do jednoho, takže standardní délka je pět let, on tedy studoval čtyři roky. Nicméně je nutné si uvědomit, že při tom vykonával funkci uvolněného zastupitele, případně tedy starosty, a zároveň vedl sedm firem.

Radovan Myslík, mluvčí, městská část Praha 5:
Starosta Milan Jančík řádně vystudoval právnickou fakultu, vše doložil, a to jak novinářům, tak veřejnosti, a dále tedy není k čemu se vyjadřovat.

Vladimíra Dvořáková, předsedkyně akreditační komise MŠMT:
Práva patří k těm fakultám, které jsou velmi nároční na studium. Málokterý student, myslím i denního studia, vystuduje za méně nežli pět let. Samozřejmě člověk nemůže vědět. Jsou lidé, kteří jsou geniální, kteří prostě některé věci zvládají.

Autor
Diplomová práce Milana Jančíka se v knihovně plzeňské právnické fakulty nezachovala. Starosta novinářům předložil vlastní výtisk pojednávající o pražské samosprávě do roku 1967. Ten jsme si, i když s problémy, mohli natočit. Když jsme ale práci chtěli nechat zhodnotit vysokoškolským učitelem, nastal problém. Mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík nás už k ní napodruhé nepustil a odmítl odpovědět na jakékoliv otázky.

Jan Horský, vysokoškolský učitel:
Není asi úplně možné stanovit obecně pro všechny obory humanitní a pro všechny univerzity nebo vysoké školy to, jak má tadleta formální stránka té práce vypadat, ale ta práce musí mít nějakou jaksi kultivovanou formu, kterou ten autor odkazuje na to, co zpracoval, z jaké to vzal, dejme tomu, knihovny, z jakého archivu, jak se toho tázal, to znamená, dejme tomu, jakých prací použil k tomu, aby si mohl vůči tomu materiálu klást otázky.

Autor
Diplomová práce starosty Jančíka má zhruba 50 stránek, tedy minimálně o polovinu méně než je v daném oboru zvykem. Úplně v ní chybí poznámkový aparát, odkazy, prameny a odborná literatura, které diplomová práce musí obsahovat.

Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni:
Dobře. Diplomová práce pana starosty Jančíka teprve přijde ke kontrole, to znamená někdy v průběhu měsíce ledna, kdy budeme dělat ty magisterské práce, tak tam se k tomu dostaneme.

Radovan Myslík, mluvčí, městská část Praha 5:
Starosta Milan Jančík řádně vystudoval právnickou fakultu, vše doložil, a to jak novinářům, tak veřejnosti, a dále tedy není k čemu se vyjadřovat.

Autor
V lednu 2005, pouhého půl roku po ukončení magisterského studia, pan starosta obhájil rigorózní práci a získal titul doktor práv.

Vladimíra Dvořáková, předsedkyně akreditační komise MŠMT:
K tomu člověku s titulem se prostě může vzhlížet jako k někomu, kdo je opravdu dobrý.

Autor
Lesk titulu Milana Jančíka ale trochu bledne. Reportéři ČT totiž teď zjistili, že zkušební komisi tvořilo dnes už proslulé trio, proděkani Milan Kindl, Ivan Tomažič plus předseda akademického senátu Daniel Telecký, tedy kompletní trojka, která se podepsala pod plagiátorskou práci, jež odstartovala aféru na plzeňských právech.

Milan Kindl, bývalý proděkan právnické fakulty v Plzni (Reportéři ČT, 5. 10. 2009):
Vážené kolegyně a vážení kolegové, vzdávám se funkce proděkana fakulty. Bylo mi ctí ji zastávat a bylo mi s vámi dobře.

Autor
Tím ale pochyby o studiu Milana Jančíka nekončí. V katalogových záznamech na katedře obchodního práva plzeňské právnické fakulty totiž chybí zápisy o dvou zkouškách a čtyřech zápočtech, které tu měl absolvovat.

Petr Bezouška, proděkan právnické fakulty v Plzni:
Tak ve chvíli, kdy zkoušející vyzkouší studenta, tak má tři povinnosti - zapsat mu výsledek do katalogu zápočtového nebo zkouškového, zapsat mu to do indexu a zapsat do elektronického systému. Všechny tyto tři povinnosti musí osobně splnit ten zkoušející. Ve chvíli potom, kdy dochází ke kontrole studia, před tím než ten student jde na poslední státnice, tak předkládá svůj index na studijním oddělení a tam kontrolují, jestli má tedy splněné veškeré povinnosti. Pokud zjistí, že je nějaká nesrovnalost mezi tím indexem a mezi elektronickým systémem, tak by měli kontaktovat katedru, zeptat se, zda ta zkouška nebo ten zápočet je opravdu udělen, zda je zapsán v tom zkouškovém katalogu, a teprve jestli ano, tak potvrdit tedy, že ten student má splněno a pustit ho na státnice.

Autor
Pracovnice studijního oddělení ale nepostupovala podle předpisů.

Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni:
Prošetřovat se určitě budou některé nejasnosti, které jsou v přenosu známek z těch archů, které se vyplňují na každé katedře, do elektronické databáze, tam některé ty známky v těch, v té listinné podobě neexistují.

Petr Bezouška, proděkan právnické fakulty v Plzni:
V případě pana Jančíka došlo k tomu, že studijní referentka přímo ty informace z toho indexu, zápočty a zkoušky, sama vložila do toho informačního systému a nekontaktovala katedru.

Autor
Proč?

Petr Bezouška, proděkan právnické fakulty v Plzni:
Nebylo to z její vůle, bylo to na pokyn vedení, tehdejšího vedení fakulty.

Autor
A jak si to vysvětlujete? Nepořádkem? Záměrem?

Petr Bezouška, proděkan právnické fakulty v Plzni:
Opravdu nevím proč, přesně co konkrétně za tím bylo.

Autor
Bude třeba za to... bude to mít nějaké následky pro ni?

Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni:
To je věc fakulty, co s tím udělá, jako jo.

Vladimíra Dvořáková, předsedkyně akreditační komise MŠMT:
Ta netransparentnost vlastně sloužila k tomu, aby mohli tímto systémem pravděpodobně projít lidé, kteří tedy studovat nemuseli nebo kteří tedy získávali zkoušky nebo tituly vlastně za nic.

Autor
U zkoušek, které jsou mimo oficiální evidenci, chybí v Jančíkově indexu jméno zkoušejícího. Minulý týden si Jančík vzpomněl, že je dělal u dnes již zemřelé docentky Bartošíkové. Připomíná to kauzu chomutovské primátorky Řápkové, která si také dokázala vybavit jediného učitele, a to rok mrtvého profesora.

Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni:
Ta komise, která to prošetřuje, tak ho vyzve, aby spolupracoval, aby sem přijel a nad těmi listinnými podklady, které má on, které máme my, uděláme z toho nějaký zápis a pak podle toho budeme pokračovat. Jestli to bude zcela v pořádku, tak to bude v pořádku. Jestliže ne, tak pak budeme muset podniknout nějaké kroky.

František Laudát, bývalý člen ODS v Praze 5:
Já si myslím, že je vůbec principielně špatně, jestliže na vysoké politické posty se dostanou lidé, kteří potom dohánějí nějaké vzdělání. To ať se na mě nikdo nezlobí, to jsou příliš důležité posty, tam by měli přijít hotoví lidé, kteří prostě už mají za sebou nějakou práci, mají například už vydělané peníze, takže jsou snad obtížněji zkorumpovatelní.
 

Autor: Česká televize   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články

Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5