Jančík: Diplomku jsem zapomněl na chalupě

1.10.2009

Jančík: Diplomku jsem zapomněl na chalupěPrávo: První muž radnice Prahy 5 včera vysvětloval, jak to bylo s jeho studii na Právnické fakultě v Plzni.
Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) se rozhodl udělat přítrž dohadům o svém studiu Právnické fakulty v Plzni a ukázal novinářům rigorózní práci. Originál práce diplomové, která není v archívu fakulty k nalezení a nejspíš se odtud ztratila, ovšem neměl.

"Omlouvám se za zapomnětlivost, protože jsem na chalupě zapomněl svou diplomovou práci," vysvětloval včera Jančík, když novinářům ukazoval nejrůznější dokumenty o absolvování plzeňské právnické fakulty včetně indexu. "Hrdě se tím prolistovávám, protože mě to stálo velké úsilí, a jsem pyšný na to, že jsem tuto fakultu vystudoval," řekl Jančík. Svou náhlou aktivitu - zatím o jeho studiu kolovaly různé zvěsti - vysvětlil tím, že nechce, aby jeho "jméno bylo používáno pro znevažování práce Právnické fakulty Západočeské univerzity" stejně tak jako jméno chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) a expremiéra ČSSD Stanislava Grosse.
Jančíkova diplomová práce se měla věnovat Správě hlavního města Prahy v letech 1918 až 1967. Podle starosty bude jeho diplomka, díky níž nejprve dosáhl na titul magistra, k dispozici u mluvčího radnice od čtvrtka.
"Je to jediný výtisk, který existuje, protože druhý byl v knihovně fakulty," poznamenal starosta, který podle svých slov nemůže hodnotit, proč se ztratila zrovna jeho práce. "Je podivné, že se ztratily práce prominentů a politiků," uvedl s tím, že se lze jen dohadovat, zda je někdo neukradl "za účelem budoucí spekulace, i třeba obchodní."
"Dovedu si představit, že za chvíli vyplave rigorózní práce některého z kolegů na šedém trhu s informacemi," odhadl starosta. Maturitu Jančík podle svého životopisu složil na konzervatoři v oboru sborový zpěv - bas, škola to však dosud veřejně nepotvrdila.
Pětileté denní studium práv v Plzni Jančík absolvoval za čtyři roky, protože za rok podle svých slov zvládl třetí a čtvrtý ročník. Díky schválenému individuálnímu plánu prý nemusel chodit na přednášky při denním studiu, které absolvoval už ve funkci starosty Prahy 5. Poznámky z přednášek měl prý k dispozici díky kolegovi, který psal přes kopírák.
"Nepamatuji se, že bych měl třeba u pana profesora Klímy nějakou výjimku v ústavním právu, protože jsem politik, naopak. Dostal jsem od něj takovou sodovku a dělal jsem to třeba natřikrát, než mi ten zápočet dal a mohl jsem ke zkoušce," vzpomínal na studium Jančík s tím, že exministr vnitra Jan Ruml měl podobné potíže.
Rigorózní práce, díky níž starosta absolvoval státní zkoušku a náleží mu titul doktor práv, nese název Deriváty finančních trhů a jejich nástroje. Ekonomické zaměření Jančík vysvětlil tím, že zkoušku skládal na katedře finančního práva.
Ukázal i práci v angličtině, díky níž získal titul MBA (Master of Business Administration), který předpokládá tříletou manažerskou praxi. Titul získal na brněnské Brno International Bussines School, starostovo jméno figuruje asi v sedmi firmách.
"V roce 2006 jsem dokončil dvouapůlleté studium, kam jsem opravdu chodil. Seděl jsem v lavici s panem Danielem Benešem, což je výkonný ředitel ČEZ. Každou sobotu a neděli jsme trávili při studiu MBA," prohlásil Jančík.

Tiskové prohlášení starosty Jančíka:

Starosta Jančík řádně vystudoval vysokou školu

Reakce starosty Milana Jančíka na dezinformace v tisku

Na dnešní tiskové konferenci MČ Praha 5 seznámil novináře kontroverzní starosta městské části Praha 5 se svou diplomovou a rigorózní prací, indexem ze Západočeské university v Plzni a dále se svou disertační prací pro získání titulu MBA. Reagoval tak na řadu článků, kde se ve spojení se Západočeskou univerzitou v Plzni objevuje jeho jméno.

„V žádném případě nechci, abych byl jako rukojmí některých takzvaných novinářů zneužíván pro poškozování dobrého jména právnické fakulty v Plzni a poslední řadě jména svého. Bylo mi ctí tuto fakultu studovat i dokončit a posléze absolvovat rigorózní zkoušku za účelem získání titulu JUDr. Svou práci jsem na fakultě řádně odevzdal. Nebyl bych překvapen, kdyby se zmizelé práce objevily na trhu za účelem jejich zpeněžení. Je s podivem, že zmizely práce politiků a prominentů. V žádném případě jsem nestudoval dva nebo tři roky, případně ještě méně, jak se někde píše. Řádně jsem studoval od roku 2000 do roku 2004. Využil jsem možnosti kontrakce třetího a čtvrtého ročníku. Uráží mě, že někdo zpochybňuje mé studium a budu se proti těmto pisálkům opět bránit právní cestou. Pokud si bere seriózní týdeník Euro jako plnohodnotný zdroj informací internetový server Pražská štětka, o něčem to nepochybně svědčí,“ vyjádřil se starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Redaktor týdeníku Euro zaslal na tiskový odbor několik dotazů. Vzhledem k tomu, že týdeník Euro již několikrát uveřejnil nepravdivé informace o úřadu městské části Praha 5 i o starostovi Milanu Jančíkovi a dotazy přímo nesouvisely s výkonem funkce starosty, sdělil tiskový mluvčí Radovan Myslík redaktorovi Martinu Rychlíkovi, že jde o problém Západočeské univerzity nikoliv radnice Prahy 5. Není tedy pravdou, že by tedy ze strany radnice nebylo reagováno.

 

Vyjádření redkace Kauza 5:

Pražská štětka v roce 2005 zaslala na základě informace z e-mailu zaslaném redakci, že Milan jančík začal studovat v roce 2001. Na základě této informace redakce zaslala e-mail studijnímu oddělení Právnické fakulty ZÚ s dotazem na bližší informace ohledně studia Milana Jančíka. Bohužel jsme neobdrželi odpověď.

Pokud je pravdivá informace ohledně započetí studia o rok dříve, tedy v roce 2000, pak se Milanu Jančíkovi omlouváme za chybnou informaci,kterou jsme zveřejnili v roce 2005, že vvstudoval za tři roky a neprověřili jsme věrohodnost zdroje informací.   

 

Autor: Právo 1.10.2009   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5