Skrytá agenda

2.7.2009

Skrytá agendaLidové noviny: Andrea Češková zapomněla voličům říct, že je těhotná
Chodí se politici do parlamentu materiálně zajistit, nebo obětovat za veřejný zájem? Evropský parlament má špatnou pověst a člověk skoro mechanicky inklinuje k první odpovědi, přestože i v něm se vyskytují lidé s čistým přesvědčením. Andrea Češková, občanská demokratka z Prahy 5, k nim ovšem evidentně nepatří. V kampani se Češkové před voliči i značnou částí pražské ODS podařilo zamaskovat vysoký stupeň těhotenství. Být těhotná samozřejmě není zločin, nicméně žena po porodu nemůže odevzdávat plný výkon, i kdyby do práce nastoupila hned z porodnice. Češková navíc přijde do úplně cizího prostředí, kde nováček, který se nechce jen vézt, musí ze začátku pracovat za dva. Z jejího poslaneckého mandátu se ale těžko vyvine něco jiného než opulentní mateřská v blízkém zahraničí.

Potíž je v tom, že strana paní Češkové se před podzimními volbami tváří, jak je tentokrát situace vážná a jaké nebezpečí nám všem hrozí ze spojení Paroubka s komunisty. Každou takovouhle malou domů, každým takovým vítězstvím malého existenčního zájmu nad zájmem vzývaného celku ale na sebe ODS prozrazuje, že svou kampaň sama nebere úplně vážně a že chce jet dál ve starých kolejích.
 

Europoslankyně Andrea Češková tajila, že čeká dítě

Za dva týdny se vydá na první zasedání Evropského parlamentu a od září v něm začne naplno "úřadovat". Někdy v té době se ale devítka pražské kandidátky ODS do eurovoleb Andrea Češková stane podruhé matkou. Už v průběhu kampaně byla v pokročilém stadiu těhotenství. Lidem, ale i části občanských demokratů, se to rozhodla zatajit.
Chráněnkyně a blízká spolupracovnice kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka je podle odhadů některých členů pražské ODS, kteří ji viděli minulý týden na zasedání regionální rady, zhruba v sedmém měsíci těhotenství. Znamená to tedy, že byla gravidní již při kampani. Což překvapilo nejen řadu členů pražské ODS, ale i některé kandidáty.
Podle politologa Michala Pehra by ji informace o těhotenství mohla při kampani poškodit. Pehr míní, že by si lidé mohli myslet, že se nebude moci věnovat práci naplno.
Češková věc včera nijak nekomentovala. Ženský hlas v jejím mobilu tvrdil, že Češková není.
První místopředseda ODS David Vodrážka uvedl, že věc nezveřejnili, aby to nevypadalo jako snaha z těhotenství udělat výhodu.

S (těhotnou) Andreou do Evropy
Nevěděli jsme o tom. Ale určitě zvládne roli matky i europoslankyně, tvrdí někteří kandidáti ODS do eurovoleb, ale i členové pražské organizace, odkud těhotná Andrea Češková pochází.

S Andreou do Evropy, I love Andrea. Tak zněly některé z reklamních sloganů Andrey Češkové v nákladné preferenční kampani v eurovolbách.
Jednu věc ale devítka kandidátky ODS, která byla na posledním zvoleném místě a je tak novopečenou europoslankyní, lidem zatajila. Češková byla už v průběhu kampaně ve vysokém stupni těhotenství.
Překvapena z těhotenství Češkové byla i velká část členů pražské regionální rady ODS, kam chráněnkyně kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka minulý týden zavítala. "Pro mnohé to byl šok. Vypadalo to, že je tak v sedmém měsíci," řekl LN jeden ze členů pražské ODS.
Sama Češková, která už jedno dítě má a je svobodnou matkou, včera věc nijak nekomentovala. Z jejího mobilního telefonu sice zněl ženský hlas, ale zastižená osoba tvrdila, že Češkovou není, a odmítla říct, kdo tedy je a kde jinde lze europoslankyni zastihnout. "S paní doktorkou Češkovou nehovoříte. Telefon je její, to souhlasí. Paní doktorka Češková si užívá volno," uvedl ženský hlas z mobilu Češkové. Na dotaz, s kým tedy LN hovoří, žena odpověděla: "Nejsem oprávněna vám takové informace říkat."
Zajímavé vysvětlení, proč těhotenství Češkové při kampani tajili, nabídl první místopředseda ODS David Vodrážka. "Kdyby to řekla, mělo by to na voliče spíš pozitivní vliv. Ale mohlo by to být vnímáno jako zneužití těhotenství k politickým účelům, jak jsme toho svědky například u Petry Paroubkové," uvedl. První zasedání nově zvoleného europarlamentu bude za dva týdny. Půjde ale hlavně o oficiality, volby vedení europarlamentu, frakcí a šéfa Evropské komise. Další schůze je na programu až v září. Někdy v té době by měla Češková rodit. Vodrážka ale odmítá, že by narození dítěte mohlo práci europoslankyně ovlivnit. "Spíš to bude inspirace pro ostatní ženy," míní.
Podobně hovoří i lídr eurokandidátky ODS Jan Zahradil. "Dozvěděl jsem se to po sestavení kandidátky, považuji to za její soukromou věc. Jakož i to, jak a zda o tom chtěla mluvit. Skloubit mateřství a práci v politice jistě jde, příkladem je Lucie Talmanová a Petra Buzková," napsal Zahradil.
"Nevěděl jsem to. Je to její problém, určitě to nějak skloubit lze. Ale dokážu si to představit jen těžko. Třeba i kvůli věčnému přejíždění," uvedl bývalý europoslanec Jaroslav Zvěřina, který byl na kandidátce o příčku za Češkovou, a byť se snažil, přeskočit ji se mu nepodařilo. Politolog: Asi by jí to uškodilo Podle politologa Michala Pehra by Češkové informace o jejím těhotenství při kampani mohly ublížit. "Závisí vždy, o koho jde. Ale obecně si myslím, že by jí to mohlo spíš uškodit. Lidé by si mohli myslet, že se své funkci nebude věnovat naplno. Myslím, že není vůči voličům úplně fér, že tuto informaci neuvedla," sdělil Pehr.
To politoložka Vladimíra Dvořáková si věc odhadovat netroufla. "V naší společnosti těžko říct, co by to udělalo. V západní evropské civilizaci by to ale nemělo být nic, co by mělo lidi jakkoliv ovlivňovat. Těhotenství je zcela normální, proč by těhotná žena neměla kandidovat," je přesvědčena Dvořáková.
"Voliče by asi víc ovlivnilo, kdyby se více zdůrazňovalo, že je napojena na Jančíka," zmínila politoložka kontroverzního starostu Prahy 5, který za sebou má řadu skandálů a ve funkci se drží i přesto, že ho při posledních komunálních volbách lidé v Praze 5 kroužkováním z prvního místa kandidátky sesadili až na poslední volitelné místo. Právě on přitom své velmi blízké spojenkyni Češkové na eurokandidátku výrazně pomohl.

 

Autor: Lidové noviny   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Pište další články Kája 15.7.2009 10:28
Re: Pište další články Peta 15.7.2009 10:49
A co ty lži? Bobřík 3.7.2009 08:51
Re: A co ty lži? Datel 4.7.2009 09:03
Re: Re: A co ty lži? Bob1 6.7.2009 01:10
Re: Re: Re: A co ty lži? Datel 6.7.2009 17:44
Re: Re: Re: Re: A co ty lži? Bob1 6.7.2009 20:12

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5