Milan Jančík, řečený nezničitelný

12.6.2009

Milan Jančík, řečený nezničitelnýMF DNES: Ve zvířecí říši se této dovednosti říká tanatóza. K oklamání predátora nebo nepřítele předstírá zvíře takřka dokonale svou smrt. Když nebezpečí pomine, běží si po svých. Se starostou Prahy 5Milanem Jančíkem (ODS) je to podobné. Jako "politická mrtvola" vypadal po komunálních volbách v roce 2006, ve fázi hybernace se ocitl v posledních měsících. Ale vždy se vrátil na vrchol a začalo o něm být slyšet. Teď třeba kvůli němu opustil ODS poslanec František Laudát. K oživení kromě politického talentu potřebuje buď pomoc někoho mocnějšího, nebo podporu skupiny věrných kolem sebe.

Varianta první - pomoc mocných: V komunálních volbách se ocitl Jančík na kandidátce hluboko dole. Přesto tolik toužil po tom, aby se stal starostou, že využil zásahu primátora Pavla Béma.
Před jedním z povolebních jednání Bém upozornil, že pokud se "pětka" nedohodne, navrhne na starostu svůj tajný trumf. Brzy bylo hotovo. Dohodnuto: starostou bude Jančík, zněl titulek v MF DNES.
Jančík na svou stranu přetáhl oponenty z ODS Petra Horáka (nabídl mu post prvního místostarosty) a Lukáše Herolda (za post místostarosty) i některé zastupitele za ČSSD, Stranu zelených a SNK ED.
Michal Šesták z ČSSD tehdy potvrdil, že to opravdu nebylo "zadarmo". "Budeme mít jednoho místostarostu a radního. Navíc budeme mít předsedu sociálního a bezpečnostního výboru. Lépe tak uskutečníme svůj program," řekl Šesták.
Pokračování na str. B3

"HŘÍCHY" STAROSTY JANČÍKA

Kritizovaný politik ODS a starosta Prahy 5 Milan Jančík si v poslední době znovu upevnil mocenské pozice. Lidé kvůli němu opouštějí stranu, na radnici končí jeho oponenti. Co mu kritici vyčítají a jak sám Jančík dokáže vstát "z mrtvých"?
Pokračování ze str. B1
Varianta druhá - pomoc věrných: Milan Jančík ještě letos v dubnu ve vedení ODS pátéměstské části nebyl, najednou je zpět a odpůrci raději mizí ze strany.
Naposledy třeba poslanec občanských demokratů František Laudát. "Situaci v Praze 5 nedokázal za několik let nikdo vyřešit," zdůvodnil včera v České televizi Laudát.
Při odchodu ze strany se ve dveřích potkali s "démonem MJ", který mířil do vedení modrých na pětce.
V květnu totiž spřízněná místní sdružení volila šéfem oblasti Jančíka, ostatní ani neměli sílu rozhodnutí Jančíkova týmu zvrátit.
Může za to nevyjasněná kauza s údajnými černými dušemi v ODS. Vroce 2006 vstoupilo do ODS náhle 141 nových členů. Pět místních sdružení tak získalo dostatečnou sílu na prosazení svých záměrů, zbylých osm zůstalo do počtu.
Soudní znalkyně podle týdeníku Euro zpochybnila pravost podpisů na přihláškách, ale kontrola nestandardní přijímání členů nezpochybnila. "Hromadné nábory byly na všech stranách a různě a není to v rozporu vůbec s ničím," řekla tento týden MF DNES nová europoslankyně Andrea Češková. Žena, kterou s Jančíkem spojilo podnikání i politika.

Odměna věrným...
Právě u Češkové se ukazuje metoda, kterou Milan Jančík vyznává - tedy tvrdý boj s odpůrci a odměňování věrných. Jančík byl podle zdrojůMF DNES autorem kandidatury Češkové do Evropského parlamentu. Na kampaň jí věnoval 400 tisíc korun a vylobboval jí 9. místo na kandidátce ODS. Ve volebním týmu Češkové se objevil další z věrných jančíkovců, jeho někdejší mluvčí Jan Šlajs.

... a konec odpůrců Přesně naopak dopadl radní Michal Tuček (SNK ED).
Když měl pocit, že jeho počítač někdo na radnici monitoruje, pozval jeden březnový víkend na úřad techniky, kteří jeho podezření potvrdili.
Výsledkem není vyšetřování a pokus o vyčištění úřadu podezřelého z "fízlování", ale dubnový nucený odchod Tučka z vedení města.
Jančík prosadil jeho odvolání, podle něj totiž nikdo nesmí bez souhlasu vodit o víkendu do budovy radnice pracovníky cizí firmy.
Kdybychom měli vypsat vše, co politické konkurenci na Jančíkovi vadí, zřejmě by na to nestačil jeden výtiskMF DNES - privatizace obecního majetku, podnikání, nákup pozemků od Českých drah, o němž ani železničáři nic nevěděli...
Ať už práci Milana Jančíka vyšetřoval kdokoli, nebyl politik nikdy z ničeho obviněn. To je také jeho hlavní argument při obhajobě.
Tím druhým je spiknutí. "Jsem přesvědčen, že někde někdo sedí a vytváří temná spojení. Mám pocit, že tady sedí tým lidí a hledá osoby, které splétá do grafů a uprostřed toho jsem já," řekl před dvěma lety

Upevňuje moc Příští rok budou komunální volby. Lidé z pražské ODS jsou přesvědčeni, že Jančík už se na kandidátce neobjeví. Ale nebyl by to starosta Prahy 5, kdyby nešel proti proudu. Kroky, které učinil jen v květnu a v červnu (nástup do čela ODS v Praze 5, odvolání oponentů a kandidatura Andrey Češkové do Bruselu), oznamují celkem hlasitě: "Jsem zpět!"
Možná se odkudsi zjeví dokument, který Jančíka z politiky navždy odstraní, ale otázka je, zda to není jen chiméra a přání spolustraníků i oponentů. Řeč je o údajném dobrozdání, že ve volbách v roce 2010 už Jančík kandidovat nebude.
V trezoru ho prý má jeden vysoce postavený pražský politik.
Než budou známy kandidátky do komunálních voleb a pozorovatelé budou mít jasno, zda platí, či neplatí rčení, že "Jančík má hroší kůži a víc životů než kočka", uběhne nějakých 16 měsíců.
Opozice se jej bude dál snažit odvolat z místa starosty - naposledy to zkusili zrovna včera a Jančíkovi věrné zastupitelstvo o tom odmítlo vůbec hlasovat. Zatím bude vládnout s podporou ČSSD, svých věrných a několika nezařazených zastupitelů.

***

* Moravský strejda?

Milan Jančík si upevnil svou mocenskou pozici. Šéfuje ODS v Praze 5, na radnici prosadí díky části zastupitelů z ČSSD a nezařazeným zastupitelům se svým křídlem ODS cokoli. Jak vidí sám sebe a jak ho vidí další politici? Milan Jančík o sobě: "Mě se nemůže bát nikdo. Já jsem v podstatě takový moravský strejda z Prostějova. Myslím si, že mám pohodový způsob jednání." Pavel Bém (šéf pražské ODS) "Starosta Jančík byl vždy vnímán jako kontroverzní starosta. Pro Prahu 5 hodně udělal, ne každý tento fakt ví. (z webu ODS) Jiří Paroubek (šéf ČSSD v Praze 5) "Pan Jančík je dlouhodobě jednou z nejkontroverznějších postav pražské politické scény." (ČTK)

* Najetí do strážníka V roce 2002 spěchal Milan Jančík na zasedání zastupitelstva na magistrátu. Chtěl přejet tehdy kvůli povodním uzavřený Mánesův most. Strážník jej nechtěl pustit, Jančík na něj údajně najel a zranil jej. Strážník pak svou výpověď prý změnil. "Já se ho ani nedotkl," trval na svém již dříve v rozhovoru pro MF DNES Jančík. * Pozemky drah Starosta vzal z obecní pokladny téměř čtvrt miliardy korun a dal je do úschovy k advokátovi. Za peníze chtěl koupit pozemky Českých drah u smíchovského nádraží. Aby to mohl udělat, muselo by převod peněz schválit zastupitelstvo Prahy 5. To se nestalo, pouze vše dodatečně vzalo na vědomí. Dráhy navíc uvedly, že pozemky neprodávají. Jančík se zase bránil, že mu je dráhy nabídly v dopise. Ten je údajně v policejním spise, Jančík dopis nikdy neukázal. Případ vyšetřovala policie, Jančík obviněn nebyl.

* Dům v Zubatého ul. Na policii se obrátili nespokojení nájemníci domu v Zubatého ulici na Smíchově. Při privatizaci domu nabídli radnici za dům zhruba třicet milionů korun. Jančík a vedení radnice však dali přednost ostravské firmě Denika Real 2000, která nabídla jen o sto tisíc více, a dům jí prodali. Během výběrového řízení se navíc údajně měnily podmínky. To Jančík popírá. "Nikdo z nájemníků nepřišel a neprokázal, že má peníze na koupi," prohlásil. Případ se dostal až k soudu, kde nájemníci s žalobou neuspěli. * Spor s rádiem Radnice vedená Milanem Jančíkem nechtěla vydat Rádiu Classic FM jeho majetek v hodnotě jeden a půl milionu korun. Věci zůstaly ve vile Portheimka, odkud se rádio muselo vystěhovat. Případ se dostal k soudu, který rozhodl ve prospěch rádia. To se ke svým věcem nakonec dostalo.

* Prodej Sanopzu Další Jančíkova kauza, ve které figurovala ostravská společnost Denika Real 2000. Ta totiž dostala od radnice páté městské části bývalou polikliniku pro komunistické "papaláše" za čtyřicet pět milionů korun. Budova přitom byla oceněna na více než šedesát milionů korun. S prodejem nesouhlasili ani tehdejší zastupitelé hlavního města. Nikdo nikdy Jančíkovi neprokázal pochybení. * Ženské domovy V době, kdy Praha 5 rozhodla Ženské domovy prodat, byl Milan Jančík ještě místostarostou. Prodej vyřizoval za městskou část on. Firma Akcent měla zaplatit sto třicet milionů korun. Radnice jí ale čtyřicet milionů odpustila, prý je firma do objektu vložila v rámci oprav budovy. Podle výpovědi některých tehdejších zastupitelů Jančík na prodeji trval i přes odpor zastupitelstva, které považovalo prodejní cenu za nízkou.

* Spory v ODS Kauzy Milana Jančíka se netočí jen kolem fungování radnice páté městské části, ale i v souvislosti s děním uvnitř ODS v Praze 5. Právě kvůli němu se strana rozdělila na dvě části. Někteří se totiž postavili proti němu právě kvůli kauzám spjatým s Jančíkovým působením na radnici. Spory se vyostřily natolik, že nespokojení členové vedení ODS zažalovali. Nesouhlasili s postupem, jakým byl zhruba před dvěma lety vyměněn předseda ODS v Praze 5 František Laudát. Ten společně se zastupitelem Ondřejem Gálem z ODS vystoupil. * Pronájmy domů Milan Jančík byl v roce 2002 zástupcem starosty, který měl na starosti správu majetku městské části a byl také šéfem majetkové komise. Z těchto pozic rozhodoval o pronájmu nebytových prostor firmě Brasil and Bohemia Group, v níž byl předsedou představenstva.

* Stěhování gymnázia Další kauza, která skončila "přestřelkami" právníků. Jančíkem vedená radnice dala výpověď Gymnáziu Buďánka a začala prosazovat Taneční centrum Praha, které společně se školou v budově sídlilo. V jeho správní radě seděl určitou dobu také Jančík. Gymnáziu hrozilo, že skončí na dlažbě. Nakonec radnice gymnáziu nedávno prodloužila smlouvu do roku 2010. * Logo městské části Radní nechali udělat nové logo městské části a následně na propagaci loga uspořádali reklamní kampaň za 1,46 milionu korun. "Zřejmě jde o to, že externí firma dostane lukrativní zakázku," řekl tehdy zastupitel Lukáš Budín (SZ). Na podobné údajné plýtvání veřejnými penězi upozornila opozice, když Jančíkovi radní dali 600 tisíc korun na pivní slavnosti, a podpořili tak vlastně akci soukromých firem. MF DNES. (Redakce oslovila Milana Jančíka i včera, vyžádal si otázky e-mailem. Ani on, ani jeho mluvčí do uzávěrky neodpověděli.)


O autorovi| MARTIN RUMLER, s přispěním Aleše Berného 
 

Autor: MF Dnes 12.6.2009: MARTIN RUMLER, s přispěním Aleše Berného   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Konec strejdy z Prostějova BuBu 12.6.2009 23:56
Re: Konec rajdy z Prostějova Datel 16.6.2009 12:46
Re: Konec strejdy z Prostějova Anonym 17.6.2009 14:15
Re: Re: Konec strejdy z Prostějova BuBu 18.6.2009 12:40

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5