Odvolání Jančíka závisí na ČSSD

17.4.2009

Odvolání Jančíka závisí na ČSSD Právo: Křeslo prvního muže Prahy 5, starosty Milana Jančíka (ODS), může být již brzy vratké. V nynější vládnoucí koalici v pátém obvodu se totiž objevují první náznaky možného rozpadu. Ačkoliv jde zatím pouze o spekulace, z matematického hlediska je jeho odvolání možné. Jako první se před nedávnem začali bavit o možném odchodu z koalice dva zastupitelé za SNKED. Po podivných událostech na radnici, kdy jeden z nich, Michal Tuček, upozornil na podezření ze sledování dat v počítači, se zdá, že přinejmenším on a jeho stranický kolega Zdeněk Rygl do opozice skutečně odejdou.

Tučkovi samotnému přitom starosta Jančík už krátce po zveřejnění jeho podezření doporučil, aby odešel z rady městské části, nebo bude odvolán. Vedení pražské organizace SNK-ED se bude záležitostí zabývat, už nyní tu ale podle informací Práva převládá názor, že by měli Evropští demokraté z Jančíkovy rady odejít.
"Zatím není nic rozhodnuto, já osobně ale nevidím důvod, proč by tam měli zůstat v situaci, kdy jim jejich pozice nedovolí prosazovat program, kvůli němuž do koalice po dlouhém rozhodování nakonec vstoupili," komentovala nynější situaci pro Právo pražská radní a členka vedení SNK-ED Markéta Reedová.
O tom, zda setrvat v koalici s Jančíkovou částí ODS či ne, se nyní podle informací Práva diskutuje i v pražské ČSSD. Jak Právu potvrdil jeden z členů vedení pražské organizace, "určitá vůle zbavit se politických vazeb na Jančíka tu je".

Rozhodne doporučení

Podle zdroje Práva z oblastní organizace ČSSD v Praze 5 se ale bude téma dalšího postupu řešit až příští týden v úterý. "Rozhodující váhu bude mít nepochybně doporučení předsedy strany Jiřího Paroubka, který je i předsedou zdejší organizace," řekl Právu jeden z místních členů soc. dem. Prahy 5.
O Paroubkově klíčové roli jsou ostatně přesvědčeni i Evropští demokraté, k vyjádření jej vyzývají i Věci veřejné, které, ač v zastupitelstvu Prahy 5 nepůsobí, nyní organizují petici za odvolání Milana Jančíka z funkce.
Paroubek včera na tiskové konferenci v Lidovém domě na dotaz Práva, jaký postup v úterý doporučí, uvedl, že neví, zda se jednání zúčastní. Domnívá se, že je to především věc jeho spolustraníků na Praze 5. Podle něj je třeba vyřešit, zda jde o spor osobní nebo věcný.
"To je základní otázka," řekl. Paroubek také upozornil, že obvodní výbor soc. dem. není žádný "komisariát". Konečné rozhodnutí podle něj leží na zastupitelích ČSSD. "Klub zastupitelů se rozhodne autonomně," sdělil Jiří Paroubek.
Zatímco petice v současném rozložení sil v zastupitelstvu zřejmě svého cíle nedosáhne, reálná možnost, že bude Jančík odvolán ještě před koncem volebního období podle opozice existuje. Se dvěma hlasy SNKED a šesti mandáty ČSSD by totiž opozice složená ze zastupitelů klubu SOSODS, SZ a KSČM získala už 22 hlasů, což je nadpoloviční většina.
"Z těch počtů jasně vyplývá, že nyní už drží u moci Jančíka pouze sociální demokracie," řekl Právu zastupitel za SZ Lukáš Budín.
 

Autor: Právo 17.4.2009, Jakub Mračno   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5