Smíchovská normalizace

14.11.2008

Smíchovská normalizaceEKONOM: VNITROSTRANICKÝ BOJ V ODS - Rozkol občanských demokratů v Praze 5 je vizitkou bémovského křídla před kongresem.
Pražský primátor Pavel Bém není dobrý vizionář. "Mám tři varianty," prorokoval před dvěma lety, když po komunálních volbách vrcholil konflikt v nejsilnější pražské organizaci ODS v Praze 5 o další angažmá tamního skandály obtíženého starosty Milana Jančíka. "Buď ti druzí uznají chybu, když postavili svého kandidáta, a s Jančíkem se dohodnou. Nebo to starosta Jančík vzdá a odstoupí. Anebo navrhne, že zůstane třeba jen dva roky, vychová si nástupce a pak odejde, " tvrdil tehdy Bém. Dnes jsme ve volebním poločase a nic z Bémova proroctví neplatí. Protijančíkovské křídlo ODS v Praze 5 necouvlo, jenže Jančík je obešel a starostuje díky podpoře části občanských, evropských i sociálních demokratů. A o nějaké přípravě na předávání moci vyhlédnutému nástupci nemůže být řeč. Této významné pražské čtvrti, která hospodaří s miliony korun, i nadále vládne Jančík.

Bém a slovo svaté
Přes trvající vážný rozkol v ODS v Praze 5 se šéf pražských občanských demokratů Pavel Bém tváří, že je vše v pořádku a podle demokratických pravidel. Odvolává se na platnost takzvané noční dohody z června 2006, kdy se odpůrci Jančíka, vedeni tehdejším předsedou smíchovské oblastní organizace ODS Františkem Laudátem (nyní poslanec), dohodli za silné Bémovy ingerence s Jančíkovými stoupenci na podmínkách dalšího soužití. "Tato dohoda pro mě stejně jako všechny ostatní dohody, kterých se účastním, platí jako slovo svaté," zdůrazňuje Bém pro týdeník Ekonom. A coby garant dohody dramaticky dodává: "Dohodu mám v trezoru, zůstane tam a věřím, že bude naplněna ke spokojenosti obou stran i Prahy 5."
To ovšem zní cynicky vzhledem k realitě, kdy domluvená spolupráce vůbec nefunguje a kdy se jančíkovcům podařilo oponenty téměř zadupat do země.
V dohodě například stojí, že Jančík vyvodí osobní odpovědnost z eventuálního neúspěchu jím vedené kandidátní listiny ve volbách 2006. Nevyvodil. Faktem je, že strana vyhrála, ale co do obliby u voličů dosavadní starosta úplně propadl: v žebříčku preferencí skončil na dně. "Voliči dali jasně najevo, že Jančíka jako starostu nechtějí," připomíná Laudát.
Poté, co se Jančík nechal v roce 2006 zvolit na třetí pokus starostou (v první volbě neměl Jančík dost hlasů, ve druhé neprošel kompromisně navržený Lukáš Herold z ODS) a rozdával funkce příznivcům, došlo k dalšímu pošlapání noční dohody. Na revanš se do rady oproti domluvě nedostal protijančíkovec Ondřej Gál.

Puč u soudu
Jakmile si Jančík upevnil pozici v čele Prahy 5, došlápl si na své kritiky v oblastním sdružení Prahy 5. Ačkoli dohoda předpokládala, že šéfem zůstane Laudát, prosadili jančíkovci na oblastním sněmu svolaném loni v květnu Laudátův odchod a předsedou se stal Stanislav Fresl, starosta Velké Chuchle.
Tato změna ovšem jen dovršila předchozí události, kdy dodnes nevyšetřená kauza předvolebního přílivu mrtvých duší zvrátila poměr sil ve prospěch Jančíka, ačkoli do té doby měli kritici jeho podivných praktik převahu.
Nad platností sněmu však visí otazník. Akci měl totiž svolat Laudát, jenže ji uspořádal šéf pražské regionální ODS, jímž byl v době Bémovy výpravy do Himálaje Jan Bürgermeister. Gál dal záležitost k soudu a ten letos rozhodl o nelegitimitě sněmu, protistrana se ale odvolala, a tak se na výsledek zatím čeká. "Kdyby Mirek Topolánek jančíkovský problém v ODS včas řešil, nemuselo to takto skončit. V době komunálních voleb však sestavoval vládu a vše měl na starost první místopředseda Pavel Bém," stěžuje si Ondřej Gál, předseda šestičlenného vzdoroklubu protijančíkovských zastupitelů S. O. S ODS Ondřej Gál.
Dnes už vládne v ODS v Praze 5 pasivita a beznaděj. "Hodně kvalitních lidí kvůli Jančíkovi stranu opustilo a některá ze třinácti zdejších místních sdružení - Barrandov, Újezd a napůl i Košíře, Zbraslav a Radotín - Freslovo vedení alespoň bojkotují," popisuje současné rozložení sil v ODS v Praze 5. K pacifikaci některých místních politiků ODS podle Gála přispěly i náznaky z magistrátu, že by mohlo dojít k omezení dotací.
Bývalý šéf oblastního sdružení ODS v Praze 5 poslanec František Laudát je však ke změně skeptický. "Nové smíchovské vedení ODS láme postupně další lidi z regionů, aby - když už se k nim nepřidají - alespoň mlčeli. Pětková ódéeska je teď svým způsobem v lidském bankrotu," míní. Konflikt v ODS v Praze 5 je však podle něj jen miniaturou současného sporu občanských demokratů na celorepublikové úrovni.
Považuje-li Pavel Bém noční dohodu dvou křídel ODS Prahy 5 stále za platnou, měl by Jančík za dva roky na smíchovské radnici skončit. "Smluvní strany respektují závazek JUDr. Milana Jančíka, že ve volebním období 2010 až 2014 nebude jeho jméno figurovat na kandidátní listině do zastupitelstva v Praze 5," píše se v dohodě.
Bém v nyní možnost pokračování Jančíkova angažmá přechází obecným poukazem na platnost smlouvy. A sám Jančík na zaslané otázky týdeníku Ekonom, zda má v úmyslu nekandidovat v příštích komunálních volbách za dva roky, vůbec nereagoval.
Jeho mluvčí Radovan Myslík pouze vyvrátil kolující spekulaci, že by Jančík, který je zároveň celopražským zastupitelem, mohl povýšit do křesla ve vedení pražské radnice. V souvislosti s přestupem pražského radního pro sociální a bytovou politiku Jiřího Janečka do poslaneckého křesla po Tomáši Kladívkovi, který se stal senátorem, se totiž začalo mluvit o povolání Jančíka. "Vím, že vznikla taková spekulace, mluvil jsem o tom s panem starostou, ale on o ničem takovém v současnosti neuvažuje," řekl Myslík Ekonomu.

Když hvězdy jančí
Jančíkovi oponenti jsou však přesvědčeni, že Jančík se za dva roky pokusí na radnici zůstat. "Předpokládám, že se bude nejen on, ale i jeho ochránci z úrovně pražského vedení snažit, aby na smíchovské radnici zůstali lidé, kteří nebudou rozebírat ekonomickou výhodnost kontraktů z nynější éry. Dokonce si myslím, že se Jančík bude pokoušet setrvat přímo dál ve smíchovské či pražské politice," tvrdí Laudát s tím, že právě proto se starosta nyní pokusil prolomit komunikační blokádu vůči Straně zelených bizarní (a nakonec odřeknutou) nabídkou role mediátora pro bývalou ministryni školství Danu Kuchtovou.
Zastupitel opozičních zelených Lukáš Budín říká rovnou, že k odblokování zabetonované smíchovské radnice a ODS Prahy 5 může dojít jedině tak, že by bylo Jančíkovi nabídnuto jiné místo "ať už v politice nebo členství v nějaké správní radě, protože jeho pozice je čím dál těžší". O jménu nástupce si však zatím nikdo netroufá ani spekulovat. Padají jména zastupitelů Jana Skalického či Lukáše Herolda (oba z ODS).
Předseda rebelujícího místního sdružení ODS na Barrandově Jiří Vitha nejvíc kritizuje pražského primátora Béma, že jako garant noční dohody schovává tento text v trezoru a nesmyslně tím oddaluje kontrolu jeho plnění. "V ODS dnes nikdo nic nevyžaduje a nic nefunguje. Vždyť Jančík se svou klikou prohrál v roce 2005 primárky, jenže on to neuznal a udělal nové, což je neslučitelné s demokracií. Jak je možné, že kauza mrtvých duší byla zametena pod koberec? Předseda Topolánek to věděl, byl o řešení mnohokrát žádán, a nestalo se vůbec nic," rozčiluje se.
Jak může s Jančíkovou kariérou zahýbat eventuální zvolení Pavla Béma předsedou ODS? Nijak příliš. Ať by se po něm pražským primátorem stal Rudolf Blažek nebo kdokoli jiný, rozhodující vždy bude výše pozice Béma, který drží nad Jančíkem ochrannou ruku. Jedině Bémův krach na mikulášském kongresu, a tím i debakl pražského křídla ODS by mohly situaci změnit, ale to by zřejmě změnilo nebo rozštěpilo ODS vůbec.

Autor: Jan Štětka, Ekonom   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5