Policie navrhla odložit případ pražského starosty Jančíka

13.5.2008

Policie navrhla odložit případ pražského starosty JančíkaIdnes: Protikorupční policie navrhla státnímu zastupitelství odložit případ starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Vyšetřovala ho kvůli smlouvě na vymáhání dluhů za nájemné, kterou uzavřel se soukromou společností. Kriminalisté nenašli v případu žádný trestný čin.O případu informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. Odměna soukromé firmy činila čtyřicet procent z vymožené částky, vedení radnice ale soudí, že není nepřiměřeně vysoká.

"Policie nezjistila, že by v případu došlo ke spáchání trestného činu," řekl Skřepek. Policisté prověřovali starostu pro podezření z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Smíchovští radní agentuře vypověděli smlouvu loni v červnu. Vypovězení smlouvy mezi městskou částí a společností radě navrhl starosta. Spekulovalo se o tom, že se tak chtěl zbavit problémů s jejím fungováním.

Smíchovská radnice společnosti postoupila pohledávky za zhruba padesát milionů korun. Agentura za tři roky získala osmadvacet milionů. Ostatní městské části ale podle médií podobným firmám platí mnohem nižší sumy, případně vymáhají nájemné vlastními silami.

Smlouvy s agenturou navíc údajně podepsal Jančík sám, aniž je předložil zastupitelstvu ke schválení. - čtěte více o policejním vyšetřování Jančíka

Vedení radnice zisky agentury hájilo tím, že musela hradit náklady na právníky, soudní spory s dlužníky, kterých vede kolem tisícovky, nebo korespondenci. Média ale už dříve uvedla, že město firmě navíc nakoupilo například software, platilo také některé náklady na právníky. Firma začala s Prahou 5 spolupracovat, i když prý neměla na podobné podnikání živnostenský list.

Autor: Idnes 13.5.2008   |   Sekce: Agentura Praha5   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5