V Praze 5 vymáhá dluhy Agentura Praha 5

27.11.2007

Minulý týden radnice Prahy 5 zveřejnila informaci o úspěchu Agentury Praha 5 ohledně vymáhání dluhů na nájemném z obecních bytů a prostor pro podnikatele. Smíchovská radnice společnosti postoupila pohledávky za zhruba 50 milionů korun. Agentura za uplynulé tři roky získala 28 milionů korun, řekl místostarosta Jan Smetana (ČSSD).

Výše odměny vyvolávala v minulosti pochyby. Smlouvu s agenturou schválilo v únoru 2004 minulé zastupitelstvo. Už v té době měli někteří zastupitelé výhrady. "Nepřipadá mi to v pořádku a byla jsem proti i na zastupitelstvu, kde se to schvalovalo. Už jen ten název Agentura Praha 5, to je přece děsná reklama,"uvedla bývalá zastupitelka Prahy 5 Eliška Jelínková (KDU - ČSL). Vymahačská agentura pobouřila i tehdejšího místostarostu Prahy 5 Ondřeje Gála (ODS). "Smlouva uzavřená s Agenturou Praha 5 není pro naši městskou část výhodná," řekl Gál. Z veškerých vymožených peněz totiž inkasuje Agentura Praha 5 téměř polovinu, přesně rovných čtyřicet procent. To ale není vše. "I kdyby nic nevymohli, určité peníze mají jisté. Dostávají totiž jedno procento z celkového objemu nájemného,"sdělil Gál. Jde prý o částku zhruba 1,8 milionu korun. Systém placení vymahačské firmy se nelíbil ani právníkovi Prahy 5, který nechtěl být jmenován. V jeho stanovisku se píše: "Podle mého názoru není ani jedna smlouva s Agenturou Praha 5 v pořádku, všechny jsou zavádějící a jde v nich jen o to, dostat co nejvíc peněz z obce," uvedl pro tehdejší Večerník Praha.

Představitelé nového vedení radnice však soudí, že není nepřiměřeně vysoká. "Je tam jasný finanční přínos do rozpočtu," říká předseda bytového výboru Jan Matoušek (ODS) . "Firma nese všechny náklady související s vymáháním pohledávek," připomněl Smetana.

Pro uzavření smlouvy hlasovali před třemi lety i zastupitelé za ČSSD, pouze zastupitelka Lubica Riedlbauchová se zdržela. Jedním těch, kteří hlasovali pro, byl i Bedřich Šesták, otec současného radního Michala Šestáka. Několik týdnů na to, se Bedřich Šesták stal předsedou dozorčí rady Agentury Praha 5. Dalším členem dozorčí rady je i Pavel Erben, bývalý zastupitel za Evropské demokraty, který však tehdy hlasoval proti přijetí smlouvy. „Zástupci Agentury Praha 5 sami navrhli, aby v dozorčí radě měli většinu zastupitelé Prahy 5,“ prohlašuje Erben. "Já jsem tam byl jako zastupitel a zároveň člen bytové komise, "dodává Erben. Šesták i Erben působí v dozorčí radě Agentury podle údajů z obchodního rejstříku doposud, přestože podle Erbena mezitím došlo k nové volbě dozorčí rady, a nyní už členem není. Agentura se zároveň od dubna 2004 usídlila v obecních nebytových prostorách.

Polde informací Pražského deníku jiné radnice přitom takovým firmám platí mnohem nižší částky, případně vymáhají nájemné vlastními silami. "Například Praha 11 a 13 převedly zodpovědnost za dlužný nájem na správcovské firmy, které jinak zajišťují u městských bytů veškerý servis. Šestá městská část sice v posledním roce také využívá služeb vymahačské společnosti, ta pro ni ale pracuje za mnohem menší zisk. Připadne jí pouze 20 procent z vymožených dluhů, zbytek jde do radniční kasy. "

Podle starosty Prahy 5 Milana Jančíka na sebe agentura převzala veškerou agendu spojenou s nájmy. Platí právníky, soudní spory. Za tyto věci podle něj utratí přibližně 30 procent získané částky, takže konečná odměna je pouze 10 procent.

Vymáháním nájemného v Praze 5 se bude zabývat pořad "Na vlastní oči" TV NOVA, tuto středu 21. února. Začátek je v 21:15

Autor: Kubikus   |   Sekce: Agentura Praha5   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5