Na pražskou architekturu si přisvítil dokument ČT 22.1.2009

21.1.2009

Česká televize uvede ve čtvrtek večer nový dokument Vidím město...?, který kritickým okem a z mnoha úhlů zkoumá, jakou vizi rozvoje vlastně Praha má. V dokumentu s hranými prvky vystupují často znesvářené strany - obyvatelé, památkáři, radní či developeři - a hodnotí proměny města v posledních 20 letech. Ostré názory, satira či karikatura se mísí s popisem jednotlivých kauz, s otázkou, jak žít v turisty okupované Karlově ulici. Ačkoli se film převážně věnuje centru města, nechybí odkaz na bývalou dělnickou kolonii Buďánka anebo na developerský projekt mrakodrapů na Pankráci. Právě u jeho budoucnosti ponechávají tvůrci otazník, a to kvůli nejasnému vlivu současné finanční krize.

Finanční pohon stavebního ruchu ilustrují sekvence loutkového představení, v němž prim hraje postava, která má u křesla hned dva portréty starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS) a tvrdí: "Penízky, já vás mám rád." Jiná hraná postava létá vrtulníkem nad metropolí a hodlá koupit Pražský hrad a přestavět ho na hotel.
Radní Prahy 1 pro vnější vztahy a územní rozvoj Filip Dvořák (ODS) obhajuje stavbu paláce Copa Centrum u stanice metra Národní i Palladium na náměstí Republiky. Podle Dvořáka může být za deset let z Václavského, Staroměstského a z náměstí Republiky "zlatý trojúhelník".
Radní si stěžuje na soukromé vlastníky chátrajících domů na Kocandě (na rohu Křižovnické a Kaprovy) a dvou paláců v Rytířské ulici. V případě domů U Sixtů (mezi Celetnou a Kamzíkovou ulicí), které město pronajalo v půli 90. let, je opatrnější.
Před bývalým funkcionalistickým domem v Palackého ulici, který nechal majitel zbourat, se Dvořák ve snaze přiblížit zdejší tuzexovou historii ptá: "Ňáký bony?" Zároveň radní říká na kameru, že první městská část usiluje o to, aby se stala atraktivní pro bydlení. Šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek ovšem míní, že život centru města mohou pomoci zajistit hotely a penzióny. "Pro mě to není film tolik o naší architektuře jako o naší společnosti," řekl režisér snímku Tomáš Petráň. 
 

Záznam pořadu ke shlédnutí : http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/20856226914-vidim-mesto/

Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5