Chráněné ještěrky musí ustoupit stavbě bytů

31.3.2008

Chráněné ještěrky musí ustoupit stavbě bytůPrávo: Když by se měl brát ohled na každé chráněné zvíře, tak se v metropoli nic nepostaví. Zhruba tak pražský magistrát vysvětluje, proč loni na podzim posvětil plány páté městské části vystavět bytový komplex v lokalitě Na Pláni. Tedy v místě, kde podle posudku zadaného samotným magistrátem žijí silně ohrožené živočišné druhy.

Znalci přitom ve svém posudku pro úřad konstatovali, že zelená plocha mezi ulicemi Na Pláni a K Vodojemu by měla zůstat nezastavěná. "Vyloučit nelze přítomnost silně ohroženého slepýše křehkého, na rozhraní druhé a třetí dekády července bylo zaznamenáno i několik exemplářů silně ohrožené ještěrky obecné," píše se v závěrech biologického průzkum, který má Právo k dispozici. Stížnosti místních občanů a ekologických aktivistů proti plánované výstavbě přitom magistrát smetl koncem loňského roku ze stolu s tím, že závěry předchozího posudku de facto popřel. "V lokalitě byly provedeny dva biologické průzkumy. Ani jedním z nich nebyli zvláště chránění živočichové zjištěni," konstatoval v zamítnutí odvolání aktivistů šéf magistrátního odboru ochrany přírody Jan Winkler. K podobným závěrům dojdou v metropoli desítky posudků. "Pokud bychom měli brát ohled na všechny podobné nálezy, tak nic nepostavíme," uvedl Winkler. Biologický průzkum přitom nechal úřad zpracovat právě na základě podnětu místních obyvatel, kteří navrhovali, aby byla lokalita vyhlášena jako přechodně chráněná plocha.
Za aktivisty se již dříve postavil i pražský radní za Stranu zelených Petr Štěpánek, stejně jako Česká společnost ornitologická. "Na základě dlouhodobého pozorování byly v této lokalitě zjištěny tři druhy zvláště chráněných živočichů, krahujec obecný, slavík obecný a rorýs obecný. V případě rorýse a krahujce by stavba významně zasáhla do potravních teritorií, hnízdiště slavíka by zástavbou zmizela úplně," říká ve své zprávě tajemník společnosti Lukáš Viktora.
Výstavbě na těchto pozemcích už nicméně podle informací Práva takřka nic nebrání.
"Nyní běží územní řízení, které zřejmě v krátké době skončí vydáním územního rozhodnutí, což je de facto povolení k tomu, aby se na tom pozemku mohlo stavět," řekl Právu místostarosta Prahy 5 Jan Smetana (ČSSD).

Foto -zdroj: Ateliér A40   

Autor: Právo: Jakub Mračno   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5