Dnes „Chléb a Hry“, zítra „Po nás Potopa“

10.3.2008

Dnes „Chléb a Hry“, zítra „Po nás Potopa“Přes kritiku zastupitelů Duhové opozice i občanů odhlasovala koalice ODS/ČSSD/ED vedená starostou Milanem Jančíkem svými 27 hlasy rozpočet MČ Praha 5 ve výši 769 305 tis. Kč. Přečtěte si výhrady zastupitelů Strany zelených k tomuto rozpočtu. (TZ Klubu Strany zelených ke schválení rozpočtu MČ Prahy 5 na rok 2008)

Přes kritiku zastupitelů Duhové opozice i občanů na zastupitelstvu 21. 2. 2008, odhlasovala koalice ODS/ČSSD/ED vedená starostou Milanem Jančíkem svými 27 hlasy tzv. „vyrovnaný“ rozpočet MČ Praha 5 ve výši 769 305 tis. Kč. Vyrovnanost na Praze 5 znamená, že neopakovatelné příjmy z prodeje obecních pozemků a bytů (ve výši přes 300 mil Kč) se rovnají nejen nezbytným výdajům na provoz obce, ale z velké části jdou i na zbytečné utrácení na „zábavné akce“, „politickou reklamu“ a na lukrativní „předražené“ zakázky pro soukromé firmy napojené pravděpodobně na členy Koalice. Duhová opozice požadovala přepracovat rozpočet tak, aby byl dlouhodobě udržitelný, vyrovnaný i bez příjmů z privatizace a měl úspory ve výdajích min 5%. Opozice požadovala vydávat veřejné peníze neziskovým organizacím systémově přes granty a pro veřejné zakázky firmám nastavit nižší limit pro veřejné poptávání. Opozice také neúspěšně požadovala snížit limit zakázek, schvalovaných jen Radou MČ z 5 na 2 miliony Kč. Rada rozdělí formou „přátelských“ darů a zakázek desítky milionů, zatímco rovnou a průhlednější soutěží o granty jen 7 miliónů Kč. Občané se mohou ptát, proč Koalice štědře dotuje Závody vodních skútrů (400 tis. Kč), Veletrh podnikatelů (300 tis. Kč), Festival alpinismu (300 tis. Kč), Květinový ples (750 tis. Kč), Sousedskou v Černošicích (100 tis. Kč), Pražský karneval (300 tis. Kč) a mnohé další. Radnice investuje do vylepšování radnice, ale neinvestuje do podpory bytové výstavby (sociální byty, domov důchodců, azylový dům). Klub Strany zelených požadoval přesunutí 535 tisíc Kč z výdajů v celkové výši 1,72 miliónu Kč, určených na výdaje za výjezdní zasedání ( výjezdní zasedání Rady MČP 5 přišlo minulý rok městskou část na 400 tisíc Kč!) a občerstvení Rady MČ, zastupitelstva a uvolněných koaličních zastupitelů, na kuchyň Základní školy a mateřské školky v Tyršově ulici. Klub Strany zelených požadoval (opět neúspěšně) přesun výnosů z poplatků problémových výherních automatů na investice do škol. Koalice zamítla i návrh na přesun financí na rekonstrukci kuchyně MŠ Lohniského i 100 tis. Kč na provoz Misijního střediska Barrandov a ponechala tyto prostředky na výše uvedenou „zábavu“.

Na jednání zastupitelstva Zelení dále bránili prodeji domu s bývalým kinem „Na Zámečnici“ na Plzeňské ulici 210, který by byl vhodný pro „sociální byty“ a komunitní centrum. Zelení nepodpořili ani nehospodárný nákup koně pro „jízdní hlídku“ Městské Policie Prahy 5.

Zelení pro veřejnost připravují přehled všech hlasování každého zastupitele (běžný v Parlamentu ČR i na zastupitelstvu hl. m. Prahy), na kterém bude vidět, že např. starosta Milan Jančík, místostarosta Petr Horák a další zastupitelé nehlásili střet zájmů, když v rozpočtu schvalovali 100 tis. Kč jako dar na zábavu v obci Černošice, kde mají své nemovitosti a příbuzné na radnici.

Rozpočet 2008 je „prohraná bitva, ale ne prohraná válka“ - od schválení minulého rozpočtu z února 2007 Duhová koalice a Zelení zabránili několika „tunelům“, demaskovali zneužití daru Motorletu (peníze byly využity místo na „boj s drogami“ na „odvoz odpadu“), donutili Koalici navýšit nízké granty a prosadili start investic do cyklistické infrastruktury. Loňská „bitva“ o Zprávu auditora a prosvětlení hospodaření Radnice Prahy 5 v roce 2007 se bude zřejmě opakovat.

Za Klub zastupitelů Strany Zelených

Bc. Lukáš Budín, 605 58 71 81, lukas.budin@zeleni.cz
Ing.Ondřej Velek, 604 334 424, ondrej.velek@zeleni.cz
RNDr. Jan Martinec, CSc., 776 629 209, jan.martinec@zeleni.cz

Další informace:
Rozpočet Prahy 5

Stenozáznamy z jednání zastupitelstva
Přehledy hlasování zastupitelů na http://praha5.zeleni.cz (v přípravě)

Autor: Strana zelených Praha 5   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5