ZELENÍ NESOUHLASÍ S PRODEJEM DOMU S KINEM „NA ZÁMEČNICI“!

7.3.2008

ZELENÍ NESOUHLASÍ S PRODEJEM DOMU S KINEM „NA ZÁMEČNICI“!Zastupitelé Klubu Zelených Prahy 5 na posledním zastupitelstvu 21.2. 2008 hlasovali proti prodeji většinového podílu v činžovním domu Plzeňská 210 čp. 2576, k.ú. Smíchov, Praha 5, který má v suterénu prostory bývalého kina „Na Zámečnici“. Hlavním důvodem nesouhlasu je, že koalice Milana Jančíka bez koncepce zbavuje obec činžovních domů, které by mohly a měly v blízké budoucnosti po rekonstrukci a dostavbě sloužit sociálně slabším občanům jako tzv. „sociální byty“ a jejich nebytové prostory a hezkou zahrádku využít znovu pro společenské účely.

  Dům Plzeňská 210 sice nebyl na seznamu domů z roku 2000, které si MČ hodlala ponechat, ale situace s nedostatkem sociálních bytů na Praze 5 se zhoršila – MČ nestaví ani nemodernizuje v současné době vhodné domy a na bytovém odboru jsou registrováni desítky oprávněných žadatelů o sociální bydlení! Zelení proto požadovali projekt budoucího využití domu Plzeňská 210 pro sociální byty - v domě je celkem 12 menších bytů, 11x 1+1 a 1x 2+1, 1. a 2. kategorie, tedy byty ideálně vhodné pro sociální bydlení a navíc dům měl dobrou možnost využití velkého nebytového prostoru (276 m2 - bývalé kino Na Zámečnici) pro sociální či kulturní služby jako jsou kluby, volnočasové středisko, sportovní centrum apod.). Dům sice potřebuje zpracovat projekt a zajistit určitou rekonstrukci, ale zároveň vykazuje zvyšující se zisky ze svého  provozování (zhruba o 30 tis.Kč za rok).

 „Radnice vedená koalicí Milana Jančíka se chová nekoncepčně „schizofrenně“ zároveň prodává výnosné domy, které by obci vytvářely fondy pro investice a zároveň prodává vhodné domy, které by po investicích plnily společenské a sociální funkce obce“ uvedl Lukáš Budín, člen bytového výboru zastupitelstva Prahy 5,  „možná je to i proto, že od roku 2000 Radnice nevytvořila žádnou bytovou koncepci a tak vlastně nemá ani přehled, kolik sociálních bytů je potřebných a kolik jich výhledově bude potřebných v následujících letech“ „Snaha získat do „děravého“ rozpočtu Praha 5 další příjmy na utrácení vedla skupinu pana Milana Jančíka již dříve k prodeji památkově chráněného domu  Zubatého 1 a vloni. k nesystémovému prodeji majoritního podílu výnosného domu na Arbesově náměstí, pokusům o podivnou směnu obecních pozemků v Jinonicích, zahušťování výstavby na nevhodných lokalitách, jako je zatrubněný Motolský potok u kolonie Buďánka“, soudí Ondřej Velek, předseda kontrolního výboru zastupitelstva MČ Praha 5.

 Radnice má malou rezervu ve volných bytech vhodných pro sociální bydlení, ale pronajímá je za běžné nájemné – jde například o byty na  Strakonické 2586/1 (1+1, II. kat., , 44 m²), Lumiérů 454/15 (1+1, I. kat., 41 m²) nebo v Holubově 2518/2 (1+1, III. kat., 20 m²) a dalších místech! Skupina pana Milana Jančíka ovládající desítku let radnici nemá zmapovánu poptávku po levných „sociálních bytech“ a veřejnosti léta slibuje cca 30 tzv. „startovacích bytů“ připravovaných firmou GEOSAN na úkor zeleně v ulici Na Pláni. Dosud není ani jasné, zda tyto „startovací byty“ bude majitel firma GEOSAN pronajímat po dohodě s obcí zájemcům na max. 2 roky a jaký v nich bude majitelem/obcí  nastaven „startovní regulovaný“ nájem!

 Klub Zelených odmítá (a)sociální politiku koalice ODS/ČSSD/ED Milana Jančíka a požaduje  v součinnosti bytového a sociálního výboru zpracovat do konce roku 2008 nové koncepce sociálního bydlení a dalších služeb na Praze 5!

  

Za Klub zastupitelů Strany zelených

Bc. Lukáš Budín,  605 58 71 81  lukas.budin@zeleni.cz  

Ing.Ondřej Velek  604334424, ondrej.velek@zeleni.cz

 Steno-záznam jednání 10. ZMČ je na www.kauza5.cz

 Přílohy

fotografie průčelí a zahrady domu Plzeňská 2576/210

výpisy z katastru nemovitostí

 

Zásady účinné od 1.4.2000 pro výběr bytových domů MČ Prahy 5 k privatizaci (kráceno/upraveno):

 Z privatizace objektů ve vlastnictví  MČ Praha 5 budou vyloučenyzpravidla….

1.      celé bytové domy případně jiné budovy s více než 3 byty pokud jsou historickými nebo kulturními památkami města,

2.      celé bytové domy případně jiné budovy s více než 3 byty pokud jsou v dobrém nebo alespoň vyhovujícím technickém stavu (zejména zděné postavené po roce 1982 a panelové postavené po 1998)

3.      domy v nichž se nacházejí kotelny pro další domy (i pro TUV)

4.      domy které jsou součástí větších celků bytové zástavby vhodných pro obecní bytový fond

5.      domy s kryty civilní ochrany i pro obyvatele okolních domů

6.      bezbariérové domy

7.      domy u kterých činí obchodně dobře využitelná nebytová podlahová plocha  více než 15% ze součtu plochy bytových a nebytových prostor domu

8.      celé domy nebo jednotky, ve kterých sídlí zdravotnické, sociální, humanitární, kulturní, vzdělávací, dětské, mládežnické, tělovýchovné, a občanské organizace, družstva invalidů apod. přičemž zachování jejich stávajícího sídla je v zájmu města

9.      domy, v nichž sídlí Policie ČR, Městská policie, hasičské sbory apod.

10.  domy, u kterých MČ předpokládá možnost budoucího investičního  využití

11.  domy sloužící  k dalším potřebám obce dle rozhodnutí  orgánů MČ Praha 5

 

Autor: Strana zelených Praha 5   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5