Praha 5 se odmítá zabývat koncepcí bytové politiky Prahy 5

3.3.2008

Praha 5 se odmítá zabývat koncepcí bytové politiky Prahy 5

Stanovisko Strany zelených k bytové politice Městské části Praha 5:
Klub SZ je nespokojen s činností Bytového výboru (BV) MČP5, v jehož čele stojí Ing. Jan Matoušek. V práci tohoto výboru postrádáme základní koncepci budoucí bytové politiky Prahy 5. Naposledy byla přijata tzv. Koncepce bytové politiky na zasedání zastupitelstva v roce 2000! Od té doby nevyvinulo vedení radnice ani předseda Matoušek jakoukoliv snahu novou koncepci připravit. Klub SZ toto vnímá jako zásadní pochybení, ve svém důsledku poškozující městskou část Praha 5 a zejména její obyvatele.

Klub SZ je přesvědčen, že pan Matoušek není ochoten se novou koncepcí zabývat ani v nejbližší budoucnosti, protože na posledním zasedání zastupitelstva dne 21. 2. 2008 na přímý dotaz, kdy a zda bude mít MČP5 aktuální koncepci bytové politiky, odpověděl pan Matoušek opravdu kuriózním způsobem:

„Novou bytovou politiku je v této chvíli těžké tvořit, ve chvíli probíhající privatizace a deregulace nájemného. Myslím si, že má smysl vytvořit bytovou politiku do budoucna k r. 2010, kdy bude znám způsob definitivní deregulace nájemného a zároveň budeme mít jasný stav obecního majetku do budoucnosti. 
Bohužel nemůžeme určovat deregulaci nájemného podle naší bytové politiky, ale naopak bytovou politiku musíme dělat podle deregulace nájemného, kterou stanoví zákon. V tuto chvíli zákon stanoví deregulaci nájemného do r. 2010 a čekáme, jak se nájemné uvolní po r. 2010.“

Jestli je pan předseda bytového výboru skutečně přesvědčen o tom, co prohlásil, měl by zvážit své setrvání ve funkci. Klub SZ se domnívá, že logika postupu týkající se vytvoření koncepce bytové politiky je zcela opačná! Tedy je nutné nejprve stanovit určitý plán či koncept a v závislosti na něm určovat rozsah privatizace a míru deregulace!

Ze slov pana předsedy Matouška vyplývá, že se bytový výbor nebude zabývat koncepcí bytové politiky do roku 2010. To je dle názoru klubu SZ mírně řečeno skandální. Zachovávat současný stav, kdy v otázce bytové politiky a obecních bytů vládne naprostý chaos, nám připadá zcela nepřípustné. Takovýto stav nejenže poškozuje městskou část, ale zároveň znemožňuje jakoukoliv kontrolu, a nahrává tak možným neprůhledným praktikám při předělování bytů. Tomuto klub SZ nemůže a ani nechce přihlížet a bude se proto snažit všemi dovolenými způsoby dosáhnout toho, aby v nejbližší době byla vytvořena koncepce bytové politiky MČP5 a posléze i řádně schválena ZMČP5.

Jednou z nejdůležitějších podkapitol koncepce bytové politiky je bezesporu sociální bydlení. Rovněž v této části se projevuje nesystémovost, a jak je pro MČP5 typické, ad hoc řešení. Byty vhodné pro sociální bydlení jsou velmi často nabízeny k pronájmu ke standardnímu bydlení, neuvažuje se o nich jako o možných bytech zvláštního určení či sociálních bytech. Přitom bytový odbor vede nekončící seznamy žadatelů o sociální bydlení. V této souvislosti není jasné, proč se MČP5 zbavuje většinového podílu v domech, které by mohyl být v budoucnu využity pro sociální bydlení? Současnému vedení MČ zřejmě nezáleží na občanech, kteří se dostali do svízelné životní a sociální situace a zajímá ho pouze vidina zisku z prodeje, který zalepí díru rozpočtu plného zbytečných výdajů. V blízké budoucnosti již nebude co prodávat a co pronajímat!  Sociální byty budou nicméně potřebné, a pokud bude bytový výbor postupovat stejným způsobem jako v současné době, tak se za několik let městská část dostane do velmi nepříjemné situace.

Autor: Strana zelených Praha 5   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5