Malostranský helioport

11.11.2013

Malostranský helioportaneb VELMI PODEZŘELÉ ROZHODNUTÍ ÚŘEDNÍKA ODBORU PAMÁTKOVÉ PÉČE p. MARTINA TRNKY (bývalého ředitele Magistrátu hl.m.Prahy). Již třetím rokem bojují obyvatelé v Mělnické ulici na Malé Straně za odstranění „černé stavby“, která vyrostla na střeše protějšího domu v Plaské ul.č.5. Jedná se o mohutnou vysutou střešní plošinu (terasu) kovové konstrukce z ocelových plechů, usazených na kovových vzpěrách. Tato terasa rozhodně nepatří na malostranskou střechu! Nachází se na území Pražské památkové rezervace a vztahuje se na ni rovněž ustanovení nařízení vlády č.66/1971 Sb., o památkové rezervaci v hlavním městě Praze ze dne 21.7.1971.

Památková rezervace v hl.m. Praze, představující historické jádro Prahy, byla v r.1992 zařazena do Seznamu světově kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Každý, kdo rekonstruoval dům v této lokalitě ví, kolik nutných povolení od stavebních úřadů a památkářů musel mít, aby jeho projekt na opravu a údržbu domu mohl být schválen. Ví, jak bylo přísně dohlíženo příslušnými orgány, aby projekt splňoval vše dle původních historických plánů (včetně původních historických střešních tašek, úrovně výšky hřebenu střechy, atd., až po barvu fasády), a to proto, aby nebyla narušena objemová a prostorová skladba historických objektů a poškozeno prostředí Pražské památkové rezervace.
A je to tak správně, neboť jen tímto způsobem zůstanou tyto urbanistické památky jako celek zachovány pro příští generace.
Stavitel této plošiny (terasy) a zároveň majitel domu Ing.arch.Hornek si byl nejspíš dobře vědom, že by na tuto obludnost povolení nedostal a začal ji stavět na černo. Snad i dopředu věděl, že mu to nakonec nějak projde….

Když v prosinci r.2011 začala tato stavba na střeše domu Plaská 5 vyrůstat, vyděšení obyvatelé protějších domů na ni upozornili Stavební odbor P5.

 

Pokračování článku na http://www.obcaneproprahu5.cz/?p=378

 

Autor: Občané pro Prahu 5   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5