ODS ztratila Prahu 5, novým starostou je Klíma z TOP 09

11.11.2010

ODS ztratila Prahu 5, novým starostou je Klíma z TOP 09Novou koalici v páté městské části složily TOP 09, VV a ČSSD. Občanští demokraté míří do opozice a socialisté se museli "zřeknout" lidí, kteří v minulém zastupitelstvu spolupracovali s Milanem Jančíkem.

Odjančíkováno! hlásí nová koalice v Praze 5.
Už tu nebude vládnout ODS.
Místa obsadí zástupci TOP 09, VV a ČSSD. Starostou bude podnikatel, lékař a reprezentant v curlingu Radek Klíma (TOP 09).
Jelikož to díky své sportovní kariéře umí s koštětem, vkládají do něj Jančíkovi oponenti naději, že "vymete" z radnice kostlivce i pavučiny zminulé éry. Zatím se muto povedlo alespoň při vyjednávání, kdy se do placených funkcí nedostal nikdo z minulého zastupitelstva.
Koalice bude mít v 45členném zastupitelstvu 30 křesel. V opozici bude ODS s deseti zastupiteli a KSČM se dvěma zástupci.
O podpoře nové rady se ještě rozmýšlejí tři zastupitelé Strany zelených.

"Partneři to vzali realisticky"

Jančíkovi spolupracovníci, a je jedno z jaké jsou právě strany, si musí zvykat na označení řadový zastupitel. Odsunutí ODS z vyjednávání o koalici bylo jasné hned po zavření volebních místností. Nemožnost spolupráce s občanskými demokraty totiž deklarovala jak TOP 09, tak Věci veřejné.
"S ohledem na působení ODS v Praze 5 pod vedením starosty Jančíka a na základě volebních výsledků TOP 09 nepovažovala za možné, aby byla uzavřena jakákoli koalice s účastí ODS," napsal například v tiskové zprávě šéf pražské TOP 09 František Laudát.
Jančíkovci se však "neschovávali" jen mezi zastupiteli ODS. Například lídr sociálních demokratů Michal Šesták s neoblíbeným starostou spolupracoval v minulém volebním období jako jeho zástupce. Za Jančíka se postavil například i v květnu po tom, co Jiří Paroubek vyzval k podpoře jeho odvolání.
I Šestákova absence v nové vládě Prahy 5 byla podmínkou při vyjednávání. "Byl to náš požadavek. Partneři snad pochopili, že je to pro nás důležité, a vzali to realisticky," řekl MF DNES Radek Klíma (TOP 09).
Ovšem přesvědčit Šestáka, že jako lídr bude bez funkce, nebylo podle informací MF DNES tak snadné, jak diplomaticky říká Klíma. Nebo lépe řečeno, přesvědčit ho uvnitř ČSSD. "To víte, že se s tím Šesták smiřoval těžko. Navíc když se on a jeho lidé už před volbami pokoušeli ovládnout kandidátku," řekl pod příslibem anonymity člověk blízký ČSSD.

To, co nevyšlo v roce 2006

Odpůrcům Milana Jančíka a jeho kliky se nyní podařilo to, o co usilovali už při minulých volbách. Tehdy dostal Jančík nejmenší počet hlasů ze všech 23 zvolených zastupitelů ODS. Jeho oponenti uvnitř strany ho pak nechtěli za starostu. Do vleklého sporu zasáhl až primátor Pavel Bém a Jančíkovi svým vlivem k starostování pomohl.
ODS v Praze 5 se následně rozpadla na několik křídel. To samé potkalo i ČSSD a zelené. Strany tak měly své zástupce jak v radě, tak v opozici. Letos už Jančík ani nekandidoval, ale na kandidátkách bylo několik jeho spolupracovníků, například místostarostové Lukáš Herold a Lucie Vávrová či europoslankyně Andrea Češková.

FAKTA Radek Klíma

Datum narození: 29. dubna 1962 Vzdělání: vystudoval lékařskou fakultu Povolání: podnikatel v oblasti zdravotnictví Profesní kariéra: původně pracoval jako chirurg, později se začal věnovat podnikání v oblasti zdravotnictví - od registrace a dovozu léků až po klinické studie, je mimo jiné společníkem a jednatelem několika společností.
Záliby: sport. Dříve gymnastika, tenis, karate, nyní curling (šestinásobný mistr republiky, někdejší kapitán národní reprezentace, stále hraje českou extraligu).

Kdo budou jeho zástupci

Jan Vejmelka (VV) Petr Lachnit (ČSSD) TOP 09 by měla mít v radě Prahy 5 celkem čtyři zástupce, ČSSD tři a VV dva.

Autor: MF Dnes 11.11.2010   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5