Po Jančíkovi opustila radnici i jeho europoslankyně Češková

19.10.2010

Po Jančíkovi opustila radnici i jeho europoslankyně ČeškováPrávo:Europoslankyně ODS Andrea Češková v neděli rezignovala na mandát zastupitelky Prahy 5 hned poté, co ho obhájila. ODS, jež na kandidátku postavila lidi blízké exstarostovi Milanu Jančíkovi, zde prohrála s TOP 09. Její lídr Radek Klíma se snaží, aby ODS skončila v opozici.

"Od začátku jsem ale věděla, že v zastupitelstvu sedět nebudu. Mou hlavní odpovědností je teď práce v Evropském parlamentu. Nejsem a nikdy jsem nebyla člověk, který hromadí funkce, chci dělat svou práci dobře," oznámila Češková. Proč byla zastupitelkou a současně europoslankyní, kterou do křesla vynesly preferenční hlasy a která čelí kritice za nicnedělání, už nevysvětlila.
V loňských evropských volbách uspěla díky kampani s velikým výstřihem a heslem Praha volí Andreu, k níž se Jančík vždy hlásil.

Jančíkovcům pokus o udržení moci v Praze 5 prozatím nevyšel, mandáty na smíchovské radnici nezískalo volební sdružení Nezávislí občané Prahy, reprezentované místní dlouholetou političkou Evou Kalhousovou. "Češková pochopila, že už jí tu pšenka nepokvete," glosoval rezignaci jeden ze zastupitelů Prahy 5.
Kandidát TOP 09 na starostu Klíma Právu řekl, že krok Češkové nemá vliv na jeho představu o koalici. "Jednání s ODS je i tak velmi problematické," řekl Právu Klíma, s tím, že 9 z 10 zastupitelů ODS patří mezi Jančíkovy lidi. O koalici TOP 09 jedná s VV a SZ. "Neměli bychom pohodlnou většinu, proto říkám, že budeme jednat i s ČSSD," poznamenal Klíma.
ČSSD v Praze 5 byla v koalici s Jančíkovou ODS, i tak získala o tři zastupitele více než dosud. Místostarosta Michal Šesták na otázku Práva, zda by soc. dem. v Praze 5 šli do koalice s TOP 09, VV a SZ, anebo by ji třeba jen tolerovali, reagoval jen stručně. "Tato otázka není v tuto chvíli na pořadu dne," uvedl Šesták. Zda se snaží o jiné uskupení, není jasné. ODS s ČSSD na nadpoloviční většinu nedosáhne.
TOP 09, VV a SZ už řeší první kroky. "Důležitá je reforma radnice ve smyslu obnovení demokracie," řekl Právu šéf zelených v Praze 5 Ondřej Velek. Proto by se podle něho hned měly předělat jednací řády schválené za Jančíka.
 

Autor: Právo, 19.10.2010   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5