Praha 5 prodává domy. Podezřele

21.12.2007

Hospodářské noviny: Aférami opředená radnice Prahy 5 v čele se starostou Milanem Jančíkem (ODS) se chystá prodat za podivných okolností dva domy. Přitom minimálně v jednom případě měli o koupi zájem nájemníci, kteří by měli mít podle pravidel radnice přednost. Radnice je obešla a teď hodlá dům prodat na trhu. Ovšem za cenu nižší, než za jakou ho předtím nabízela nájemníkům.


Celé jednání zastupitelstva už bylo jen divadlem s předem jasným koncem. Starosta Jančík místy spíše režíroval: "Ještě kolegyně Peterková se chce předvést," svérázně vyzýval k diskusi přihlášenou opoziční zastupitelku.

Opozici se nelíbí, že radnice nabízela nájemníkům dům v Tomáškově ulici na Smíchově za 20,7 milionu korun. Tu stanovil soudní znalec Jan Beneš. Jeho posudek je však sporný - nesedí v něm třeba počet bytů v domě nebo popis konstrukce domu.

Především však není jasné, jak znalec k této ceně dospěl. Bez jakéhokoli postupu prostě pod své výpočty výnosové ceny (6,5 milionu) a průměrné ceny srovnatelných budov (10 milionů korun) napsal, že tržní hodnota domu je 20,7 milionu korun. Jak k této sumě znalec došel, nejde zjistit. Až do konce prosince je v zahraničí a mobil má vypnutý.

"My přitom máme dva znalecké posudky, z toho jednoho znalce doporučeného přímo radnicí, jimž tržní ceny vyšly jinak - jednomu na 11,5 milionu a druhému na 11,8 milionu korun," říká jeden z nájemníků domu Erik Elmer. Přestože radnici tyto posudky předávali, vedoucí odboru obchodních aktivit Pavel Plichta tvrdí, že je nemá.

Navíc radnice se Benešova posudků drží, jen když chce. Včera zastupitelé odhlasovali, že dům nabídnou zájemcům za cenu nižší než tržní, a to 16,8 milionu. Proč?

"Cenu jsme snížili, aby se přihlásilo co nejvíc zájemců," říká místostarosta Lukáš Herold (ODS).

Praha 5 má s privatizací problémy často. Vše začalo prodejem domu v Zubatého ulici na Smíchově. Dům chtěli koupit nájemníci, ale za divných okolností je o minimální cenu přeplatila ostravská realitka Denika Real 2000.

Poslední kauzu prodeje domu v Praze 5 šetří policie. Zastupitel Jan Matoušek (ODS) za minimální cenu koupil dům od Prahy 5, i když ho opět chtěli koupit nájemníci. Zastupitelé pak nájemníky vyšachovali a dům za více než deset milionů dostala jediná nájemnice za dva a půl milionu. Ta ho pak přeprodala zastupiteli Matouškovi, podle policie za 200 tisíc.

Praha 5 se dostala na seznam Transparency International, kde jsou uvedeny nejpodezřelejší případy s pochybnostmi, jestli se při hospodaření s veřejnými penězi neztrácejí peníze.

Organizace včera zveřejnila průzkum, z něhož vyplývá, že třináct procent dotázaných v Česku zaplatilo za poslední rok úplatek.

"Ve výsledcích se odráží také dlouhodobé ignorování bující korupce na komunální úrovni," řekla ředitelka české pobočky Adriana Krnáčová.


Kauzy Prahy 5


Vystěhování gymnázia
Vedení městské části v čele se starostou Milanem Jančíkem se snaží vystěhovat Gymnázium Buďánka. Za vystěhováním stojí spor o velikost prostor, které má gymnázium pronajmout Tanečnímu centru Praha. V jeho správní radě dříve byl starosta Jančík.

Agentura Praha 5
Praha 5 uzavřela nevýhodnou smlouvu s agenturou Praha 5, jež má pro ni vymáhat dlužné částky. Radnice zamlčuje částky, které tak proputují do agentury. Může jít o desetimiliony korun.

"Koupě" pozemků od drah
Jančík v roce 2003 nepravdivě tvrdil zastupitelstvu, že dráhy chtějí prodat pozemky na Smíchově. Zastupitelstvo tak souhlasilo s převodem 233 milionů na nákup do advokátní úschovny. Prodej se neuskutečnil, ale městská část přišla na úrocích o milion a půl. (pse)

Autor: Média   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5