Žáčci z Prahy povinně zažijí Halloween

1.11.2009

Žáčci z Prahy povinně zažijí HalloweenPrávo: Staré doby s povinnou účastí na slavnostech asi ještě zcela neminuly. V pondělí to zažijí děti ze základních škol Prahy 5. Školy dopoledne pošlou žáky na Halloween, který pořádá zdejší radnice. A děti nemají na výběr, buď do školy nepůjdou, anebo se ve sportovní hale Motorletu v pražských Radlicích budou muset veselit. Psychologové varují před bezmyšlenkovitým přejímáním cizí tradice.

Právo na povinnou účast na Halloweenu upozornili rodiče malých žáků. "Honzík prostě v pondělí se školou na tu opičárnu nepůjde. Nechceme, aby slavil nějaký Halloween na příkaz radnice. Může zůstat doma se ženou, která je na mateřské. Jenže ostatní děti takovou možnost často nemají. Proč to neudělali o podzimních prázdninách, odpoledne a ještě dobrovolně?" rozčiloval se jeden ze smíchovských rodičů. Jeho jméno, které nechtěl publikovat právě kvůli synkovi, který se učí v ZŠ Nepomucká, redakce zná.
Šéfové škol mluví opatrně. Ředitelka ZŠ Plzeňská Irena Prokopová Právu řekla, že se akce zúčastní děti z I. stupně. "Dostali jsme pozvánku, ale nebereme to jako nařízení. Děti tam jdou všechny, udělají si masky, bude to snad zábava," uvedla Prokopová. V hale Motorletu na děti na Dušičky počká "hrozivý Darth Vader z Hvězdných válek" a další převlečené postavy - u nás poměrně málo známí pirát Albertík, černokněžník Jack Skellington či kamarád Elm ze Sezamové ulice. Za akcí stojí zdejší místostarostka pro školství Lucie Vávrová (ODS).
Vávrová Halloweenem rovnou hrozí i napřesrok. "Ačkoli tradice strašidelných rejů na Dušičky k nám přišla teprve nedávno, účast loni byla veliká a určitě budeme pořádat Halloween pravidelně," uvedla Vávrová. Pondělí podle ní bude kouzelné a plné her, soutěží, strašidel a postav z televizních obrazovek. "Naše akce mají u dětí velký úspěch," tvrdí Vávrová.
Psycholog Jeroným Klimeš nad takovou bezduchostí jen nevěřícně kroutil hlavou. "Ztrácí se význam staré tradice a vytváří se nová jarmareční taškařice, fraška bez myšlenky," řekl Právu psycholog Jeroným Klimeš. Podle něho svátek Dušiček pomáhá lidem se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka.
"Není jiné východisko než si ho pravidelně a pokud možno kolektivně připomenout," uvedl Klimeš s tím, že lidé upadají do dvou extrémů: buď zemřelého blízkého člověka vytěsní, zapomenou na něho, anebo mají urnu s popelem doma vystavenou. a upínají se k ní.
Veselí na Svátek všech svatých je vlastní americké tradici, nikoli středoevropské. "A Dušičky jsou na rozdíl od dýní také takovou jemnou přípravou na smrt, když jdou všichni zapálit svíčku na hrob a své zesnulé blízké si zpřítomní vzpomínkami," upozornil Klimeš. 
 

 

Foto: www.vavrova.cz

Autor: Právo 31.10.2009   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Lucy Vávrová je moc fine MilanJeOk 23.11.2009 19:18
Vávrová je holt in... BuBu 2.11.2009 15:53
Můj názor Košířák 2.11.2009 10:22
Můj názor na svátek symbolizující čarodějni... Datel 5.11.2009 18:33
Re: Můj názor Smithd273 10.11.2016 22:12
Povinny Halloween jak 1.Maj za komunistu???? Petra 2.11.2009 08:12

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5