Radniční časopis přinesl Praze 5 málem anticenu

6.10.2009

Radniční časopis přinesl Praze 5 málem anticenuMF Dnes: Svérázný postup dvou pražských radnic vedl k tomu, že Praha 3 a Praha 5 byly letos navrženy na anticenu za nedostatečný přístup obyvatel k informacím. Radnice ovšem žádné pochybení nepřipouštějí. "Starosta je zodpovědný za dění v městské části," vysvětluje mluvčí Radovan Myslík, proč je radniční časopis Pražská pětka plný článků o Milanu Jančíkovi. "Při srovnání s časopisy jiných městských částí nijak nevybočujeme," míní. Praha 5 obsadila kvůli tomu v anketě sdružení Otevřená společnost 5. místo v republice.

Nominace přitom nejsou nepodloženými nařčeními opozice. "Musíme mít doklady, které prokazují, že se popsané jevy skutečně staly. Jinak to do ankety nezařadíme," říká za pořadatele Oldřich Kužílek. Letos například měli 55 návrhů na anticenu, ale do ankety se jich dostalo jen 41. Ovítězi rozhoduje desetičlenná porota v tajném hlasování.


Praha 3 a 5 moc tajnůstkaří
Městské části byly navrženy na anticenu za špatný přístup k poskytování informací občanům

Praha 5 a Praha 3 byly horkými kandidáty na udělení celorepublikové anticeny za špatný přístup radnic k poskytování informací. Nakonec se tyto radnice anticeně za malou vstřícnost vyhnuly, ale nominace v soutěži sdružení Otevřená společnost s jejich představiteli ani nehnula, aby něco zlepšili.
Na dotaz, co s konkrétními výhradami udělají, reagují shodně: Je to kritika od opozice! Jinými slovy: Když to říká ona, nestojí za námahu něco s tím dělat.
"Už z textu nominace je zjevné, že se jedná o politicky účelový útok Strany zelených v Praze 3. Jde o naprosto absurdní dezinformační kampaň," sdělila MF DNES starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková. Radnice si vysloužila nominaci, protože privatizuje obecní byty za jedny z nejvyšších cen v Česku, přičemž se liší o 10 000 až 30 000 korun za metr čtvereční. A prý odmítá poskytnout nájemníkům posudky, jak soudní znalec stanovil ceny.
Starostku toto tvrzení pobouřilo. "Je naprostou lží, že radnice odmítá dát oprávněným nájemcům znalecké posudky k dispozici, mohou do nich kdykoli nahlédnout na odboru majetku městské části a většinou tak i činí," tvrdí.
Radnice podle ní nemůže ceny ovlivnit, protože je určuje soudní znalec podle metodiky ministerstva financí a cenových map hlavního města. Organizátoři ankety si však ověřili, že žádosti občanů o posudky byly zamítnuty. A jeden ze zastupitelů se sice směl na posudky podívat, ale v rozporu se zákonem nezískal kopie.

Vyřeší výhrady certifikát?
Praha 5 je na tom ještě hůř. Byla nominována hned třikrát. Stejně jako Praha 3 za nedostatečný přístup obyvatel k informacím, protože jeden ze zastupitelů čelil obstrukci, když požadoval podklady z jednání kontrolního výboru.
Druhá nominace se týkala radničního časopisu Pražská pětka, který údajně zneužívá skupina kolem starosty ke své propagaci. A třetí nominace se týkala webu Prahy 5, kde prý chybějí důležité podrobnosti o grantech a darech radnice.
I Praha 5 se nejprve snažila znevěrohodnit výtky tím, že za nimi stojí opoziční zastupitel zvolený za Stranu zelených. Pak následoval výčet, jak radnice informuje občany prostřednictvím internetové televize, mobilní kanceláře na Andělu a podobně. "Úřad splňuje přísné ISO normy. Jsem přesvědčen, že naše radnice je jedna z nejotevřenějších," sdělil MF DNES starosta Milan Jančík.
Ke konkrétním výtkám se však nevyjádřil.

***

* Pořadí v anketě Otevřenost v rozhodování 1. Městský soud v Praze (nečinný u žalob pro neposkytnutí informací) 10. Praha 3 (zatajování informací o ocenění privatizovaných bytů) 15. Praha 5 (obstrukce při informování člena zastupitelstva) Svoboda projevu 1. Ministerstvo dopravy (za tvrzení, že ekologické sdružení způsobilo státu škodu 215 milionů, které po něm hodlá vymáhat) 5. Praha 5 (časopis Pražská pětka, web i radniční TV používá ke své propagaci výhradně skupina kolem starosty Milana Jančíka)

Autor: Mladá fronta DNES - Praha   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5