Glosa: Vrtěti smíchovským psem

29.6.2009

Glosa: Vrtěti smíchovským psem Proti záplavám negativních zpráv o působení starosty Milana Jančíka vyrazila do boje radnice Prahy 5. Přesněji řečeno, její tiskové oddělení. Zatímco nebohé moravské a jihočeské vesnice zaplavují proudy vody, občané Prahy 5 jsou v poslední době čím dál tím více zaplavovány přílivy pozitivních zpráv v duchu hesla „Městská část Praha 5 – ideální místo pro váš život, podnikání, odpočinek i zábavu.“ Kvalitní PR jistě patří k důležité výbavě všech pokrokových organizací. Na druhou stranu se často začne zvrhávat na způsob, jak účinně dělat z veřejnosti (občanů) blbce. Tuto metodu si úspěšně osvojují představitelé zdejší radnice. Vyberme si dva příklady zpráv, které radnice Praha 5 medializovala za poslední měsíc a jeden příklad, který se obecně týká publikace článků.

1) MČ Praha 5 zavádí nádoby na separovaný odpad
 „Rada MČ Praha 5 zavádí nádoby na separovaný odpad u domů v majetku městské části. Projekt probíhá ve spolupráci s TSK od května tohoto roku. Praha 5 je zatím jedinou pražskou městskou částí, která podobné řešení zavádí. Jedná se o užitečnou novinku, jejímž cílem je zjednodušit lidem třídění odpadu.“  Publikováno: 27. 5. 2009. http://www.praha5.cz/urad/c/205411

Skutečnost:  Pražské služby počítají s odvozem až během července. Výsledkem jsou beznadějně plné kontejnery, které několik týdnů nikdo nevyváží. Pracovníci call centra Pražských služeb musí neustále čelit dotazům, kdy budou odpadky odvezeny.  Dobrá image pro Prahu 5, špatná pro propagátory třídění odpadu.

2) Mateřské školy v Praze 5 mají ještě volná místa 
 „Mateřské školy v Praze 5 mají po ukončení zápisů 22 volných míst pro případné další zájemce.  ‚Všechny děti, které přišli k zápisu do mateřských škol, jsou v posledním roce před nástupem povinné školní docházky a mají trvalé bydliště na naší městské části, byly přijaty‘, dodává zástupkyně starosty MČ Praha 5 Lucie Vávrová.  Důležitým ukazatelem v rámci stanovování cílového kapacitního počtu jsou informace ředitelů jednotlivých zařízení o každodenní využitelnosti zařízení. Z jejich zkušeností vyplývá, že současná denní maximální kapacita není pravidelně využívána. To znamená, že počet zapsaných dětí nenavštěvuje pravidelně předškolní zařízení a je tedy možné uvažovat o jeho navýšení.“  Publikováno: 10. 6. 2009. http://www.praha5.cz/urad/c/205483

Skutečnost:  Přijímat předškoláky je povinnost ze zákona. Z podrobné tiskové zprávy se už nedozvíme, kolik se celkem hlásilo zájemců a kolik dětí mimo předškoláků bylo odmítnuto. Praha 5 titulkem sice nelže, ale to rodiče, kteří potřebují umístit do školky své čtyřleté dítě, těžko uspokojí. Ostatní občané mohou nadále žít v iluzi, jaký to je pan starosta pašák. Zatímco jinde radnice přiznávají, že míst ve školkách mají nedostatek, v Praze 5 mají ještě volná místa. Kromě toho, jak si radnice představuje vysvětlování rodičům např. během chřipkových epidemii, že zabírají místo dalším zájemcům? Jak jinak interpretovat stesk nad nepravidelným využíváním maximální kapacity jednotlivých školek?    
(Gramatická perlička:  Místostarostka Lucie Vávrová nebo kolegové z tiskového oddělení Prahy 5 by se měli zopakovat shodu podnětu s přísudkem. „Výraz všechny děti přišli...“,  nedělá možná budoucí poslankyni příliš dobrou vizitku.)

3) Statistika čtenosti článků
Všímavějším návštěvníkům internetových stránek Prahy 5 možná neutekl podivný způsob, jakým se zobrazují informace o počtu čtenářů, kteří si jednotlivý článek přečetli. Kdykoliv  totiž někdo otevře stránku www.praha5.cz,  je automaticky každému článku přičteno jedno nové přečtení. Přitom nezáleží na tom, co na webu hledáte a že u článku blíže zápatí jste neviděli ani titulek. Můžete to vyzkoušet zadáním F5 a radnici tak vesele zlepšovat image.  

Redakce Kauzy 5 oceňuje, že řada zpráv radnice přináší nepochybně pravdivé informace o prospěšných aktivitách. Ostatně smyslem veřejné správy je obecné blaho občanů a proto si ji platíme. Pokud se však za blaho vydává něco, co jím není, pak se propagace stává propagandou. 

 

Autor: Kubikus   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

jo, právě jsem si 18x přečetla všechny články ... Kráva Milka 24.11.2009 14:36
Nove cislo Petky Petra 30.6.2009 09:42
Re: Nove cislo Petky Datel 30.6.2009 13:07
Re: Re: Nove cislo Petky Kája 1.7.2009 12:13

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5