Naučí úředníky, jak se uplácí

15.5.2009

Naučí úředníky, jak se uplácí Právo: Nejasnosti okolo fungování protikorupčního výboru na radnici v Praze 5 se včera pokusil rozptýlit jeho nový předseda, zastupitel Aleš Kohout (SNK-ED). Výbor převzal poté, co jeho stranický kolega Michal Tuček odstoupil z funkcí kvůli údajnému sledování dat v jeho počítači. Odvolali ho i zastupitelé.

Vedení radnice v souvislosti s Tučkem hovořilo opakovaně o nefunkčnosti výboru, Tuček si naopak stěžoval, že mu ve vytvoření protikorupčních opatření brání radní včetně starosty Milana Jančíka (ODS). Ten označil jeho návrh za zmatený.
Kohout se podle svých slov vydá zcela jinou cestou. "Jde mi hlavně o prevenci, zřízení protikorupční linky je zbytečné, funguje jich už několik," uvedl nový předseda výboru s tím, že nový program boje proti korupci by mohl být hotov na podzim.
"Moje představa je školení pro úředníky o tom, jaké jsou možnosti korupce, jak k ní dochází a podobně," řekl Kohout agentuře ČTK. U opozičních zastupitelů to vyvolalo pobavení, návrh lze totiž brát i tak, že výbor naučí úředníky, jak se správně uplácí, čímž jim vlastně poradí, jak se v případě korupčního jednání vyhnout odhalení.
"Strategie Prahy 5 je v tomto zcela nesmyslná, samotný výbor, který prosadili Evropští demokraté, jen dubluje činnost kontrolního výboru. Oba stejně jako ten finanční jsou navíc zcela v rukou koalice, takže tu fakticky neexistuje kontrola," řekl Právu zastupitel SZ Lukáš Budín.
Protikorupční boj v podání SNK-ED označil za politické gesto, které je zcela bez obsahu. "Tyto aktivity musí jít zvenčí radnice, ideálně by měla být agenda nezávislá na radnici," dodal.
Právě Tučkův návrh, který starosta smetl ze stolu, počítal se zapojením organizací, jako je Oživení či Transparency International, které se korupci dlouhodobě věnují v rámci nevládní sféry. Starosta Jančík také tehdy navrhoval zřízení protikorupční linky, kterou nyní Kohout odmítá.
 

Autor: Právo 15.5.2009   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5