Socha Tarase Ševčenka

31.3.2009

Socha Tarase ŠevčenkaReportéři ČT: Už jsme si mysleli, že pryč jsou doby, kdy se odhalovaly sochy a pomníky kvůli soudružským státním návštěvám. Teď se ale podobné časy vrátily na Prahu 5. Na stejném náměstí, kde kdysi stával legendární sovětský tank s číslem 23, přes noc vyrostla socha ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, a to v předvečer návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. Tank na soklu vydržel několik desetiletí. Otázka je, jak se dlouho udrží socha. Úřady totiž nepostupovaly zrovna předpisově. Natáčel Lukáš Landa.
Záznam pořadu můžete shlédnout ZDE: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209452801240013-reporteri-ct/

Skandující dav:
Juščenko! Juščenko!

Autor
Takováto sláva se konala minulou středu za účasti ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka v Praze 5 na náměstí Kinských - na místě, kterému leckterý Pražák stále neřekne jinak než podle legendárního sovětského obrněnce s číslem 23 - "U Tanku". Tentokrát tu byl ale odhalen úplně jiný pomník, a sice nadživotní bronzová socha ukrajinského básníka Tarase Hryhorovyče Ševčenka.

Bohdan Rajčinec, předseda Ukrajinské iniciativy v ČR:
Je to obrovský básník nejenom ukrajinskej, ale i světovej. On psal o Janu Husovi hodně. Jeho první v podstatě verše, první báseň, která byla necenzurovaná už tenkrát, vyšla v Praze.

Autor
Sochu Tarase Ševčenka zaplatila a přivezla do Česka Ukrajinská iniciativa v České republice. Nespokojila se totiž jen s pamětní deskou, kterou má básník na domě v Opletalově ulici a kterou sem v roce 1964 umístil Svaz československo-sovětského přátelství.

Martin C. Putna, literární historik:
Pro Ukrajinu je to klíčový autor, zatímco samozřejmě mimo Ukrajinu a mimo nějaké spřátelené slavistické kruhy o něm nikdo neví a nikdo samozřejmě nečte. A je samozřejmě otázkou, proč bychom měli mít v Praze zrovna sochu národního básníka ukrajinského, proč bychom ještě k tomu tady neměli mít sochu slovinského národního básníka Prešerena a uherského národního básníka Sándora Petöfiho a tak dále a tak dále.

Autor
Ševčenko byl někdy v Praze?

Bohdan Rajčinec, předseda Ukrajinské iniciativy v ČR:
Ševčenko oficiálně nevíme, že by byl v Praze. Jestli byl neoficiálně, to nevím, ale oficiálně jako není doloženo, že by byl.

Obyvatel Prahy 5:
Nechápu jedinou věc, proč stojí zrovna na náměstí Kinských.

Obyvatelka Prahy 5:
Když už tady musí bejt ruskej nebo sovětskej nebo ukrajinskej umělec, tak bych neměla nic proti Puškinovi nebo Tolstému nebo nějakýmu klasikovi ruskýmu, když už teda se na tom trvá.

Ondřej Gál (klub SOS ODS), zastupitel MČ Prahy 5:
Mně to přijde absurdní, protože myslím si, že na Praze 5 je řada významných osobností, například třeba nedaleko od tohoto místa ve Švédské ulici Milada Horáková.

Autor
Zaskočeni byli ale překvapivě i v sousední čtvrti, v Praze 6 - Dejvicích. Ještě v prosinci loňského roku se totiž základy pomníku kopaly u nich.

Vladimír Kesl, obyvatel Prahy 6:
Tady za dvě a půl hodiny vykopali jámu, která teda má těch, já nevím, podle mě 2,5 x 2,5 metru, dva metry do hloubky, a když jsem se ptal těch, rusky že umim trošku, tak utekli všichni do takovýho rezavýho auťáku a nikdo se mnou nechtěl mluvit.

Pavel Šabata, obyvatel Prahy 6:
Ten den, co to dělali, jsem telefonoval na všechny možný místa, na obvodní úřad, nikdo mně nedoved říct, o co jde. Oni to ani netušili, protože to bylo nelegálně udělaný, že jo.

Autor
Při prvním pokusu umístit sochu Ševčenka v Praze se ukrajinská iniciativa ukvapila a začala budovat základy pro sochu bez nutných povolení.

Pavel Šabata, obyvatel Prahy 6:
Za dva dny později teda to začalo, bylo na úřední desce vyvěšený zahájení územního řízení o umístění sochy a úpravy okolí, tak jsem došel na stavební odbor, tam jsem na místě musel dát žádost o odstranění nepovolené stavby.

Autor
Tím inženýr Šabata Ukrajinské iniciativě zkomplikoval situaci. Kromě žádosti o odstranění základů sepsal ještě petici proti umístění sochy, pod kterou se během pár dnů podepsalo více než sto lidí. To úřady zastavilo. Iniciativa se ale nevzdala, a tak se Ševčenko objevil v sousední čtvrti.

Pavel Šabata, obyvatel Prahy 6:
No, mně to připomíná ty poměry jako před rokem 89, kdy se prostě dělaly papalášský věci a strhávaly se a otvíralo se něco.

Milan Jančík (ODS), starosta MČ Prahy 5:
Vždycky se dělí příznivci a nepříznivci každé věci, kterou veřejná korporace činí, ale já si myslím, že tady není proti čemu protestovat.

Autor
V Praze 5 ani nikdo protestovat nemohl, protože o tom, že se Ševčenko stěhuje na Kinského náměstí, skoro nikdo nevěděl. Ukrajinská iniciativa tentokrát už byla opatrnější a zařídila si souhlas rady Prahy 5, která záměr schválila 10. března. O deset dnů později už se stavělo.

Autor
Kdy vám řekli, že to budete dělat?

Dělník:
Tak kdy? Včera večer.

Dělník:
Včera večer, no.

Autor
Včera večer řekli vám, že tady budete dělat dneska pomník, jo?

Dělník:
No, a že to musí být dneska aj hotové.

Dělník:
Asi dají Lenina.

Autor
Koho?

Dělník:
Asi dají Lenina.

Autor
Lenina myslíte, jo?

Dělník:
Ano.

Dělník:
Ne Lenina, nějaký spisovatel to má být ukrajinskej.

Dělník:
Já som počul, že Lenina.

Dělník:
Lenin? No uvidíme.

Autor
Vy jako zastupitel, vy jste věděl, že tady v Praze 5 bude stát socha Tarase Ševčenka?

Ondřej Gál (klub SOS ODS), zastupitel MČ Prahy 5:
V podstatě jsem se to dozvěděl až asi dva nebo tři dny před jejím odhalením, kdy jsme dostali do našich schránek dopis od starosty, že bude toto slavnostní odhalení.

Milan Jančík (ODS), starosta MČ Prahy 5:
Pokud chceme vyhovět tomu, že na pozvání prezidenta republiky sem přijede prezident Ukrajiny Juščenko, a pokud chceme pomoci dobré věci, tak musíme jednat rychle.

Autor
Byl to právě starosta Prahy 5 Milan Jančík, kdo radě umístění sochy navrhl a kdo dostal za úkol zajistit veškerá potřebná povolení. Stavební úřad vydal územní souhlas už za osm dní poté.

Jiří Plos, expert na stavební zákon, Česká komora architektů:
To není možné. To není možné. Lhůta od oznámení toho záměru, a to veřejně přístupným způsobem, v místě umístění té sochy do podání námitek je 30 dnů, 30 dnů, a ta lhůta nemůže být nikterak zkrácena.

Radovan Myslík, mluvčí MČ Prahy 5:
Já se nedomnívám, že bysme postupovali v rozporu se stavebním zákonem, a jak říkám, veškerá povolení k umístění sochy na náměstí Kinských máme.

Autor
Jenže to, že mají všechna povolení, není pravda. Ševčenko se přesunem na Prahu 5 dostal na okraj Pražské památkové rezervace, a jak jsme zjistili na magistrátu, nutný posudek památkářů zatím chybí.

Jan Kněžínek, ředitel odboru kultury a památkové péče MHMP:
Tarasem Ševčenkem se zabýváme, zabývali a zabýváme.

Autor
A co to znamená "zabývali a zabýváme"?

Jan Kněžínek, ředitel odboru kultury a památkové péče MHMP:
My jsme žádost dostali, my jsme reagovali, že jsme žádost odeslali na Národní památkový ústav, který se tím zabývá, a naše rozhodnutí vydáme v nejbližších dnech.

Jiří Plos, expert na stavební zákon, Česká komora architektů:
To je naprosto jednoznačně nezákonný postup. Není možné postavit stavbu a teprve dodatečně si obstarávat stanoviska dotčených správních orgánů. Už například proto, že závazné stanovisko vydané v té věci, pokud by bylo nesouhlasné, tak by znamenalo zastavení řízení, čili nebylo by možné vůbec to dílo umístit.

Autor
Tak mi to vysvětlete.

Radovan Myslík, mluvčí MČ Prahy 5:
Říkám, nejsem stavebník, ale zřejmě jsme šikovný úřad.

Hynek Jordán, mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj:
Tím faktem, že ta stavba už tam stojí.

Autor
Ne, ale ta stavba byla postavená v rozporu se stavebním zákonem, takže je černá.

Hynek Jordán, mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj:
Tak to musí posoudit... Pokud se proti tomu rozhodnutí o umístění stavby nebo vůbec o té realizaci někdo odvolá, tak o tom bude rozhodovat příslušný stavební obvod, v našem případě na magistrátu.

Autor
Tak kdybyste se měla vy přiklonit - umístit Tarase Ševčenka na Kinskýho náměstí nebo neumístit -, co by vyhrálo?

Ivona Raimanová, historička umění:
No, já bych spíš řekla, že ne. Tam bych dala přednost nějaké současnější soše. Tahleta socha, si myslím, že vlastně tkví svými kořeny vlastně v 19. století. Je tam sice znát trochu nějaké to rozvolnění, které přinesl začátek 20. století, ale to jsme pořád sto let pozadu.

Zdeněk Lukeš, historik architektury:
Umístění plastiky tradičního pomníku v podstatě figurálního je nesmírně zodpovědný úkol, velmi obtížný. Na to by se měli sejít odborníci, kteří něco takového pečlivě připraví, vytipují třeba místa, kde by takový pomník mohl stát, a pak by se měl tedy teprve rozjet ten schvalovací proces. Samozřejmě mají do toho právo mluvit i obyvatelé, kteří v té oblasti bydlí.

Obyvatel Prahy 5:
Koukal jsem se na sovětskej tank 50 let a zbytek života holt se budu dívat přes křoví na ukrajinského spisovatele. Jak říká Jára Cimrman - může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak jediné, co proti tomu můžeme dělat.

Milan Jančík (ODS), starosta MČ Prahy 5:
Ale přece máme zastupitelskou demokracii a rozhodují orgány veřejných korporací na základě svého mandátu z voleb a na základě zastupitelské demokracie. Děkuji vám. Na shledanou.

Autor: Reportéři ČT 30.3.2009   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Akce s basnikem Petra K. 31.3.2009 13:57

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5