Golf, dráčci, preference. To vše z rozpočtu Prahy 5

4.3.2009

Golf, dráčci, preference. To vše z rozpočtu Prahy 5 Hospodářské noviny: Úkolem politiků je myslet na blaho všech občanů. Tedy i těch, kteří si rádi zahrají golf. A když si s nimi odpálí pár míčků i vlivný starosta za ODS, jedině dobře. V Praze 5 se při schvalování rozpočtu na rok 2009 touto strategií řídili důsledně: na pořádání golfového turnaje vyčlenili minulý týden hned čtvrt milionu. "Jelikož platíme i koncerty vážné hudby a různé věci, které jsou spojeny s historií, jako svatováclavské slavnosti apod., tak úzká skupina lidí hraje golf," obhajoval položku radní Aleš Kohout (SNK-ED). A jak takový radniční golf se starostou Milanem Jančíkem, jehož chování rozděluje už dlouho i ODS, vlastně probíhá? V červnu se sejde na motolském hřišti asi šest desítek lidí, převážně byznysmenů, bankéřů a politiků, kteří si neformálně zasportují. Že není přinejmenším standardní, aby se něco takového platilo z veřejných peněz, radnice Prahy 5 odmítá. "Na této akci je realizována humanitární sbírka," přidává argument mluvčí Radovan Myslík.

Výzkum pro výzkum

Golfový turnaj ale není jediná kuriozita, kterou před týdnem schválený rozpočet Prahy 5 ukrývá. Starostova kancelář například dostala milion korun na výzkumy veřejného mínění. "Pomáhají nám zjistit, co by občanům pomohlo, co je zajímá," obhajuje jejich roli mluvčí Myslík.

Jenže starosta Jančík na zastupitelstvu otevřeně přiznal, že slouží ke zjišťování politických preferencí. "Slouží k tomu, abychom zjišťovali momentální stav, co se týká volebních preferencí a některých dalších otázek na činnost městské části."Jak souvisí politické nálady s pomocí obyvatelům Prahy, už Myslík nevysvětlil.

Ostatně firma, která se na sociologických šetřeních v minulosti podílela, je Agentura GM. Ta má s vedením radnice dlouhodobě velmi dobré vztahy: připravuje za několik milionů ročně časopis Pražská pětka, pořádá i několik radničních akcí, jako jsou koncerty vážné hudby nebo pouštění draků (letos je na tyto kratochvíle vyhrazeno v rozpočtu dohromady bezmála jeden a půl milionu korun).

Právě výzkumy veřejného mínění jsou jedním z bodů, které při schvalování rozpočtu nejvíce kritizovala opozice. "Budeme to ještě interpelovat," řekl HN Jiří Vitha z protijančíkovské části občanských demokratů.

Praha 5 pošle na podzim také tři sta tisíc pořadatelům Festivalu alpinismu. Není bez zajímavosti, že loni tuto horolezeckou přehlídku poprvé spolupořádala cestovní kancelář Livingstone. Jejím majitelem je Rudolf Švaříček, výborný přítel pražského primátora Pavla Béma (ODS) - společně vylezli na Mount Everest a vydali knížku.

Luxusní hotel

"Praha 5 je pod vedením pana Jančíka posledním pražským ostrovem arogance moci, kterou jsme znali v 90. letech," shrnuje Tomáš Kramár z protikorupčního spolku Oživení, jenž sleduje politické praktiky v Praze.

Ostatně zarážející výdaje na některé takzvaně kulturní projekty v Praze 5 jako by odpovídaly podmínkám, v nichž se rozpočet chystal. V lednu proběhlo dvoudenní výjezdní zasedání v luxusním hotelu S.E.N. v Senohrabech. Ceny pokojů tam začínají na dvou a půl tisíce za noc.
 

Autor: Hospodářské noviny   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5