Rozpočet „bez námitek“

20.2.2009

Rozpočet „bez námitek“MF Dnes: Na tři hodiny a čtyřicet minut se protáhlo včerejší jednání zastupitelů Prahy 5 o rozpočtu na rok 2009. Nakonec byl schválen návrh vedení radnice, a to přestože opoziční zastupitelé přišli s více než čtyřiceti pozměňujícími návrhy. Příjmy do rozpočtu budou 737,4 milionu korun, výdaje 739,1 milionu. Schodek 1,7 milionu chce radnice platit z přebytků z loňska. Podle opozičních zastupitelů z řad ODS i ČSSD, jejichž strany jsou zároveň na radnici v koalici, se však radnice chystá v mnoha ohledech zbytečně plýtvat. Odpůrci navíc kritizovali i způsob, jakým vedení Prahy 5 návrh rozpočtu připravilo. "Proces přípravy rozpočtu byl pomalý, nekvalitní a nedostali jsme všechny materiály včas," postěžoval si například zastupitel Jan Martinec (SZ).

Kritici: Rozpočet spoléhá na peníze z prodeje domů Martincovi také vadí, že rozpočet stojí na již končících příjmech z privatizace bytů, domů a pozemků.
"Jejich předpokládaná výše je 183 milionů korun, což je asi 25 procent z celkových příjmů," řekl Martinec a připomněl, že by tyto peníze měly být zpětně využívány například při opravách domů.
Ke kritice se přidali také další zastupitelé. Vadilo jim například to, že chce radnice dotovat golfový turnaj, zaplatit pořádání květinového plesu, závodů ve wakeboardingu nebo cyklistický závod.
"Navrhuji také vyškrtnout položku sto padesáti tisíc na divadelní festival na Barrandově, kde ani žádné divadlo není," přidal se zastupitel z vnitrostranické opozice ODS Ondřej Gál.
Ten také navrhl, aby radnice rozpočet připravila znovu a zastupitelé jej projednali až v březnu. Vládní koalice společně se zastupiteli, kteří ji podporují, však návrh zamítla.
Opoziční zastupitelé rovněž chtěli, aby vedení radnice seškrtalo některé výdaje na polovinu. Například na Svatováclavské slavnosti by místo 500 milionů mělo jít "jen" 250 milionů korun.
Vedení městské části v čele se starostou Milanem Jančíkem (ODS) ale všechny námitky odmítlo a neschválilo ani jediný návrh opozice.
"Akce, na které chceme dát peníze, navštěvuje mnoho lidí a máme na ně kladné ohlasy," uvedl Jančík.
Nejvíc peněz letos v Praze 5 půjde na vybudování víceúčelové haly u základní školy v Radlicích. Hala bude stát 90 milionů, v rozpočtu je na ni letos vyčleněno 30 milionů korun.

Autor: MF Dnes 20.2.2009   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

to budou sv.Václava křísit z mrtvých ne? Jarda 22.2.2009 11:41

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5