Hazard, peklo, ráj

12.2.2009

Hazard, peklo, ráj Praha je ráj hazardu. Jen v samotném centru je údajně více kasin než v celém Německu. K hazardnímu ráji má nakročeno také Praha 5, kde se v současné době nachází 105 heren. Patří tak mezi pět městských částí Prahy s nejvyšším počtem heren. Mezi rekordmany patří Nádražní ulice, kde se nachází téměř desetina všech heren v Praze 5. V celé Praze ji předstihuje pouze Koněvova a Sokolovská ulice. Neúnosná situace v Praze začala vadit také Magistrátu hl. města Prahy, který nedávno vydal úpravu vyhlášku o provozu výherních automatů. Podle ní chystá letos na celém území hlavního města zavřít více než sedmdesát heren. Zatímco například Praha 2 si vymohla, že jich zavře až třicet osm, v Praze 3 dvacet osm podniků, v Praze 5 mají letos skončit pouze pět provozoven. Prvenství zmiňované Nádražní neubere ani plánované zrušení dvou heren v této ulici.

Omezení heren začíná platit i v jiných částech hlavního města. Většina radnic prosadila alespoň časová omezení. Například v Praze 8 budou podniky zavírat už v deset hodin večer, v Praze 6 nebudou moci majitelé zařízení otevřít odpoledne, kdy se děti vracejí ze školy. Většina městských částí chce počet heren jen snižovat nebo omezovat jejich provozní dobu, Praha 1 je chce dokonce plošně zakázat.
Praha 5 ale žádnou iniciativu nechystá. „V současné době nemáme koncepci na snižování počtu heren. Je to věc především magistrátu, jaký postup zvolí," uvedl mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík pro MF Dnes.

Vysoký počet heren se nelíbí opozičním zastupitelům. Vadí jim například to, že se k hernám stahují narkomani a že radnice z vlastní kapsy musí vynakládat peníze na sociální programy, které se zabývají odstraněním následků gamblerství. „Chceme, aby radnice začala sama snižovat počet heren. Jako nástroj může použít třeba řízené výpovědi nájmu heren nebo pravidelně zveřejňovat mapy bezpečnostních rizik Prahy 5 a problémů drog a gamblerství," uvádí Ondřej Velek (Strana Zelených), v září 2008 odvolaný předseda Kontrolního výboru radnice Prahy 5. „Rada Milana Jančíka dokonce nesplnila a sama v roce 2008 svévolně zrušila Zastupitelstvem uložený úkol připravit plán omezování rizik heren", doplňuje Ondřej Velek.

Z provozu heren má radnice Prahy 5 každý rok příjem zhruba devět milionů korun, které musí použít například na protidrogové akce. K těm radnice Prhy 5 řadí také projekt "Fotbal ano, drogy ne", kdy část výtěžků z výherních automatů rozdává například protěžovanému klubu SK Motorlet Praha (cca 1.2 mil v roce 2007, 400 tis v roce 2008 a plánovaných cca 600 tis v roce 2009). Vztahy Rady Milana Jančíka k provozovatelům heren jsou také podle opozice  nadstandardní - Jančíkova koalice např. schválila v prosinci loňského roku slevu z nájemného 149 tis. Kč provozovateli výherních automatů, firmě ALFA SUPER s.r.o.
Opozice navrhuje postupně snižovat počet heren na Praze 5 a vydat místní vyhlášku regulující podnikání heren, například omezením provozu 6:00-22:00, vymezením 100m ochranného pásma od školských, sociálních a zdravotnických zařízení nebo budov státních orgánů, památkových a církevních objektů.  Jedná se o opatření, která jsou v jiných městských částí již zaváděna. Pokud bude vedení radnice Prahy 5 nadále pasivní, může za několik let nastat situace, že se stane nejvyhledávanější hazardní, a tudíž i kriminální lokalitou. 

Autor: Kubikus   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5