Ta naše kontrola pražská

12.12.2008

Ta naše kontrola pražskáZastupitelstvo Prahy 5 po třech měsících zvolilo nové členy kontrolního výboru. Účast v něm ale odmítla opozice, která volbu ústy Ondřeje Gála označila za frašku. Zastupitelé zvolili proto pouze čtyři členy, včetně předsedy. Už tři měsíce je výbor po odvolání všech jeho členů nefunkční, a ani po včerejšku není pravděpodobné, že by se situace změnila k lepšímu.

Nejprve téměř jednomyslně zastupitelstvo odhlasovalo snížení počtu členů na sedm. Starosta Milan Jančík deklaroval podporu pro většinové zastoupení opozice včetně předsedy. Neumožnil  ale opozici,  aby byl zvolen její  vlastní kandidát. Místo navrženého zastupitele Jiřího Vithy z klubu SOS ODS   koaliční zastupitelé na Jančíkův pokyn navrhli a odhlasovali do funkce předsedy Angelu Morávkovou. Ta se ale jednání zastupitelstva  nezúčastnila, z důvodu služební cesty v USA. Jančíkovi pouze napsala SMS zprávu, ve které údajně souhlasí s návrhem vlastní kandidatury. 

Jančík považuje Morávkou za člena opozice, s tím ale ostře nesouhlasí její členové. Morávková podepsala v listopadu 2006 koaliční smlouvu, ale podle radního Michala Tučka z SNK ED svůj podpis posléze odvolala. Písemný důkaz na výzvu opozice ale nepředložil.

Angela  Morávková momentálně působí jako nezařazená, ale kandidovala za SNKED.  Jednání zastupitelstva se  za dva roky zúčastnila 5x, z toho pouze jednou po celou dobu, většinou max. na dvě hodiny. Práce výborů ani komisí, kam byla zvolena, se nezúčastní, a její politické názory ze zastupitelů nikdo nezná.  Ondřej Velek upozornil na paradox, že sám byl odvolán z funkce předsedy údajně kvůli nečinnosti, ale přitom stejná nečinnost je pravděpodobná i v případě Morávkové.
Při absenci Morávkové, by ji zastoupila Eva Kalhousová, bezvýhradná podporovatelka starosty. Ta byla zvolena jako místopředsedkyně. Dalšími členy se stali také zástupci koalice Bohumil Dvořák (ČSSD) a  Jan Hlaváček (ODS).  Do plného počtu tedy chybí tři členové. Volby tedy budou pravděpodobně pokračovat na únorovém jednání zastupitelstva.  Půjde však o volbu formální, protože zástupci nehodlají  být pouhoun okrasou a poskytnou aliby pro koalici.

Tisková zpráva MČ Prahy 5: http://www.praha5.cz/urad/c/204469
 

Nový Kontrolní výbor Milana Jančíka stále mimo zákon
(Praha 12.12.2008 – TZ zastupitelského Klubu SZ Praha 5) 

 Včera 11.12.Koalice ODS/ČSSD/SNK-ED vedená Milanem Jančíkem zvolila místo původního devítičlenného  Kontrolního výboru (odvolaného 18.9. 2008) pouze čtyři  členy své koalice - Angelu Morávkovou (SNK-ED), Evu Kalhousovou (NEZ), Jana Hlaváčka (ODS) a Bohumila Dvořáka (ČSSD). Nominaci nepřítomné Angely Morávkové (s jejím souhlasem zaslaným SMS zprávou ze zahraničí) oznámil Milan Jančík předsedům Klubů politických stran jednu hodinu před jednáním zastupitelstva a  tuto zastupitelku označil na zastupitelstvu a následně v tiskové zprávě za „opoziční a nezávislou“, navzdory  faktu, že s ním Angela Morávková podepsala v listopadu 2006 koaliční smlouvu a nikdy neinformovala zastupitelstvo, že by smlouvu vypověděla nebo opustila koaliční Klub SNK-ED. Angela Morávková s kontrolním výborem nikdy nespolupracovala. Nezúčastnila se celkem 8 ze 14 jednání zastupitelstva a z 5 odešla předčasně, a pokud byla přítomna, hlasovala zásadně s koalicí. Také Milanem Jančíkem nominovaná místopředsedkyně Eva Kalhousová je také známa veřejnosti svou oddanou spoluprací s Milanem Jančíkem a svým politickým „turismem“. Žádný  z těchto 4 koaličních zastupitelů nepomohl k řešení některého z celkem 35 sebraných případů analyzovaných na Kontrolním výboru, kterému do odvolání předsedal Ondřej Velek z opozičního klubu Zelených a žádný nemá důvěru ani dalších opozičních Klubů SOS ODS a KSČM.
 Klub Zelených konstatuje, že Milan Jančík opět nedodržel své sliby o demokratické rekonstrukci kontrolního výboru podle jasných zásad „kontrola patří opozici“, kdy opozice bude mít v KV funkci předsedy, místopředsedy a jasnou majoritu. Klub SZ konstatuje, že tiskový mluvčí radnice Radovan Myslík na objednávku Milana Jančíka opět presentuje na webu www.praha5.cz/urad/c/204469 účelové polopravdy o příčinách problémů v KV a výroky předsedy Klubu ODS Herberta Heisslera klamou veřejnost.
 Milan Jančík a jeho ochránce Pavel Bém využívají slabiny zákona o Praze, který nemá mechanismy a sankce proti podobné politické svévoli vyblokování opozice z kontroly. Milan Jančík porušuje nadále zákon tím, že nenechal na zastupitelstvu 11.12.  (po 3 měsících!) alespoň zvolit, dle zákona nutných, pět členů KV  a nadále tak ponechává  kontrolní výbor od září 2008 až do avizovaného příštího zastupitelstva v únoru 2009 (!) paralyzován, nefunkční a ve stavu odporujícím zákonu. Právní rozbory Ministerstva vnitra i radnicí najatého právníka přitom jasně říkají, že bylo nutné udělat vše proto (např. svolat mimořádné zastupitelstvo apod.), aby se stav faktické neexistence KV co nejdříve napravil. 
 Klub Zelených konstatuje, že chování Milana Jančíka, tendenční polopravdivé zprávy mluvčího, cenzura názorů opozice zastupitelů na webu radnice a ve zpravodaji radnice hrubě poškozují  zastupitelskou demokracii na Praze 5
 

 Za Klub Zelených
 
Ing. Ondřej Velek  ondrej.velek(AT)zeleni.cz , 604 334424 
RNDr. Jan Martinec  jan.martinec(AT)zeleni.cz,  776629209
Mgr. Lukáš Budín lukas.budin(AT)zeleni.cz, 605587181

Autor: Kubikus   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Ta naše demokracie! Anděl 21.12.2008 09:05

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5