Klub Strany zelených žádá Milana Jančíka zrušit cenzuru v radničním zpravodaji Pražská Pětka a na webu radnice Prahy 5

24.11.2008

Klub Strany zelených žádá Milana Jančíka zrušit cenzuru v radničním zpravodaji Pražská Pětka a na webu radnice Prahy 5Opakovaná žádost o zveřejnění stanoviska Klubu SZ k práci Kontrolního výboru 2006-2008 na webu a ve zpravodaji radnice Prahy 5)
Redaktor radnicí najaté firmy GMinfo uveřejnil v říjnovém čísle radničního zpravodaje Pražská Pětka tvrzení Milana Jančíka (ODS) ve sloupku "Otázka pro starostu" o práci kontrolního výboru (http://www.prazskapetka.cz/node/6188): "Za dva roky fungování nebyl výbor v současném obsazení schopen pod vedením bývalého předsedy vykázat jakékoliv výsledky. Změny v kontrolním výboru, i když ne tak razantní, dokonce navrhl zastupitelům sám dnes odvolaný předseda kontrolního výboru Ondřej Velek".

Tiskový mluvčí radnice Radovan Myslík ve svých zprávách z 24.9.2008 http://www.praha5.cz/urad/c/204009 (Zastupitelé odvolali členy kontrolního výboru“)  a z 14.11.2008 http://www.praha5.cz/urad/c/204308 (“Opozice se opět láme do otevřených dveří...“) dal prostor k vyjádření Milanu Jančíkovi ke kritice činnosti předsedy kontrolního výboru Ondřeje Velka (SZ). Také předseda Redakční Rady a zástupce starosty Lukáš Herold (ODS) uvedl pro Zpravodajství ČTK 19.11.2008 (cap, Karel Čapek) své tvrzení "Ten výbor nefungoval, nefungoval dva roky".

Redakční rada zpravodaje „Pražské  Pětky“ (de facto komise Rady podle §101 odst. (1) zákona o Praze), které předsedá Lukáš Herold, odmítla 18.11. otisknout žádost zastupitele Ondřeje Velka o opravu ve Zpravodaji PP a také tiskový mluvčí Radovan Myslík ignoroval žádost Klubu SZ z 17.11. vyvěsit podrobné stanovisko Klubu SZ k tomuto případu na webu radnice. Dopis Milana Jančíka předsedům opozičních Klubů, který byl podle tiskového mluvčího údajně odeslaný 12.11.2008, dodnes nebyl zastupitelům SZ předán. Milan Jančík svolal na 19.11. tiskovou konferenci k tématu Kontrolního výboru, aniž by předsedy Klubů o konferenci informoval a dal jim prostor k vyjádření stanovisek k odvolání celého KV (které je porušením §78 odst. 1, zákona o Praze) a na obnovu kontroly a demokracie na Praze 5. Na tiskové konferenci radnice měli novináři TV PRIMA zákaz nahrávání zvukového záznamu.

Klub Strany zelených odmítá tyto zoufalé projevy totalitní cenzury a medializace pokřivených jednostranných informací ve zpravodaji a na webu Radnice a opakovaně žádá koalici Milana Jančíka k dodržování základních pravidel pluralitní demokracie a rovné soutěže myšlenek ve všech médiích Radnice (zpravodaj, web, tiskové konference, připravovaná radniční televize).

Klub Zelených opakovaně demaskuje účelová tvrzení, že předseda KV nedokázal (přes překážky vyrobené koalicí) provádět kontrolu zákonů a usnesení ZMČ a RMČ a odkazuje na seznam zápisů KV dokládající činnost kontrolního výboru na http://www.praha5.cz/zapisy-ze-zasedani-468/ a přehlednější seznam případů v příloze TZ ze 17.11.2008 (http://praha5.zeleni.cz/11678/clanek/devatenact-let-po-padu-totality-nepotrebuje-milan-jancik-opozici-kontrolu-ani-demokracii/). Kontrolní výbor měl sice předsedu z opozičního klubu Strany zelených (Ondřej Velek byl zvolen předsedou KV tajnou volbou 36 hlasy  v prosinci 2006), ale koalice ODS/ČSSD/SNK ED vedená Milanem Jančíkem kontrolní výbor ochromila jmenováním svých 7 členů (z toho dvou radních!), kteří dva roky sami žádnou kontrolu neprováděli a naopak komplikovali práci 2 opozičních členů KV. Přes tyto problémy předseda KV nechal projednat na KV téměř 35 případů, překládal na schůze zastupitelstva pravidelně zprávy o "plnění usnesení ZMČ" a podle možností upozorňoval předsedy jiných výborů a zastupitele na porušování zákonů i jednacích řádů (vadné interpelace, nepodávaní pololetních zpráv Radou, nezveřejňování povinných informací, apod.). Diskuse a zápisy KV pomohly preventivně zabránit několika porušením zákonů a omezit dopady řady kontrolovaných případů. Koalice Milana Jančíka odmítla několikrát zařadit bod předkládaný předsedou KV do programu ZMČ resp. neschválila návrhy předsedy KV (např. na zlepšení procedur jednacích řádů a zveřejňování informací na webu). Klub SZ veřejně několikát apeloval na rezignaci obou radních Aleše Kohouta Michala Tučka  (oba SNK-ED) z KV, protože  systémově členové Rady nemohou nezávisle kontrolovat rozhodnutí Rady. Návrh na odvolání zastupitelstvem dal předseda KV v situaci, kdy tito radní jako členové Protikorupčního výboru (ovládaného opět majoritou členů koalice Milana Jančíka) projednávali Michalem Tučkem předložené falsifikáty proti rodině Ondřeje Velka a byli na důsledky svého chování několikrát předem na KV a na zastupitelstvu upozorněni.

Klub Strany zelených je přesvědčen, že se Koalice vedená Milanem Jančíkem pokusila odvoláním celého KV 18.9.2008 zpomalit vyšetřování závažných případů nefungování demokracie na radnici Prahy 5.

Klub Strany zelených vystoupí proti blokování kontroly a proti cenzuře radničních médií akcí, která ve svém důsledku povede k systémovým změnám v zákonech o fungování demokracie v samosprávě i pravidlech kontroly na úřadech radnic.

 

Za zastupitelský Klub Zelených

Ing. Ondřej Velek  ondrej.velek(AT)zeleni.cz , 604 334424  

RNDr. Jan Martinec  jan.martinec(AT)zeleni.cz,  776629209

Mgr. Lukáš Budín lukas.budin(AT)zeleni.cz, 605587181

 

Ke stažení:

Kontrolovane-pripady-KV-zastupitelstva-MC-Prahy-5-2007-2008

 

 

Autor: Strana Zelených Praha 5   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5