Jančíkův letecký den

21.10.2008

Jančíkův letecký den Na louce pod motolským koupalištěm se v neděli ráno pomalu tvoří fronta na vyhlídkový let. O čtyřkolky, lukostřelbu, airsoftovou střelnici a „skákající“ hrad inzerovaný v letáku není velký zájem. A já se zrovna na skákající hrad tak těšil – konečně nebudou děti skákat po hradě, ale on po nich. Zájemci se nedočkavě postrkují, zadarmo se mohou chvíli svézt v lehkém vrtulníku nad Prahou, což je vzhledem k blízkosti letiště Ruzyně a přímo v ose dráhy 310 jinak velice obtížné. Kde se vzal ten štědrý chlebodárce, ten dobrotivý sponzor, který nám má poskytnout takovou nevídanou kratochvíli?

„Starosta a rada MČ Praha 5 Vás zve dne 18. a 19. 10. 2008 na výjimečnou akci.“ Tak to stojí v letácích a na plakátech, jež krátce před prvním kolem senátních voleb zaplavily Prahu 5. Jednotné číslo slovesa naznačuje, že o radu zase tolik nešlo. Podtitulem reklamy je „Létání nejen o územním plánu“, a tady je také v mělkém hrobě zakopaný pes. Zbylé tři strany letáku, na akci distribuovaného ještě s jedním (všechny citáty, češtináři prominou věrné znění, jsou z nich), obsahují poučné texty k územnímu plánu Prahy, v poslední době nepěkně zmedializovanému i Českou televizí kvůli zbytečnému rejpání kohosi z Akademie věd.

„Velký prostor dostávají hlavně ti, kteří plán kritizují, kteří nechtějí novou výstavbu v hlavním městě.“

- Milan Jančík

„Všichni vidíme, že se hlavní město musí rozrůstat, že je potřeba i jeho vnitřní prostor lépe využít.“

- Milan Jančík.

Stroj levou zatáčkou přes Bucharovu ulici stoupá nad Vidouli a do předpisových tří set metrů nad zemí. I malý vrtulník je ale na rozdíl od letadla z této výšky hodně slyšet. Leták nabízel „Pohled na krásnou, zelenou Prahu 5,“ rozuměj zbytečně moc zelenou, ale právě tento pohled se nám nenaskýtá. Sedím vedle pilota, dívám se tedy doleva. Na Vidouli se od severozápadu plazí nová výstavba v ulicích Naskové, Na Pomezí, Lukavského a Linhartově, daleko horší je to ale z jižní strany. Na tu budu mít výhled za tři minuty, až poletíme zpátky. Pokračujeme přes sídlo ČSOB a nové sídliště u hřbitova Malvazinky. Aspoň jednu plochu asi zastavět nepůjde – ačkoli, kdo ví?

„...Praha 5, zvláště Smíchov a lidé, kteří zde bydlí, byli v minulých letech zasaženi značným náporem dopravním i stavebním... ten dosavadní přinesl velký užitek – to snad musí uznat každý, kdo nyní prochází oblastí Anděla a okolí. Především pak ten, kdo si ještě vzpomíná, jak to právě zde vypadalo před nějakými deseti lety. Jenom připomínám, že urbanizace této části města měla mnoho a mnoho odpůrců. Někteří z nich se nyní staví proti úpravám v Územním plánu.“

- Milan Jančík

„Praha 5, zvláště Smíchov a jeho obyvatelé, byli v minulých letech zasaženi značným náporem stavebního a dopravního ruchu... To potvrdí každý, kdo nyní prochází touto částí města. Vzpomeňme si jen, jak to právě zde vypadalo před nějakými deseti lety. Urbanizace oblasti Anděla měla i tenkrát mnoho odpůrců.“

- Elena Lacinová, architektka MČ.

Úryvky jsem opsal ze dvou různých letáků ke stejné příležitosti. Opisoval i pan starosta? Diktoval paní architektce, co má psát (a nejen to)? Platí si radnice stylistu na úpravy a recyklace projevů? A proč neumí česky? „Nařčení z kooperace z developerskými společnostmi je úsměvná.“

Letíme nad Walterovkou směrem k Dívčím hradům. Pod námi nezacpaná nedělní Radlická, po pravé ruce sídliště U Kříže, červeným srpkem vyznačena mez, na níž vyroste další věžák. Ve starém územním plánu byla na pozemku stavební uzávěra, vede tudy plynovod. V remízku napravo od středu fotografie je schovaná jinonická školka. Při její rekonstrukci byl zachován počet míst, přestože počet obyvatel se zatím ztrojnásobil.

„Plán dalšího rozvoje města je tu také proto, aby chránil architektonické, urbanistické, kulturní i panoramatické hodnoty pražské krajiny... Město musí počítat s demografickými ukazateli, proto například při výstavbě nových městských čtvrtí a bloků jsou na základě územního plánu investoři motivování postavit školy či školky, nebo další veřejně prospěšné služby.“

- Bořek Votava, ředitel Útvaru rozvoje hl. m. Prahy

Vracíme se na přistání v Motole, pod námi přírodní památka Vidoule, nalevo nová zástavba v západních Jinonicích a v okolí stanice metra Nové Butovice. Ani tady se podle starého územního plánu stavět nemělo.

Kolik nás ta legrace asi stála? To na místě zástupci firmy HeliCzech neprozradili, ale odhad není tak těžký: Robinson R44 je úsporný stroj a létá na vysokooktanový benzin. Po započtení nákladů na nutnou údržbu a povinné kontroly a opravy dosahují náklady na letovou hodinu asi 5000 korun. K tomu připočtěme mzdu pilota, režii a zisk, a dostáváme se k ceně z webových stránek firmy – 26000 za hodinový let. Později odpoledne vozily helikoptéry zájemce již za úhradu 1000 korun. Let trval včetně výměny posádky 7 minut a do stroje se vejdou tři cestující, dobereme se tedy podobné částky. Helikoptéry byly tři a obyvatele Prahy 5 otravovaly dvakrát čtyři hodiny.

K celé trachtaci ještě patřily dvě čtyřkolky (další pro radost spálený benzín), „skákající“ hrad (nedočkal jsem se, neskákal), pódium se zvukovou aparaturou a dvě střelnice.

Odcházím na tramvaj a snažím se formulovat otázky. Dokázal Jančík, MBA, že dovede veřejné prostředky směrovat tam, kde je jich třeba? Že zkratka za jeho jménem neznamená Milovník Bolševické Asanace?
Ne.

Autor: Robert Tschorn   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Foto Roman 13.11.2008 12:25
Pan Podolsky se rozciluje zbytecne Petruska 23.10.2008 13:40
Re: Pan Podolsky se rozciluje zbytecne Dick 25.10.2008 02:53
Cena Jiří PODOLSKÝ 23.10.2008 02:19
Re: Cena Pražan odjinud 23.10.2008 09:10
Re: Re: Cena karel 24.11.2008 16:06
Re: Re: Re: Cena Pražan odjinud 26.11.2008 00:32
Re: Cena gefa 23.10.2008 14:10
A já si říkal, které pako má potřebu otravovat ... Obyvatel 22.10.2008 11:23
Re: A já si říkal, které pako má potřebu otr... Honza 22.10.2008 14:30
Kolik nás ta legrace asi stála? gefa 22.10.2008 11:02
Re: Kolik nás ta legrace asi stála? karel 5.11.2008 08:50
Re: Re: Kolik nás ta legrace asi stála? Redakce 5.11.2008 10:28
Re: Re: Re: Kolik nás ta legrace asi stála... karel 5.11.2008 12:17
Re: Re: Re: Re: Re: Kolik nás ta legrace... karel 5.11.2008 15:01

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5