Tisíce občanů protestují proti „betonové“ Praze 5

3.10.2008

Tisíce občanů protestují proti „betonové“ Praze 5Strana Věci veřejné a zástupci občanských sdružení se rozhodli zveřejnit průběžné výsledky petice sepsané proti námětům Rady MČ Praha 5 na nový územní plán. Ty navrhují rozsáhlou zástavbu ploch zeleně, parků a sportovišť. Přestože petici dosud podepsalo téměř 5000 občanů, ignorace radních v čele se starostou Milanem Jančíkem stále přetrvává. Možnost jakékoliv změny těchto námětů radnice nepřipouští.

Rada MČ Praha 5 dne 13. 5. 2008 jednomyslně schválila postoupení námětů na nový územní plán pro Prahu 5. Bez dalšího projednání s veřejností a v Zastupitelstvu MČ Praha 5 je zaslala Magistrátu hl. města Prahy. Mezi návrhy se mimo jiné objevilo zastavění stolové hory Vidoule, Dívčích hradů, parku Kavalírka, tenisových kurtů v oblasti Cibulka apod. Narušeno by bylo i Prokopské údolí. Starosta Prahy 5 Milan Jančík na toto téma již obdržel z řad odborné veřejnosti několik otevřených dopisů, které až dosud zůstávají bez odpovědi.

 Signatáři petice s napětím očekávali zářijové jednání Zastupitelstva MČ Praha 5. Přítomno bylo velké množství občanů, kteří tak dali radnici znovu najevo, jak je pro ně tato věc důležitá. Zatímco starosta Jančík celou věc záměrně bagatelizoval, senátor a zastupitel RNDr. Miroslav Škaloud se k celé problematice vyjádřil slovy, že obsah námětů příliš nezná.

První místostarosta, zodpovědný za životní prostředí a územní rozvoj, Ing. Petr Horák dokonce na Zastupitelstvu prohlásil, že si realizaci některých námětů vůbec nedovede představit. Přesto ale jejich odeslání schválil.

Více než dvě hodiny trvající diskuse o přípravě nového územního plánu vyústila v zamítnutí všech návrhů občanů i opozičních zastupitelů.

 Je to krajně nezodpovědný přístup radních, kteří nejednají v zájmu občanů Prahy 5, ale v zájmu developerů,“ říká Jiří Vejmelka, zástupce petičního výboru.

 Za nesouhlasné názory občanů se staví i PhDr. Marie Hakenová, kandidátka do Senátu za stranu Věci veřejné, která petici občanů a s ní související aktivity podporuje již od počátku.

 Vzhledem k tomu, že Zastupitelstvo MČ P5 neschválilo stažení námětů a dokonce vyjádřilo nesouhlas také s požadavkem občanů, aby byly náměty zveřejněny na webu Prahy 5, sbírání podpisů pod Petici za ochranu životního prostředí na Praze 5 pokračuje. Petici bude možné i nadále podepisovat v kanceláři Věcí veřejných, Malátova 18, Praha 5.

Další informace poskytne:

Ing. Jiří Vejmelka, zástupce petičního výboru

Mobil: +420 724 504 848

E-mail: j.vejmelka@veciverejne.cz

 ThDr. Kateřina Klasnová, místopředsedkyně strany Věci veřejné

Mobil: +420 724 815 124

E-mail: k.klasnova@casopisprazan.cz

  

Věci veřejné

Politická strana Věci veřejné vznikla na jaře roku 2002 a už při první účasti v komunálních volbách v tomto roce získala v Praze 1 jednoho zastupitele. V komunálních volbách v roce 2006 už jako etablovaná strana, za kterou byly vidět výsledky práce v opozici, získala přes 20 % hlasů, což se rovná 9 zastupitelům z 33členného zastupitelstva.

Věci veřejné zaměřily svoji aktivitu především na konkrétní pomoc občanům v rámci konkrétního problému. Nabízejí mimo jiné bezplatné poradenství v oblasti zakládání SVJ, právní poradenství, sociální poradenství a pomoc při zmírňování dopadů deregulace. Od letošního roku Věci veřejné působí také v Praze 5.

O politickém a společenském dění v Praze 1 a Praze 5 Věci veřejné informují veřejnost v časopisu Pražan.

Autor: Věci veřejné   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5