Otevřený dopis opozičního Klubu MČ Prahy 5 k "Partnerské smlouvě MČ Praha 5 s MC Bratislava Petržalka"

24.7.2009

Otevřený dopis opozičního Klubu MČ Prahy 5 k "Partnerské smlouvě MČ Praha 5 s MC Bratislava Petržalka"Vážený pane starosto, reagujeme na tiskové zprávy rad městských částí Prahy 5 a Bratislavy - Petržalky (viz níže odkazy) a dovolujeme si Vás informovat o našem postoji k partnerským smlouvám uzavíraným starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem se zástupci různých evropských měst a o našem postoji k možnostem spolupráce Prahy 5 a Bratislavy Petržalky v budoucnosti. Městská část Bratislava – Petržalka - starosta Doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc. Tel.: +421-2-63 823 065, 63 835 749 starosta@petrzalka.sk

Jistě víte, že v Česku (na rozdíl od Slovenska) nemáme přímou volbu starosty a i proto je možné, že Milan Jančík postavený pod ochranou primátora Prahy Pavla Béma do čela kandidátky tradičně nejsilnější pražské politické strany ODS, dostal v roce 2006 téměř nejméně hlasů svých voličů ODS (což je jediná forma "přímé demokracie" v komunálních volbách v Česku) a přesto jako starosta vládne autoritativně pomocí dvoutřetinové většiny hlasů velké koalice složené z větší části zastupitelů ODS a ČSSD (Jiřího Paroubka, předsedy oblastní ČSSD na Praze 5) a hlasy několika "přeběhlíků", prostřednictvím koaliční smlouvy utajované opozičním zastupitelům i veřejnosti. Touto majoritou jsou systematicky  tzv. "demokraticky" porušována pravidla rovnosti práv zastupitelů, omezován přístup veřejnosti k informacím radnice i účast veřejnosti v rozhodování, rovné podmínky pro komunikaci s partnery, i možnosti presentace různých názorů v radničních mediích (na webu www.praha5.cz, ve zpravodaji www.prazskapetka.cz, www.tvp5.cz a pod.). Podobně přes odpor naší opozice a v rozporu s veřejným zájmem koalice Milana Jančíka rozprodává majetek a pozemky obce a výnosy prodejů neinvestuje do klíčové infrastruktury obce a dlouhodobých sociálních projektů, ale často do zábavy a politické reklamy. K této reklamě mimo jiné patří i akce partnerských smluv Milana Jančíka s Berlínem - Neukoelln (www.berlin.de/ba-neukoelln/), Budapeští XI (www.ujbuda.hu), Athénami-Kallitheou (www.kallithea.gr), městem Saugues (www.saugues.fr), nově s Kyjevem apod. Obdobně bez odborné diskuse o nákladech a přínosech koalice Milana Jančíka si schválila partnerskou smlouvu s vaší městskou částí Bratislava-Petržalka a podle Milana Jančíka plánuje mít v Evropě zhruba desítku partnerských cestovních destinací.

 Pro spolupráci bychom rádi znali některé informace k vzniku smlouvy a vaše názory na obsah spolupráce:

 1/ Kdo inicioval a s jakými argumenty obhájil ve vašem zastupitelstvu vznik partnerské smlouvy s Prahou 5? Seznámili se vaši zastupitelé před podpisem smlouvy o partnerství s jednáním Milana Jančíka, který se sám presentuje jako „kontroverzní politik“ viz http://www.prazskapetka.cz/node/6669 a je veřejností i nezanedbatelnou částí své vlastní strany dlouhodobě kritizován (viz např. www.kauza5.cz)?

 2/ Jak si konkrétněji (při respektování značných geografických, urbanistických a asi i sociologických odlišnosti vaší a naší městské části) představujete výměnu zkušeností v oblasti „urbanistického rozvoje na lokální úrovni“? Zajímal by nás názor vašich urbanistů na návrhy Rady Milana Jančíka na zástavbu cenných zelených lokalit Prahy 5 jako jsou návrší Dívčí Hrady u přírodního parku Prokopského údolí, stolová hora Vidoule, chráněný areál pramenů Spiritka apod.).

 3/ Má vaše radnice s veřejností konzultované a schválené strategické dlouhodobé dokumenty rozvoje obce (s indikátory dle Agendy 21 apod.)? Horkým tématem veřejnosti i opozičních zastupitelů Prahy 5 je donutit koalici Milana Jančíka konečně zveřejnit zadání i návrhy projektů a smluv s developerskými ateliéry,  podklady a rozhodnutí Úřadu MČ, které jsou nutné k diskusi udržitelného rozvoje obce a nového  uzemního plánu Prahy. Chcete váš model účasti veřejnosti ve strategickém plánování udržitelného rozvoje obce popularizovat na Praze 5?

 Jsme přesvědčeni, že bez nové otevřené a kritické diskuse o smyslu a obsahu spolupráce, plné transparence financování všech procesů a akcí, by partnerská smlouva Milana Jančíka s Vámi zůstala jen jeho další politickou reklamou a akce veřejností nadále vnímány jako zájezdy, recepce a kulturní akce pro vyvolené. Pro občany Prahy 5 je varováním několikadenní konference Town-Twinning (www.towntwinning.cz) v roce 2006 s náklady přes 5 mil. Kč pro cca 40 lidí! Oceníme, pokud zveřejníte na stránkách vaší radnice partnerskou smlouvu, dohodnutý plán akcí a následně skutečné výsledky a náklady spojené s družbou Petržalky s radnicí Prahy 5.

O problémech na radnici Prahy 5 jsme informovali kolegy v Berlíně s prosbou, aby se do nových komunálních voleb v roce 2010, které doufáme změní situaci na radnici Prahy 5, pokud možno neúčastnili politických reklamních akcí Milana Jančíka. Obdobnou prosbu máme i na Vás.

Věříme, že již budete při komunikaci se současným vedením radnice Prahy 5 zároveň komunikovat (jak je zvykem v pluralitní demokracii) i s opozičními kluby zastupitelstva Prahy 5 (kontakty níže a na www.praha5.cz )

 Tento dopis považujte za otevřený

 Těšíme se na odpovědi

 Ing. Ondřej Velek - za Klub Strany zelených MČ Prahy 5  (Ondrej.velek@praha5.cz, +420 604 33 44 24, SKYPE: ondrej55)

 JUDr. Martin Fott, LL.M. - předseda Klubu SOS ODS  MČ Prahy 5 (martin.fott@praha5.cz)

 Ondřej Gál  - předseda klubu Svobodní  MČ Prahy 5 (ondrej.gal@praha5.cz)

 

Na vědomí:

Poslanci zastupitelstva Městské části Bratislavy - Petržalky

Redakce zpravodaje Pražská Pětka a redakční rada webu radnice Prahy 5

 

Zdroje:

 MČ Praha 5 má další partnerskou městkou část http://www.praha5.cz/urad/c/205655

 Partnerstvo medzi Prahou a bratislavskou Petržalkou http://www.petrzalka.sk/?program=51&module_action__0__id_ci=2336

 Milan Jančík „Jsem kontroverzní politik a jsem za to rád“  http://www.prazskapetka.cz/node/6669

 Případy porušování pravidel demokracie na radnici Prahy 5 - http://www.praha5.zeleni.cz  -  sekce dokumenty

 

Autor: Duhová opozice   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Jančíkova slizká chobotnice Datel 25.7.2009 07:46

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5