Vila

9.4.2008

VilaVčera byl od 17:40 na ČT1 v rámci pořadu "Černé ovce" odvysílaný příspěvek o kauze vily Pod Ateliéry. Repríza bude uvedena 9. 4. 2008 od 12:30 na ČT2. Pořad lze shlédnout i prostřednictvím internetu na http://www.ceskatelevize.cz/program/cerneovce/ Přípěvek začíná od 6 minuty. Zároveň zveřejňujeme přepis celého pořadu.

Moderátor
V památkové zóně v Praze na Barrandově je vila, která vzbudila rozruch. Koupila ji totiž firma, která ji chce zbourat a místo ní postavit pětipatrový bytový dům. Proti tomu protestují místní lidé. Zpočátku byli proti bourání a nové stavbě také památkáři, teď ale najednou změnili názor.

Ladislav Štěpán, obyvatel Barrandova:
My teďka stojíme před vilou ze 42. roku, která sem tady to té oblasti nějakým způsobem zapadá.

Autor
Vila z˙přelomu 30. a 40. let minulého století stojí v˙památkové zóně pražského Barrandova. Vilu i s˙pozemky koupila společnost Casta Invest.

Ladislav Štěpán, obyvatel Barrandova:
Najednou se dozvídáme, že skupina developerů tady chce zdemolovat tuto vilu, žádají o demoliční výměr, a postavit stavbu, která sem vůbec nezapadá, která je několikanásobně větší a je to prostě něco, co sem prostě nepatří.

Autor
Podle projektu společnosti Casta Invest má na místě vily vzniknout pětipatrová budova s˙13 bytovými jednotkami, tedy objekt přibližně 4,5krát větší než stávající vila. Ten váš záměr postavit tady ten činžovní dům, myslíte si, že zapadá?

David Cais, architekt projektu novostavby:
Je to památková zóna. Já si myslím, že když se podíváte na 4 domy, které v˙této ulici jsou, kde jeden je osmibytový dům, v˙dalším domě je také asi 8 jednotek, další dům má větší zastavenou plochu než to, co mi tady navrhujeme, tak si myslím, že třináctibytový dům je v˙jakési relaci toho, co tu dneska stojí. Je to o něco větší, ale je to v˙relaci podle mě.

Autor
Ale podle Národního památkového ústavu by měl navrhovaný dům ve své neúměrné velikosti respektovat stávající zástavbu. Demolici původní vily pak úřad považoval za nepřijatelné řešení, jenže za 3 měsíce stejný památkový úřad svůj postoj bez vysvětlení změnil. Nový dům se stavět může.

Libor Ulovec, obyvatel Barrandova:
Developer údajně nějakým způsobem, my bohužel jsme neměli přístup k˙těm informacím, údajně nějakým způsobem velmi formálně změnil ten svůj projekt, že snad jenom snížil stavbu o nějaký 1,13 metru a jinak se tam nic formálně nezměnilo a náhled v˙dubnu Národní památkový ústav hlavního města Prahy řekl: "Tak my s˙tím souhlasíme, akorát nějaké archeologické průzkumy se musí provést, ale jinak nemáme žádný problém," a s˙tím se magistrát rád tedy ztotožnil a vydal souhlasné stanovisko se stavbou.

Ivana Síbrtová, Odbor kultury a památkové péče, Magistrát hl. m. Prahy:
Vyjádření Národního památkového ústavu bylo v˙tomto případě kladné, přípustné bez podmínek a my jsme se s˙ním plně ztotožnili.

Libor Ulovec, obyvatel Barrandova:
To není až tak úplně normální, protože všichni starousedlíci vám potvrdí, že pokud na svých vilách chtějí dělat nějaké i třeba dílčí úpravy, výměnu oken nebo změnu římsy, tak ti památkáři jsou velmi striktní v˙tomto a stanovují velmi obtížné a těžko splnitelné podmínky.

Autor
Že by podmínky vyhlášky v˙památkové zóně neplatily pro všechny?

Petr Kužvart, advokát:
Ta vyhláška je obecně závazným právním předpisem a předepisuje, že se chrání odpovídající hmotná struktura, urbanistická struktura té zóny, takže tady je naprosto jasné, že velký bytový dům tam stát nemá. Pokud tam mají stát novostavby, tak mají respektovat dosavadní ráz a mají to být vily, rodinné domy, něco na tento způsob.

Autor
Ale rozhodnutí je rozhodnutí. Developer dostal souhlasné stanovisko památkářů k˙řízení o umístění stavby.

Libor Ulovec, obyvatel Barrandova:
V˙tomto případě jsme požádali ministerstvo kultury o přezkumné řízení, protože to rozhodnutí pochopitelně už nabylo právní moci a ministerstvo s˙tím vlastně naložilo velmi zvláštním způsobem. Dostali jsme 2 zcela protikladná stanoviska.

Autor
Památková inspekce, tedy kontrolní orgán ministerstva kultury shledal rozhodnutí magistrátu v˙rozporu s˙českým právem i mezinárodními úmluvami. Ale druhý orgán toho samého ministerstva vydal rozhodnutí úplně opačné - souhlas se stavbou potvrdil.

Petr Kužvart, advokát:
Ten orgán, pokud hájí památkovou péči, tak by měl postupovat konzistentně, jasně, předvídatelně a podle zákona a podle samozřejmě té vyhlášky, která stanoví podmínky ochrany v˙dané lokalitě.

Autor
Nespokojení obyvatelé Barrandova požádali o pomoc ombudsmana. Ten neprůhlednost rozhodování úřadů státní památkové péče kritizoval a požádal ministra o přezkum rozhodnutí magistrátu. V˙této chvíli je to tedy jak? Bude se bourat, bude se stavět, nebo se to celé zakonzervovalo?

Marcela Žižková, mluvčí, ministerstvo kultury:
V˙této chvíli se ještě nedá říct jednoznačné rozhodnutí, protože v˙rámci mimořádného opatření je celá věc na návrh ombudsmana v˙rozkladové komisi a na její doporučení potom ministr kultury v˙celé věci rozhodne.

Autor
A tak se čekalo na výsledek komise. A jaký byl? Žádný.

Marcela Žižková, mluvčí, ministerstvo kultury:
Ministerstvo kultury tuto kauzu chtělo samo dát k˙rozkladové komisi, bohužel jsme zjistili, že z˙právního hlediska není tento krok možný.

Autor
To znamená, že vy to sami sobě nemůžete poslat do komise na˙projednání?

Marcela Žižková, mluvčí, ministerstvo kultury:
Ano. Ano. Krátce řečeno - nemůžeme to poslat sami sobě.

Autor
Neuvěřitelný kolotoč stanovisek našich úředníků přestává být přehledný, ale na podstatu problému, bude-li se demolovat a stavět, se trochu zapomnělo.

Zdeněk Lukeš, historik architektury:
Je to památková zóna a tento princip by rozhodně měl trvat a měl by být respektován dále, tzn., že když se zbourá dům, tak by na jeho místě měla vyrůst stavba zhruba stejně velká, ale v˙žádném případě ne několikapatrový objekt.

Libor Ulovec, obyvatel Barrandova:
Pokud tedy oni řeknou: "Ano, je možná demolice vily v˙chráněné památkové zóně a je možné ji nahradit velkokapacitním bytovým domem," tak pokud by se někdo jiný ocitl ve stejné situaci, tak ten úřad už by potom nemohl rozhodovat jinak.

Autor
Ačkoliv existují pochybnosti o postupu orgánů památkové péče, vydal Stavební úřad Prahy 5 rozhodnutí o umístění stavby. Proti němu se okamžitě občané Barrandova odvolali.

Norbert Riegel, obyvatel Barrandova:
Doufáme, že zvítězí zdraví rozum, a pokud nezvítězí zdraví rozum, tak sice se nebudeme poutat řetězy k zemi jako pan prezident, ale budeme se snažit všemožnými způsoby tomu zabránit.

Autor: Redakce   |   Sekce: Památky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

To je teorie vers.praxe Pražan odjinud 10.4.2008 00:02

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5