Don Muzikář na Bertramce končí

10.3.2009

Don Muzikář na Bertramce končí Bertramku musí Praha 5 vrátit Mozartovy obci, rozhodl soud.
Známá pražská vila Bertramka, ve které Wolfgang Amadeus Mozart dopsal operu Don Giovanni, se po rozhodnutí pražského vrchního soudu vrací právoplatnému majiteli, kterým je občanské sdružení česká Mozartova obec. Tu komunisté v roce 1986 protiprávně donutili, aby se vily vzdala. Českým soudům trvala náprava křivdy bezmála 18 let.

Předseda Mozartovy obce Tomislav Volek rozsudek vítá a plánuje změny. „Máme připravený nový scénář stále expozice. Myslím, že v současné době by se vila dala nazvat spíše obchodním centrem Bertramka než důstojnou Mozartovou expozic," řekl Volek. Obec také podle něj plánuje pořádání pravidelných mozartovských koncertů pro veřejnost. Podle Volka se v Bertramce dá koupit Mozartovo tričko nebo kšiltovka, ale o samotném skladateli se návštěvníci nedozvědí vůbec nic.

Dosavadní vlastník Bertramky MČ Praha 5, která v minulosti do objektu investovala desítky milionů korun, prohru zatím nechce komentovat. „Do obdržení rozsudku se k celé záležitosti nebudeme vyjadřovat," prohlásil tiskový mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík. Ve chvíli kdy jej radnice obdrží, zveřejní tiskovou zprávu, kde uvedou například hodnotu investic, které během uplynulých let městská část Prahy 5 do Bertramky vložila, doplnil Myslík.  
Praha 5 zároveň Bertramku od roku 1991 pronajímá. Nájemcem je bývalý agent Státní bezpečnosti a současný prezident takzvané pan-evropské společnosti Comenius Karel Muzikář, vlivný muž z komunistických podniků zahraničního obchodu, který se netají svými styky ani dnes. Muzikářova společnost doposud platila za pronájem 350 tisíc Kč za rok, ovšem několikrát jí rada Prahy 5 schválila dočasné snížení nájmu.

Po roce 1989 Muzikář neúspěšně kandidoval na rektora Vysoké školy ekonomické, později se kvůli pozitivnímu lustračnímu osvědčení z veřejného života stáhl. Definitivně pak před patnácti lety, kdy se podle informací časopisu Respekt prokázalo jeho spojení s ruským podvodníkem Alimem Karmovem, který připravil ve svých pražských fondech střadatele o dvě stě milionů korun. Muzikářova společnost zamýšlela s Karmovem vydělávat mnohamilionové sumy na obchodu s mědí a potravinami. Měď chtěli nakupovat v Kazachstánu a potraviny pak dovážet do Ruska. Na některé aktivity Karla Muzikáře, které zasahují i do obchodu se zbraněmi, poukázaly již dříve některé sdělovací prostředky a zabývala se jimi údajně i policie.

 Mozartova obec koupila objekt Bertramky v roce 1929 od salcburského Mozartea. Peníze obec získala od dárců, musela se ovšem také zadlužit. Přes určité komplikace pečovala o objekt až do roku 1948, kdy do její činnosti začalo zasahovat tehdejší komunisty ovládané ministerstvo kultury. To v roce 1958 donutilo Mozartovu obec objekt pronajmout Národnímu muzeu a v roce 1986 musela tehdejší předsedkyně Jitka Snížková ve prospěch tehdejšího ONV Prahy 5, pod nátlakem podepsat darovací smlouvy. To však učinila bez nutného souhlasu valné hromady Mozartovy obce. Tuto skutečnost postupně u soudu potvrdilo mnoho svědků. „Dokonce se mi jednou zmínila, že jí vyhrožují, že ji nepustí za hranice, odkud měla jako skladatelka pozvánky na různé koncerty. Ale ona že je neprůstřelná, to slovo užila několikrát, že to nepodepíše, že to nedá,“ prohlašuje Julie Strouhalová, přítelkyně prof. Jitky Snížkové.

V listopadu 1991 ale soudkyně pražského městského soudu Naďa Miková nároky obce odmítla z důvodu neprokazatelnosti nátlaku. Následujících osmnáct let si soudy případ jeden na druhého přehazovaly. Teprve Ústavní soud rozhodl v roce 2004 o zrušení předchozích verdiktů. I poté ovšem soudkyně Miková, nehledě na Ústavní soud, odmítla vilu vydat. Zasáhnout proto musel vrchní soud.

Jakýkoliv nátlak vylučuje především jedna svědkyně, poradkyně starosty Prahy 5 Milana Jančíka Jana Žežulková, která už v roce 1986 pracovala na tehdejším národním výboru. Byla to také ona, kdo za stát tehdy podepisoval smlouvu o darování. Žežulková před soudem vypověděla, že ještě v lednu 1986 o Bertramce nic nevěděla, až když přišla předsedkyně Mozarovy obce profesorka Snížková darovat tuto nemovitost státu. „Já vám přísahám, že to byl vynucený dar státu. No jistě, ona přišla s dopisem, s návrhem, abychom si Bertramku vzali, protože na to neměli prostředky,“ sdělila Žežulková loni v září pořadu Reportéři ČT.

V rozporu s jejím tvrzením je ovšem dopis z 22. 2. 1984 tehdejšího vedoucího pracovníka Ministerstva Financí J. Muroně, kterým informoval o rozhodnutí o konfiskaci Bertramky finanční odbor ONV Prahy 5, v jehož čele Žežulková, po řadu let stála. Jeho podstatou bylo, že na pohledávku Mozartea, která na Bertramce ještě vázla, budou uplatněny dekrety presidenta republiky z roku 1945, a tento majetek bude státem vyhlášen za konfiskovaný. Mozartova obec bude zároveň prohlášena za dlužníka čs. státu.

Praha 5 ale může ještě proti rozsudku vrchního soudu podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Zajímavostí je, že ve stejný den, kdy padl rozsudek ohledně Bertramky, schválilo zastupitelstvo Prahy 5 rozpočet s pětimilionovou částkou na plánované opravy Bertramky. Radnici Prahy 5 nelze upřít, že se o objekt Bertramky pečovala, navzdory soudím průtahům, poměrně velkoryse. Bude ovšem zajímavé sledovat, zdali radnice finančně podpoří také Mozartovu obec, stejně tak jako podporovala aktivity Muzikářova Comenia.   

Podrobné informace k celému případu naleznete na stránkách Mozartovy obce http://www.mozartovaobec.cz/

 

Souhlasíte s vydáním Betramky Mozartovy obci?  Hlasujte v anketě: http://www.kauza5.cz/Ankety/

Autor: Kubikus   |   Sekce: Památky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Konečně Hudba a né Muzika Bobo 10.3.2009 17:42

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5