Vezme Rada Milana Jančíka šanci i Domu Šance?

17.4.2008

Vezme Rada Milana Jančíka šanci i Domu Šance?Rada MČ Praha 5 vedená Milanem Jančíkem (ODS) dne 1.4. 2008 ukončila nájemní smlouvu s občanským sdružením Projekt Šance (č. 3220/OSM/02 z 25. 10. 2002) z budovy bývalé školy v Nepomucké 5/1253 a uložila Odboru obchodních aktivit (OOA) zajistit veškeré administrativní kroky do 30.04.2008, aby při tříměsíční výpovědní lhůtě nájemní poměr skončil 31.7. 2008.

Dům Šance je v Česku (a pravděpodobně i ve střední Evropě) první preventivní a humanitární program pro komerčně sexuálně zneužívané děti a mládež. Projekt morálně podporuje řada známých osobností jako Marta Kubišová, Táňa Fišerová, Jiří Hromada a další.

Pronajatá budova vyžaduje již léta zásadní rekonstrukci. Koordinátor projektu Lászlo Sumegh navrhoval již 19.6. 2006 Radě Milana Jančíka úpravu smlouvy, aby dávala Domu šance dlouhodobější jistoty: /"Vážený pane starosto, v souvislostí s rozsahem a povahou stavebních prací potřebných pro budoucí užívání námi pronajaté budovy bývalé mateřské školy Vás žádáme o vyjádření k výše uvedené nájemní smlouvě .... vzhledem k vážnosti situace potřebujeme Vaše vyjádření k našemu návrhu písemně, a to pro další spolupráci s českými i zahraničními partnery zvláště z Evropské Unie, kteří by spolu s námi upřednostňovali variantu řešení odprodeje pozemku"/. Sdružení navrhovalo změnu nájemní smlouvě s účinností od 1.7. 2006 z doby neurčité na nájem na dobu určitou do 1.7. 2050 a souhlas pronajímatele se změnami budovy podle projektu přestavby nebo variantě převedení objektu a pozemku do vlastnictví Domu Šance (bezplatně, či za cenu přijatelnou pro sociální projekt). Na své návrhy nedostalo sdružení žádnou odpověď. Rada neodpověděla ani na nabídky mediální spolupráce z 30.5.2007. Místo dialogu provedli počátkem roku 2008 pracovníci OOA a zastupitelé z velké koalice ODS/ČSSD/ED (J.Matoušková, M.Kudrys, V.Fořt) tři místní šetření, která měla zdůvodnit výpověď.

"Jako ředitelku organizace pracující s migranty, která má dlouholeté zkušenosti s prací s lidmi často na okraji společnosti, mě velmi mrzí, že o potřebách unikátního projektu Domu Šance rozhodují politici zřejmě bez znalostí takovéto práce i zájmu o problémy dané skupiny lidí. Projekt Domu Šance je z hlediska humanitárního i sociálního v Praze velmi potřebný a je smutné, že ani sociální výbor o Domu Šance nejednal a nepomohl",/ uvedla Anna Grušová, členka sociálního výboru.

"/Rada Milana Jančíka bez náhrady dává výpověď a komplikuje život další neziskové organizaci. Je symbolické, že o službách Domu Šance se nepíše v materiálech Komunitního plánování sociálních služeb na Praze 5, a že Dům nedostal z radnice Prahy 5 v minulých letech žádnou podporu jako jiné NNO pracující s rizikovou mládeží. Případ zrušení nájmu bez nabídky náhrady se podobá loňské výpovědi Misijnímu středisku na Barrandově, kde se Rada Milana Jančíka také hlavně starala o pozemky pro developery/", dodává Ondřej Velek, předseda kontrolního výboru.

Zelení navrhnou na jednání zastupitelstva 17.4. 2008 zrušit rozhodnutí Rady z 1.4. 2008 a vytvořit mandát pro zástupce uživatelů, nezávislé experty sociálních NNO, úředníky MHMP a radnice Prahy 5, aby našli vhodnou dohodu o podpoře Domu Šance jako jednoho bodu v síti komunitních center na Praze 5.


Za zastupitelský Klub Zelených na Praze 5

Mgr. Anna Grušová (agrušová (at) chello.cz)

Ing. Ondřej Velek (604 334424 , ondrej.velek (at) zeleni.cz)Další Informace :

Projekt Šance, o. s, Street-centrum,Ve Smečkách 28, 110 00 Praha 1

Dům Šance Nepomucká 5, 150 00 Praha 5

Zpravodaj MČ Prahy 5 č. 1/2006 - Reportáž "Dům u vycházejícího slunce"

Dům Šance na iDnes

Komunitní plánování sociálních služeb na Praze 5

Usnesení Rady MČ Praha 5 č. 10/322/20081 z 1.4. 2008 (hlasování 7/0/1 -- zdržel se radní za ČSSD) http://www.praha5.cz/

Misijní středisko na Barrandově

Autor: Tisková zpráva Klubu zastupitelů Strany zelených Prahy 5   |   Sekce: Občanské aktivity   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5