Prostituti mají dílnu, ale ne nadlouho

30.4.2008

Prostituti mají dílnu, ale ne nadlouhoLidové noviny: Středisko Naděje, které pracuje s dětskými prostituty, včera slavnostně otevřelo terapeutickou dílnu. Ta ale dlouho nevydrží. Od Prahy 5 včera sdružení oficiálně obdrželo výpověď z nájmu. Neziskové sdružení Projekt Šance, zřizovatel střediska Naděje, zajišťuje preventivní a humanitární program pro komerčně sexuálně zneužívané děti a mládež. Soustavně se stará o dvacet čtyři zneužívaných dětí a mladistvých. V nájmu v bývalé školce na Praze 5 bylo středisko již pátým rokem. "Prací v dílně a vůbec docházením do centra zdolávají klienti svůj Mount Everest," popisuje hlavní terapeut a organizátor občanského sdružení Projekt Šance László Sümegh princip léčby. Práce v dílně se navíc setkala během zkušebního provozu s velkým zájmem klientů, kteří nyní převyšují počet nabízených míst.

Starosta Milan Jančík však vidí za prací sdružení málo výsledků. "Chybí prokazatelné výsledky. Zajímá nás, kolika občanů z Prahy 5 či z celého hlavního města se projekt dotkne. Pronájem městského majetku pro neziskové organizace neznamená, že její činnost v hledáčku úředníků skončí v momentě podpisu smlouvy o nájmu," vyjádřil se ve stanovisku starosta Jančík.
"Dnešním dnem budeme hledat jiné místo pro středisko Naděje, Provoz nyní poběží až do konce tříměsíční výpovědní lhůty," řekl včera terapeut László Sümegh. Zatím ale neví, jak dál.
Výpověď z nájmu podle terapeuta nejhůř nesou klienti. "Poprvé dostali šanci a důvěru. Nyní se ptají, co bude dál, a zase ničemu nevěří," popisuje situaci Sümegh.
Již dříve chtěl Projekt Šance budovu odkoupit, což radnice zamítla. Vlastnit bývalou školku je totiž strategickým záměrem městské části Prahy 5. "Potřebujeme mít dům v záloze, kdyby se změnila demografická situace," řekl Jančík.

Čes televize:  Stěhovat se musí koordinátoři projektu Šance

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10118379000-udalosti-v-regionech/208411000140429-29.04.2008-19:25.html

Moderátor
Stěhovat se musí koordinátoři projektu Šance. Radnice Prahy 5 jim ukončila nájemní smlouvu v domě v Nepomucké ulici. Tady pracovníci pomáhají mladým lidem z ulice, kteří se živili prostitucí. Teď říkají, že se jich chce radnice zbavit. To úředníci popírají.

Autor
Po oficiálním otevření pracovní terapeutické dílny pro "děti ulice" bude zřejmě následovat její stěhování. Radnice Prahy 5 říká, že projekt Šance svou šanci promarnil. Nekomunikoval a radnice chce dát budovu bývalé školky zpátky k dispozici dětem.

Radovan Myslík, mluvčí MČ Praha 5:
Nemáme informace o tom, že by projekt byl skvělý a fungoval. Nemáme zprávu o činnosti a výpověď padla právě z toho důvodu, že chceme navrátit tomu objektu původní funkci.

Autor
Dílna má za sebou rok zkušebního provozu a podle koordinátora projektu je úspěšná. Komerčně sexuálně zneužívaným nabízí možnost přivydělat si výrobou tužek.

László Sümegh, koordinátor Projektu Šance:
Hlavně jim dáte smysl dne. Klienti děkují za každý den, že neblbnou, že mají smysl dne a učí se pomalu sociálním návykům.

Autor
Do domu Šance dochází i Radek. Na ulici ho v 18 letech vyhodil otec a ke komerčnímu sexu ho dohnal hlad. Jinou práci se záznamem v rejstříku nesehnal. Šance mu pomáhá hlavně psychicky.

Radek, klient Projektu Šance:
Je to taková malá rodina. László je takový tatínek, kterého jsem neměl. Vedoucí mě bere takového, jaký jsem.

Autor
Postup radnice Prahy 5 kritizuje nejen radniční opozice. Za projekt bojuje i ministryně pro lidská práva.

Džamila Stehlíková /SZ/, ministryně pro lidská práva a národní menšiny:
Budu určitě komunikovat s radnicí v Praze 5, oslovím je dopisem. Myslím si, že je naděje na poskytnutí náhradního prostoru.

Autor
Projekt Šance musí budovu v Praze 5 vyklidit do konce července. Do té doby chtějí jeho koordinátoři sehnat nové prostory.

 

Autor: Lidové noviny, Česká televize   |   Sekce: Občanské aktivity   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Padesat metru od skoly Jirka 29.5.2008 12:29
Re: Padesat metru od skoly václav mícha 29.5.2008 22:47
Re: Re: Padesat metru od skoly Bára 2.2.2012 19:05
Re: Padesat metru od skoly Tereza 17.6.2008 11:23
Re: Re: Padesat metru od skoly Jan Dlouhy 9.7.2008 21:55
Re: Re: Padesat metru od skoly Bára 2.2.2012 19:08
Re: Padesat metru od skoly Bára 2.2.2012 19:04

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5