Soud: Loňský sněm ODS Prahy 5 byl svolán proti stanovám

30.5.2008

Soud: Loňský sněm ODS Prahy 5 byl svolán proti stanovámOblastní sněm ODS v Praze 5 z loňského května, na němž bylo zvoleno nové vedení občanských demokratů v páté městské části, byl svolán v rozporu se stranickými stanovami. Rozhodl o tom dnes obvodní soud Prahy 1, řekli ČTK členové ODS v Praze 5 Jiří Vitha a Ondřej Gál, kteří patří k odpůrcům nynějšího starosty Milana Jančíka (ODS). ODS se podle svého mluvčího Milana Boušky odvolá.

Jančíkovi příznivce a odpůrce již řadu měsíců rozdělují spory, část občanských demokratů je na smíchovské radnici od loňských podzimních voleb dokonce v opozici. Sněm měl být přitom prvním krokem k uklidnění situace. Mnozí starostovi kritici se však nedostavili. V čele ODS Prahy 5 tehdy nahradil poslance Františka Laudáta, který patří k Jančíkovým odpůrcům, starosta Velké Chuchle Stanislav Fresl. Už tehdy se objevovaly hlasy, že sněm nebyl svolán v souladu se stanovami.

Gál dnes uvedl, že jelikož funkční období minulého vedení ODS v Praze 5 skončilo loni v listopadu, po dnešním verdiktu jsou tamní občanští demokraté bez vedení. "Měli bychom sednout za stůl a jednat o konání nového sněmu a případně smíru," řekl. Fresl o rozsudku informace neměl. ČTK řekl, že pokud by soudní verdikt sněm skutečně zrušil, bude se muset svolat nový. Je ale otázkou, kdo by to měl udělat.

ODS podle Boušky čeká, až dostane rozsudek a zdůvodnění písemně. "Nicméně se domníváme, že v tomto případě jde svým způsobem o průlomový a ve svém důsledku sporný rozsudek, protože soud zasáhl do vnitřního života politické strany, což mu podle názoru ODS nepřísluší. Už z principiálních důvodů proto ODS dá na radu právníků a proti rozsudku se odvolá," řekl ČTK mluvčí občanských demokratů. Politické řešení věci bude záležet na konečném výsledku soudního sporu, který nelze předjímat, dodal. Sněm svolal tehdejší předseda pražské ODS Jan Bürgermeister, Laudát byl podle Vithy obejit. Podle stanov však oblastní sněm svolává právě předseda oblasti. Předseda regionální oblasti má toto právo jen za určitých podmínek, které prý nebyly naplněny.

Pře mezi stoupenci a odpůrci starosty Jančíka vrcholily začátkem předloňského roku, kdy oblastní sněm doporučil výkonné radě zrušit pět místních sdružení ODS kvůli údajnému účelovému přijímání členů. Prý za ním stál Jančík, který chtěl posílit svou pozici před komunálními volbami. Jančík s tím ostře nesouhlasil.

Starostovi oponenti schválili před volbami kandidátku, na níž Jančík a jeho stoupenci vůbec nebyli. Chtěli na radnici změnu. Odpůrci Jančíkovi vyčítají, že prosazoval rozhodnutí, která se ukázala být kontroverzní. Patří k nim prodej části Ženských domovů, jednoho z domů v Zubatého ulici nebo záměr koupit smíchovské pozemky Českých drah, které je ale nechtěly prodat. Jančíka v několika případech vyšetřovala policie. Věc pokaždé odložila, když konstatovala, že se žádný trestný čin nestal.

Pře měla skončit dohodou, podle níž byla sestavena nová listina poměrně z lidí z obou táborů v čele s Jančíkem. Spor ale pokračoval i po volbách. Část zastupitelů za ODS Jančíka starostou nevolila. Byl zvolen až napodruhé potom, co uzavřel koalici s ČSSD a částí SNK ED. Část zastupitelů ODS se ocitla v opozici.

Autor: ČTK   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

No a co bude dál? Pražan odjinud 3.6.2008 01:34
Re: No a co bude dál? Videk 6.6.2008 00:08

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5