Praha 5 chystá další prodej pozemků

27.11.2007

Tento čtvrtek bude zastupitelstvo Prahy 5 hlasovat o prodeji několika nemovitostí. Kromě smlouvy o uzavření budoucí smlouvy kupní na polikliniku Kartouzská a pronájem s následným prodejem pozemků v Košířích pro realizaci urbanistické studie Nové Košíře bude zastupitelstvo schvalovat prodej pozemků u křižovatky ulic Vrchlického a Práchnerova. V této lokalitě se dříve zvažovala možnost výstavby objektu pro Policii ČR. Ještě v roce 1998 rada Prahy 5 přitom prodej odmítala. Kupujícím je akciová společnost Vrchlického invest, která zde hodlá vybudovat administrativní budovu „OFFICE CENTER VRCHLICKÉHO". Na celém prodeji je zarážející, že radnice neusiluje o maximální zisk z prodeje pozemku. Přestože je cena odvozena od cenové mapy, tržní hodnota pozemku je několikanásobně vyšší. Rada Prahy 5 už odsouhlasila definitivní prodej před 14 dny a zastupitelstvo prodej zřejmě také schválí.

Nejprve v roce 2000 předložil radě Prahy 5 tehdejší místostarosta Milan Jančík návrh na dlouhodobý pronájem firmě KLE-ZA včetně dohody o budoucí kupní smlouvě a už následující rok předkládá radě doplňující návrh na prodej pozemku parc. č. 1175/4, k.ú. Košíře o výměře 534m2. Firma KLE-ZA se mezitím přejmenovává na Vrchlického invest a stává se akciovou společností.
Rada MČ Prahy 5 pak v březnu tohoto roku stanovila cenu 5.230,-Kč za m2 a celkem tak radnice Prahy 5 za všechny prodané pozemky získá 6 422 tis. Kč. Tato cena odpovídá cenové mapě stavebních pozemků a představitelé radnice se tím budou jistě ohánět.
V případě veřejné dražby by vzhledem k atraktivitě lokality radnice utržila pravděpodobně několikanásobně více. Tržní hodnotu pozemků obecně ovlivňuje zejména lokalita, stav inženýrských sítí a územní plán. Podle aktuální nabídky některých realitních kanceláři se v blízkém okolí na hranici Košíř a Smíchova prodávají za následující ceny:

1) Pozemek o rozloze: 267 m2 ve velmi lukrativní lokalitě Prahy 5 - Smíchova. Jedná se o proluku mezi činžovními domy. Dle územního plánu se jedná o OV - všeobecně obytná plocha - možno stavět činžovní dům o 4 nadzemních podlažích + podkroví. Veškeré inženýrské sítě se nacházejí na hranici pozemku.
Cena: 12 800 000 Kč
Tzn. Cca 47 tis za m2.
2) Pozemek na bytovou výstavbu Paví Vrch
Lokalita: Praha 5
Cena: 24 200 000 Kč za nemovitost
Tzn. Cca 9 tis. za m2.
3) Pozemek k prodeji na Praze 5 - Košíře, výměra 7.451 m2, z toho zástavba bude činit 2.284,4 m2.
Lokalita: Jinonická, Praha 5, 150 00
Cena: 945 000 EUR za nemovitost
Tzn. 12 tis za m2 pro čistou zástavbu.

Z uvedených skutečností je patrné, že plnění zákonem dané péče řádného hospodáře je radnice Prahy 5 je na hony vzdálená. Nic totiž nebrání tomu, aby lukrativní pozemky prodávala formou veřejné soutěže.

Kdo stojí v pozadí Vrchlického invest?
Od roku 2002 je jediným akcionářem a předsedou představenstva Tomáš Bílek, který zároveň v roce1998 – 2002 zastával funkci předsedy představenstva společnosti Metrostav – Intertrade a byl navržen jako kandidát titulu Ropáka roku 1999 za zásluhu o prosazení projektu stavby “Bydlení Cibulka”, jehož tato společnost byla investorem. Stavba přitom zničila kus zeleně v Praze 5 v těsné blízkosti přírodního parku Košíře - Motol, což bylo údajně v rozporu se zákonem č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Více na http://archivdz.wz.cz/tisk/tz15_00.htm
Dále Bílek působí jako předseda představenstva HOCHTIEF CZ a.s.

VRCHLICKÉHO INVEST a.s. vznikla transformací ze společnosti KLE-ZA s.r.o., kterou spoluzaložil Petr Mikulášek v roce 2001, několik měsíců před tím, než tehdy ještě jako jednatel uzavřel smlouvu o budoucí smlouvě kupní s radnici Prahy 5.
Mikulášek kromě toho založil v roce 1998 firmu C.P.L. CZECH PICTURE LATHS, spolu se Zdeňkem Žaludem. V roce se 2004 se jediným jednatelem této firmy stává bratr Zdeňka Žaluda -Luděk Žalud, který byl v lednu letošního roku pravomocně odsouzen jako hlavní organizátor tzv. Berdychova gangu. Více na Novinky.cz.
Jeho bratr Zdeněk byl rovněž v roce 2004 obviněn, ale rozsudek doposud vynesen nebyl. Více informací např. ZDE.

Autor: Kubikus   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5