Tajemný lyžař pomohl odhalit špionáž v Praze 5

9.4.2009

Tajemný lyžař pomohl odhalit špionáž v Praze 5Právo: Situace na radnici v Praze 5 se podobá scénáři špionážního filmu. Vše začalo před nedávnem, když jeden z koaličních radních Michal Tuček (SNK-ED) zveřejnil své podezření, že mu byla sledována data ve služebním počítači. Původně to dával do souvislosti s materiálem, jenž se týkal protikorupční strategie v Praze 5, a který jako předseda ne příliš aktivního protikorupčního výboru předložil radním. Ti jej ale odmítli, protože údajně nedodržel postup a materiál předložil bez projednání ve výboru. Na základě podezření se Tuček rozhodl kontaktovat specializovanou firmu, která konstatovala, že je v počítači instalován program umožňující sledovat korespondenci a také odesílat data.

Vedení Prahy 5 reagovalo prohlášením, ve kterém se svého kolegy zřeklo a pohrozilo mu i trestním oznámením."Vyzýváme našeho kolegu Tučka, aby rezignoval na své funkce a vzdal se i svého mandátu zastupitele," citoval včera z usnesení politického gremia koalice v Praze 5 zastupitel ODS Herbert Heissler. I Tučkův stranický kolega Aleš Kohout jeho počínání označil za tajemnou hru, které nerozumí.

Starosta vyvolával

Vedení Prahy 5 se pod taktovkou starosty Milana Jančíka (ODS) pokusilo celou událost bagatelizovat a zpochybnilo, že by Tuček zmiňovaný program v počítači měl. Podle techniků z radnice by pokus o jeho instalaci odhalil antivirový program.
Sám Jančík přitom včerejšímu brífinku jednoznačně vládl, jednotlivé členy politických stran koalice vyvolával s tím, aby sdělili svůj názor.
"Nevím, co si o tom mám myslet, je to jednoznačně skandál pana Tučka a doufám, že bude rozumný a sám přijme zodpovědnost," uvedl Jančík. Podle něj i názoru jím "vyvolávaných" koaličních kolegů se Tuček navíc dopustil protiprávního jednání.
"Aniž by podle pravidel radnice mohl, vstoupil v neděli 22. března do budovy radnice, přivedl celkem čtyři další osoby, z nichž tam později dvě nechal se volně pohybovat," vysvětloval Jančík s tím, že kroky radního jsou koalici nepochopitelné.
Na jeho přítomnost v úřadu se prý přišlo "čirou náhodou", když se zkoumal videozáznam z vloupání, které provedl dosud neznámý pachatel s lyžemi a batohem.
"Dostal se zřejmě ze sousedního obchodního centra s lupem na dvůr radnice, odkud potom přes hlavní vchod objekt opustil," popisoval Jančík. Zkoumáním videozáznamu se podle něj prokázalo, že Tuček o několik hodin později neoprávněně vstoupil do budovy a ukázalo se dokonce, že zkoumal také obsah počítače své asistentky, což prý osobně přiznal. Za to chce Jančík podat na svého kolegu trestní oznámení.
Paradoxně ale při vysvětlování připustil i několik překvapujících záležitostí, kterými se mělo dokázat, že si Tuček vymýšlí.
"Není ani bajt, který by přes náš poštovní server prošel bez kontroly," dušoval se jeden ze správců sítě v Praze 5. Nevědomky tak de facto připustil, že je veškerá korespondence politiků včetně opozice kontrolována.
Nad tímto prohlášením se pozastavili i někteří koaliční zastupitelé. Stejně se dívali i na prohlášení, že je veškerý hardware, tedy počítačové vybavení na radnici, ve vlastnictví firmy Pražská energetika. "Odmítl nám vydat počítač, který mu nepatří," hřímal Jančík.


Pražský deník :  Radního Prahy 5 Michala Tučka hlídají bodyguardi

Scény jako z hollywoodského filmu mohou už několik dní sledovat zaměstnanci i lidé žijící kolem úřadu Prahy 5. Jednoho z radních, Michala Tučka (SNK- ED), totiž do práce doprovázejí bodyguardi. Jak už Deník informoval před dvěma dny, radní má vážné podezření, že ho někdo sleduje a odposlouchává. Celá aféra se údajně točí kolem zřízení protikorupční linky, na níž Tuček pracoval a rada ji několikrát odmítla. Jako člen protikorupčního výboru totiž shromažďoval choulostivá data o dění na radnici. Jeden březnový víkend mu někdo vnikl do kanceláře. Na jeho popud pozvaní IT technici pak objevili v počítači radního program na odposlouchávání, takzvaný Keylogger, který přeposílá informace do dalšího počítače.

Radní chce ochranu před vydíráním

Radní si pak najal ochranku. Někdo ho totiž údajně začal vydírat. "Sjednaná osobní ochranka prokázala další šokující zjištění, a to, že můj vůz celý den někdo sleduje," uvedl Tuček ve zprávě, kterou rozeslal novinářům. Pohyb osob v den vloupání do Tučkovy kanceláře zachytily i bezpečnostní kamery úřadu. V onen den však měl zasedací místnost pronajatou folklorní spolek.

Starosta Jančík vidí vše jinak

Včera poprvé o skandálu promluvilo vedení smíchovské radnice. Starosta Milan Jančík (ODS) ale vidí celý případ obráceně. Žádný podobný program v počítači radního podle něj být nemůže, protože by ho automaticky odhalil antivirový software. IT odborníky si podle starosty Tuček pozval do své kanceláře neoprávněně, neboť nikoho nepožádal o svolení. A už vůbec to není tak, že by úřad protikorupční linku nechtěl. Radní si jen nepožádal při sestavování rozpočtu o finance na její zřízení, tvrdí Jančík. S tím je zcela v rozporu zpráva IT technika, kterou Tuček Deníku poskytl. "Vzdálený uživatel má neomezenou moc nad tímto počítačem a může nerušeně sledovat jeho činnost. V počítači má totiž nainstalovaný monitorovací software, jehož tajné moduly zaznamenávají například obsah chatu, e- mailů, všechny klávesové zkratky, hesla, aktivitu na ploše nebo schránku," uvádí dokument od odborníka z Lysé nad Labem.

Tuček prý poškodil dobré jméno Prahy 5

"Chování pana Tučka je překvapivé, politováníhodné a poškozuje dobré jméno Prahy 5. Vyzvu ho proto, aby rezignoval na všechny své funkce, včetně postu zastupitele. Pokud to neudělá, zbavím ho jich na příštím zastupitelstvu sám," řekl Jančík s tím, že nechápe motiv Tučkových činů. Radnice Prahy 5 přesto podá trestní oznámení na neznámého pachatele, který se do úřadu vloupal. "Je pravda, že jsem tenkrát viděl, že se v kanceláři radního svítí. Jelikož byl víkend a bylo to neobvyklé, poslal jsem jeho asistentce SMS a dál jsem se o to nestaral," uvedl Jančík. Radní podle něj pochybil v okamžiku, kdy si pozval na úřad IT odborníky mimo pracovní dobu a nikomu to neoznámil. To mohou jen uvolnění členové rady. Neuvolnění politici a úředníci musejí vždy požádat tajemníka.

Vleklé spory na radnici

Spory mezi zastupiteli Prahy 5 nejsou ničím neobvyklým. Loni v září tu dokonce zastupitelstvo odvolalo celý kontrolní výbor, který od ledna 2007 odhalil přes 35 případů porušení zákonů, zjevného klientelismu nebo nehospodárnosti v rozhodování rady. Proti radnímu včera vystoupili i předsedové koaličních politických klubů, včetně předsedy SNK- ED. "Co na to můžu říct, jednání pana Tučka mě překvapilo, musím však říct, že spolupráce s ním už mi vadila delší dobu," řekla například zastupitelka Eva Kalhousová (nezávislá). Týden před událostí se na radnici stala jiná pozoruhodná věc. Dveře úřadu totiž podle záznamů proboural muž s lyžemi. Podle radních se jednalo zřejmě o zmateného člověka, jenž do úřadu slezl přes požární žebřík z nákupního centra. Případ už vedení úřadu oznámilo policii.

Stanovisko klubu SNK ED

Technická zpráva

Záznam z tiskové konference 8.4.2009  část 1. (37 Mb)

Záznam z tiskové konference 8.4.2009  část 2. (42 Mb)

Autor: Právo, Pražský deník   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5